Cumartesi, Kasım 02, 2019

SenSeç Programında Grup Düzenine Uyumlu Dizinler Nasıl üretilir?

01/11/2019
Bu yazımızda SenSeç programı üzerinde düzenlemeler yaparak nasıl dizinler üretebileceğiniz üzerinde duracağız. İki tane formül ile üretilen iki tane dizin vardır. Bu dizinlerden tek seferde üretilenlerden düzenlerine göre istediğinizi kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda aşağıdaki soruların cevaplarını bulacaksınız.
  • SenSeç programının çalışma prensibi nedir?
  • Bir grup düzenine göre istikrarlı dizinler nasıl üretilir?
  • Zincirin kırılmaması ne demektir?
  • SenSeç programı üzerinde nasıl bir değişiklik yapabilirim?
  • SenSeç programı üzerinde grup düzeni dışında bir düzenleme yapabilir miyim?
  • Bir grup düzeni için en geniş olasılıklar çemberi nasıl oluşturulur?
  • Grup düzenine göre rassal sayı üretmenin dezavantajı nedir?


SenSeç programının çalışma prensibi nedir?

En geniş olasılıklar çemberini kullanarak rassal sayı üretmektir. SenSeç programı üzerinde düzenlemeler yapılarak yeni düzenlemeler yapılacak bir program değildir.
Siteden indirdiğiniz program üzerinde değişiklik yapmanız durumunda program verimli çalışmayacaktır. Çalışmanın bütün hücreleri gücünü üretilen sayılardan almaktadır.
Buradan yola çıkarak tek bir düzen için olasılıklar çemberini daraltarak dizin üretmesini isteyebilirsiniz.
Bu çalışmanın nasıl yapılabileceğini daha önce sitelerimizde yazmıştık. Bu yazımızda ise ayrıntılı kullanımından bahsedeceğiz.

Bir grup düzenine göre istikrarlı dizinler nasıl üretilir?

SenSeç programı üzerinde bozmadan değişiklik yapılabilecek tek düzen grup düzenidir. Kullanımı ise şöyledir;
İlgili hafta için kesinlikle çıkacağını düşündüğünüz grup düzenini seçtiniz.
Örneğin;
İlk sıralarda yer alan veya kolay/zorluk sırasına göre ilk sıralarda yer alan grup düzenini seçelim.
Sayısal Loto programı için 11121 grup düzeni olsun.
Bu grup düzeni ise gruplardan üretilmesini istediğiniz sayı adetlerini gösterir.
Grup düzenini şu şekilde kullanmanız gerekir;
Öncelikle en fazla sayı içeren gruplar için ayarlama yapalım.
SenSeç programında B2-C3 hücresinden başlayarak G2 hücrelerine kadar rassal sayı üretilir.
Bu satırda yer alan sayıların sıralaması yapılmamaktadır. Sıralama işi alt sıralarda yapılmaktadır. 11121 grup düzeni için B2-C3 hücreleri için üretmesi gereken 2 tane hücreyi ayarlayacağız.
2 tane sayı üretilmesi istenen grup 4.gruptur.
4.grup 30-39 sayıları aralığındaki sayılardır. İki formül için üretilen sayılar 30 ve 39 sayıları dahildir.
B2 hücresine tıkladığımızda en geniş olasılıklar çemberi olan 1-49 aralığında sayı üretir. Bu aralığı B2 ve B3 hücreleri için 30-39 olarak değiştireceğiz.
Diğer hücreleri ise;
1-9,
10-19,
20-29,
40-49,
Şeklinde ayarladığımızda artık üretilen rassal sayıların tamamı 11121 grup düzeni ile olacaktır.
Yaptığımız bu işlem olasılıklar çemberinin 11121 grup düzenine göre ayarlanmasıdır.
Bu grup düzenine göre ayarlanır ve üretilen her rassal sayı için diğer düzenler değişir.
Bu ayarlama ile grup düzeninde yer alan bütün rassal sayıları elde edebilirsiniz.
Bu grup düzeni ile ayarlama yapabileceğiniz gibi diğer grup düzenleri içinde aynı şekilde ayarlama yaparak dizinlerinizi üretebilirsiniz.

