Cumartesi, Ekim 26, 2019

SenSeç Programı Nasıl Kullanılır?

26/10/2019
Bu yazımızda OneDrive içinde kullandığımız SenSeç programında kullanılan araçların ne olduğu, nasıl kullanıldığı üzerine bir yazı yazacağım. Bu konuda yazdığımız daha önceki yazımıza buradan erişebilirsiniz. Burada daha ayrıntılı kaleme aldık.

Aşağıdaki anlatımı Sayısal Loto oyunu için oluşturduğumuz SenSeç programı üzerinden yaptık. Diğer oyunlarında da aynı tablo vardır ve SenSeç programının kullanım şekli aynıdır. Buradaki anlatımı;
On Numara
Şans Topu
Süper Loto

bütün oyunları kapsayacak şekilde anlattık.
Bu yazımızda aşağıdaki soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.
 • SenSeç programında kullanılan parametreler nelerdir?
 • SenSeç programında yer alan parametrelerin açıklaması nedir?
 • SenSeç programında yer alan düzenlerin kullanımı nasıldır?
 • SenSeç programında rassal üretilen sayılar nasıl kullanılır?
 • SenSeç programında üretilen sayılar tahmin tablosunda nasıl gösterilir?
 • SenSeç programında üretilen sayıların düzenleri ve sıraları nasıl gösterilir?
 • SenSeç programında üretilen sayıların düzenlerin açıklamaları nelerdir?

Buraya Sayısal Loto OneDrive dosyasında yer alan SenSeç programının ekran görüntüsünü ekleyeceğim. Açıklama yapmam gereken kısımları numaralandırdım. Resmin altına numaralarda yazan kısmın ne anlama geldiğini anlatmaya çalışacağım. Aşağıdaki tablonun bültenine buradan erişebilirsiniz.
SenSeç programı nedir? Nasıl kullanılır? Açıklamalar
senseç programı nasıl kullanılır? Program anlatımı

1-Üretilen sayılar

1-2-3-4-5-6. hücrelerde bulunan formüllere göre rassal sayı üretilir. Burada iki tane satır vardır.
 • 1. satır sol taraftaki tahmin tablosu için üretilen sayılar,
 • 2. satır sağ taraftaki tahmin tablosu için üretilen sayılar,
Bu iki satır ve 6 sütunda bulunan sayılar sıralı değildir. 2 satır için 6 sayı için 1-49 sayı aralığında benzersiz sayı üretilir. Hücreler için üretilen sayılar birbirinden farklıdır ve en geniş olasılıklar çemberini kullanır. Sayısal Loto için toplam olasılık 1/13.983.816'dır ve bu olasılık çemberini kullanarak sayı üretir.
Bu olasılığın ilk dizini 1-2-3-4-5-6 iken sonuncu olasılığı ise 44-45-46-47-48-49 dizinidir. Çıkan sayıların tamamı bu iki dizin aralığında çıkar.
Excel programında rassal sayı üretebilen 2 tane farklı formül vardır.
 • 1.satırda Tamsayıüret,
 • 2.satırda Rastgelearada,
formülleri kullanılır. Üst satırda 1-2-3-4-5-6 sayıları ise hücrelerde üretilen sayıların kaçıncı olduğunu gösterir.

2-Üretilen sayıların sıralanması

Üst iki satırda sıralanmadan rassal üretilen sayılar burada sıralanarak gösterilir ve buradaki sayılar aşağıda yer alan tahmin tablolarında sarı dolgu ile gösterilir.

3-Çekilişten sonra üretilen sayılarda isabet ettirilen sayı adeti

Çekilişler yapıldıktan sonra OneDrive dosyasına sonuçları ekleriz. 4 numaralı alan çekilişlerden önce boş görünür. Çekilişlerden sonra buraya sayılar yansıtılır.
Çekilişten sonra üretilen sayılar çıkan sayılar arasında olup olmadığı 5 numaralı alanda kontrol edilir. 1 tane yazar ve 6 sayının sağında bulunan mavi alanda isabet ettirilen sayı adeti yazar.
Bu çalışmayı çekilişlerden sonra yapabilirsiniz. Kaç denemede yüksek isabet sağlayabileceğinizi test edebilirsiniz. Bu çalışmanın bir garantisi olmaz. Elbette ki SenSeç programında üretilen ilk dizinin 6 bilme ihtimali olabileceği gibi herhangi bir dizinin dahi 6 bilme ihtimali her zaman vardır.

Sayıların tahmin tablosunda ağırlıklı olarak çıkma eğilimi vardır. Bu çıkma eğilimini çalışmalarınız sonucunda öğrenebilirsiniz.

4-Çekiliş sonucunda belirlenen sayılar

Bu bölüme ise çekiliş sonucunda belirlenen sayılar yansıtılır.

5-Çıkan sayıların üretilen sayılar ile sınanması

Çekilişler sonucunda 4 numaralı alana sonuçlar yansıtılır ve üretilen sayıların burada olup olmadığına bakılır. Varsa 1 yoksa boşluk bırakılır.
3 numaralı alanda ise burada bulunan 1 değerleri sayılır ve mavi alana yazılır.

6-Üretilen sayıların grup düzenlerinin sırası

Üretilen her dizinin ne olursa olsun bir grup düzeni vardır. Grup düzeni olmayan bir dizin yoktur.
Bu grup düzenleri 6 numaralı tablonun en solunda yazılıdır.
Burada bulunan grup düzeninin 5 tabloda hangi sıralarda olduğu sınanır ve ilgili tablonun ilgili hücresinde gösterilir.
Tabloda gösterildiği gibi 11112 grup düzenini 1. tablodaki yeri 3.sıradadır.

7-Kolay/zor grup düzeni tablosu

Üretilen sayıların grup düzenlerini ve OneDrive dosyasında yer alan sabit kolay/zor grup düzenleri tablosundaki sıralarını gösterir.

8-Derece düzeni tablosu

Üretilen sayıların derece düzenlerini ve OneDrive dosyasında yer alan sabit derece düzenleri tablosundaki sıralarını gösterir.

9-Sıra düzeni tablosu

Üretilen sayıların sıra düzenlerini ve OneDrive dosyasına yer alan sabit sıra düzenleri tablosundaki sıralarını gösterir.

10-Çıkma ihtimali az olan grup düzenleri tablosu

Üretilen sayıların grup düzenlerini çıkma ihtimali az olan grup düzenleri tablosunda yer alıp almadığını gösteren tablodur.
Üretilen sayıların grup düzeni çıkma ihtimali az olan grup düzenleri tablosunda yer alıyorsa burada düzenin sırası yer alacaktır.

11-Dizin toplamı tablosu

Üretilen sayılar mutlak sayılardır. 1-49 aralığında yer alır. Bu nedenle üretilen 6 sayının bir toplamı vardır. Bu tabloda ise bu sayıların toplamı gösterilir.
Sayı toplamlarının sabit bir tablosu vardır. Bu tabloda yer alan toplamların önem sırası vardır. Bu önem sırası bu tabloda gösterilir.
Bu tabloda yer alan sayı toplamı önemli bir parametredir. Bu tablo için her zaman için ilk sıralarda bulunan düzenleri kullanmanızda yarar vardır.

12-Tek-çift düzeni tablosu

1-49 aralığında bulunan bütün sayılar ya tektir ya da çifttir. Bu tabloda ise üretilen 6 adet sayının kaç tanesinin tek kaç tanesinin çift olduğunu gösterir.
Bu ise bir düzene karşılık gelir. Bu düzenin sabit bir tablosu vardır. Bu tabloda üretilen sayıların hangi kombinasyon ile sayı üretildiğini ve sabit tabloda üretilen sayıların tek-çift düzeninin hangi sırada olduğu gösterilir.

13-Asal düzeni tablosu

3 tür sayı vardır.
 1. Birim,
 2. Kompozit,
 3. Asal,
1 sayısı için bilim adamları kendi aralarında bizim için bu sayının asal-kompozit olup olmadığı üzerine kavga etmişler. Birbirinin kafasını gözünü yarmışlar. Kitapta yazıyor ben kitabın yalancısıyım. Neyse konumuz o değil.
1 sayısını biz Sayısal Oyunlar tablolarımızda asal sayı olarak olarak alıyoruz. Çünkü bölünebilirlik açısından asal olmaya daha yatkındır.
1-49 sayı aralığında üretilen sayıların düzen açısından kombin oluşturacak şekilde düzenledik.
2 türe düşürdük.
Üretilen sayıların asal düzenleri bu tabloda gösterilir ve sabit asal düzenler tablosundaki sırası bu tabloda gösterilir.

14-Değişim aralığı

1-49 aralığında üretilen sayıların en küçük ve en büyük değerdeki sayıları vardır. Bu sayıların en büyüğü ile en küçüğü arasındaki fark bize değişim aralığını verir.

15-Parametre tablosu

Bu tabloyu izleyenlerimiz kullanmaz. Bu tablo bizim her hafta çekilişlerde derece değerlerini yenilediğimiz sabit bir tablodur. Bu tablodaki veriler düzenlerin belirlenmesinde kullanılır.
İzleyenlerimizin bu tablo ile ilgili bir kullanımları yoktur.

16-Tahmin tabloları

Yukarıda belirttiğimiz şekli ile SenSeç programında kullandığımız birbirinden bağımsız iki tane tablo vardır. Bu tablolarda üretilen sayıların yerleri sarı dolgu ile gösterilir.
İki tablo için düzenlerini ve düzenlerin sıralarını kontrol ederek tahmin tablosunda yerleri gösterilen sayıları veya 2 numaralı tablodan üretilen sayıları kullanabilirsiniz.
Biz katılımcı olduğumuz zamanlarda daha çok tahmin tablosu üzerinden kolon oluşturma işlemlerini yaparız. Hangisi kolayınıza gelirse onu kullanabilirsiniz.

Senseç programında kullandığımız bütün tabloların ne anlama geldiğini nasıl çalıştığını anlatmaya çalıştık. bu tabloların sağ tarafında ise bu tablolara bilgi sağlayan teknik tablolar vardır. Bu tabloların izleyenlerimiz için bir önemi yoktur.
Gizleme gereği duymadık.

Bu yazımız aslında geç kalmış bir yazı oldu. Burada anlattığımız bütün bilgilerin tamamını ayrıntılı şekilde haftalık yazdığımız bültenlerde ve anablogda yazdık.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Son yorumlar

Copyright ©201∞ Tum haklari saklidir. Blog SAYISAL MEHMET tarafindan dizayn edilmistir. Tamamı orijinaldir. Kasitli olarak bilgileri alan kisi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karsilasirsaniz itibar etmeyiniz. Yayinlarimizi baglanti linki ile paylasip kullanabilirsiniz. Y.N.