Önceki haftalarda düzenlerin kullanımı ile ilgili yaptığımız anlatımlarda şu kullanımın üzerinde çok durmuştuk.
Düzenler arasından her hafta kullanabileceğiniz bir tane düzen seçin ve bu düzenler ile üretilen sayılar ile katılımcı olun. İşte bu anlatımdan yola çıkarak üretilen sayılardan bir tablo oluşturabilir. Bu sayılar ile üretilen dizinleri kullanabilirsiniz.
Burada göz ardı etmemeniz gereken bir konu ise SenSeç programının her hafta kendi içinde değişmesidir. Kullanımın anlatımını aşağıda yapacağız.
Örneğin; Sayısal Loto için düzenlerinin sıralarını beğendiğiniz diğer düzenler ile üretilen dizinlerden ayrıca kopyala-yapıştır yaparak bir başka tablo oluşturabilirsiniz.
Seçtiğiniz grup düzenine göre yaptığınız ayarlama ile üretilen benzersiz sayıların tamamının grup düzeni aynı olacaktır fakat sayılar farklı olacaktır.
Üretilen her yeni dizin ile birlikte sayıların diğer düzenleri ve sıraları da belirir. Bu düzenleri ve sıralarını beğenirseniz ilgili tablonun dizinini yeni oluşturacağınız tabloya kullanmak için kopyalayabilirsiniz.
Sayısal Loto için 15 kolon katılımcı olabileceğinizi varsayalım.
Bu katılım miktarı Sayısal Lotoda bir düzende kazanmak için yeterlidir. Eğer seçtiğiniz düzen o hafta için çıkarsa kazanmaya çok yaklaşmışsınız demektir. Diğer düzenlerde çıkan sayıları karşılar ise kesinlikle kazanmışsınız demektir.
İşte Sayısal Oyunlarda anlattığımız konular bu çerçevede şekillenmektedir. SenSeç programı bize bu kolaylığı sunmaktadır.

DİKKAT!
Burada dikkat edilmesi gereken nokta örneğin; Her çekilişte katılım yapabileceğini kolon sayısını sabitleyin ve her çekilişte istikrarlı bir şekilde bu adetlerde dizin oluşturun.
Bu yöntem başarı için çok önemlidir. 15 kolon fazla gelirse 5-10 kolon düzenlemeyi dahi yapabilirsiniz. 5 kolon oluşturmayı seçtiğinizde her çekilişte kesinlikle 5 kolon katılımcı olun.
5 kolondan az veya fazla olmasın. Kazanmak için önemli bir yöntemdir. Sürekliliğinizi sağlar ki;
Zinciri kırmayın! (Yazı konusu) Aynı konudaki diğer videolarını mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.
DİKKAT!
Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise SenSeç programı her hafta değiştiği için bir hafta için üretilen dizinlerin düzenleri sonraki haftada farklı olacaktır ki; Bu sorunu aşmak için her hafta yeni dizinler üretmeniz gerekir.
Sürekli 5 kolon üretiyorsanız yeni hafta için üretilen SenSeç programından yeni dizinler üreterek düzenler ve sıralarına göre beğeneceğiniz dizinleri kopyalayın.
Her hafta yenilenen SenSeç programını mail adresimizden talep edebilirsiniz.

SenSeç programı üzerinde grup düzeni dışında bir düzenleme yapabilir miyim?

SenSeç programı üzerinde birtek grup düzeni için ayarlama yapabiliriz. Çünkü üretilen sayıların dışındaki bir hücre için ayarlama yapılamamaktadır.

SenSeç programında birbirinden bağımsız dizin üreten iki tane formül vardır. Bu iki formüle de aynı işlemi uygulayacağız. Bu sayede farklı formüller ve aynı grup düzeninden üretilmiş iki tane dizinimiz olacaktır.
***
DİKKAT!
Formüllerde düzenleme yaparken dikkat etmeniz gereken bir konu ise formüllerde değişiklik yaptıktan sonra CTRL+SHİFT tuşlarına bastıktan sonra ENTER tuşuna basmanızdır.
Bu kombinasyon ile formüllerin sonuna küme parantezi eklenmesini sağlayacaktır. Bu kombinasyonu kullanmazsanız formül hata verecektir.
***
DİKKAT!
Formüllerin orijinal halinde sayı üretilmesi gereken aralık yazar. 1-49 ve 49-1 için aralıklar belirtilir.
Bu aralıkların formülde kullanıldığı şekilde düzenlenmesi gerekir.
1-49 yazan yerde hargi aralıkta sayı üretilmesini istiyorsanız o aralığı sıralı şekilde yazmanız gerekir. 1-9,10-19, 20-29, 30-39, gibi aralıkları yazılan şekilde kullanmanız gerekir. Farklı şekilde kullanmanız durumunda formül hata verecektir.
49-1 yazan yerler ise 9-1, 19-10, 29-20, 39-30, şeklinde yazmanız gerekir. Aynı şekilde farklı bir kullanım yazdığınızda formül hata verecektir hata vermese dahi doğru sayılar üretmeyecektir.

Bu anlatımı yaptıktan sonra formüllerde seçtiğimiz grup düzenine göre Sayısal Loto için örnek OneDrive dosyasını bu yazımıza ekleyeceğiz.
Bu çalışma bir örnektir. Diğer oyunlar içinde bu çalışmaları yapabilirsiniz.

Bu yazıyı yazmanın ardından üretilen iki formül için anlatımı uygulamaya çalıştım fakat 2. formül için ilk hücrede hata verdi onun için ayrıca çalışma yapacağım.

1. satırda bulunan dizin için bir başka kullanımı ise şöyle anlatabiliriz.
Bu anlatım ile her F9 tuşu ile yaptığınız yenilemelerde diğer düzenleri ve sıralarını görerek üretilen dizinleri görebilirsiniz.
Şöyle bir kullanımda mümkündür.

Bir grup düzeni için en geniş olasılıklar çemberi nasıl oluşturulur?

Bir grup düzeni için üretilebilecek dizin sayısı sınırlıdır ve dar bir olasılıklar çemberini ifade eder.
Grup düzeni için oluşturulabilecek bütün dizinleri oluşturmanız mümkündür.
Grup düzenindeki dizinlerden mutlaka bir tanesini çıkacağını düşünürseniz derece düzenlerini ve diğer düzenleri dikkate almadan bütün dizinleri üretip tamamı ile katılımcı olabilirsiniz.
Bunun için yapmanız gereken işlem örneğin grup düzeni için toplam oluşturulabilecek dizin sayısı 1000 adet olsun. 1000 tane dizinden sonra üretilen dizinlerin tekrara düşeceğini varsayalım.
Burada oluşturduğumuz formülü kopyalayarak 1000 tane satıra yapıştırdığınızda 1000 tane rassal dizini tek F9 tuşu ile üretecektir.
Bundan sonraki aşama ise üretilen dizinlerin içinde tekrar olup olmadığının sınanmasıdır.
Bu sınamayı ise aralıkta =EĞERSAY formülü ile yapabilirsiniz.
Benzersiz dizinlerde "1" sayısı ile gösterecektir. Aynı dizinin birden fazla oluşturulması durumunda ise "2" veya daha fazla adette sayı yazacaktır. Bu dizinleri filtreleyerek kullanmamanız gerekir ki bir kez katılımcı olunan dizinin yeniden düzenlenmesinde bir mantık yoktur!

Grup düzenine göre rassal sayı üretmenin dezavantajı nedir?

Bu kullanımı dezavantajı ise üretilen dizinlerin grup düzeni dışındaki düzenlerinin hangi düzen ve sıralardan olduğunu görememektir.
Sağlıklı kullanım ise her seferinde F9 tuşu ile yeni dizinler üretip düzenleri ve sıralarını kontrol ederek kullanıp kullanmamaya karar vermektir. Eğer üretilen dizini kullanmak isterseniz kopyalayarak kendi tablonuza değerler olacak şekilde yapıştırabilirsiniz.
Örneğin 200 kez dizin üretmesini istediniz ve bunların arasından 50 tanesini seçtiniz. Oysa ki yukarıda anlattığımız diğer kullanımı çalıştırsaydınız fazladan 150 kolon ile katılımcı olacaktınız.

İki farklı kullanımdan bahsettik. Bu kullanımları Sayısal Oyunlar için geliştirmeniz durumunda az kolon ile ikramiye kazanırsınız.

Kullanım geliştirme çalışmalarını sitelerimizde anlatırız. Bu anlatımları OneDrive dosyası içinde yer alan Fihrist tablosundan erişebilirsiniz.
Çalışma yaptığım tabloyu buraya ekliyorum.
Pencere eklediğimde makro dosyası çalışmayacağı için buraya bağlantısını ekledim.

Konu hakkında sorularınız olursa yazımızın altında yer alan yorum kısımlarından yazabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Son yorumlar

Copyright ©201∞ Tum haklari saklidir. Blog SAYISAL MEHMET tarafindan dizayn edilmistir. Tamamı orijinaldir. Kasitli olarak bilgileri alan kisi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karsilasirsaniz itibar etmeyiniz. Yayinlarimizi baglanti linki ile paylasip kullanabilirsiniz. Y.N.