Çarşamba, Ağustos 28, 2019

Neden Talih Kuşu denir?

28/08/2019
Bu yazımızda Milli Piyango bileti ve makineye oynatılan kolonlar üzerine bir yazı yazacağız. Milli Piyango ve Sayısal Oyunlar için Talih kuşu denir. Bunun nedenleri üzerinde duracağız.
Eskiden sinemaların geniş bir özgürlük alanı varmış, gerek devlet, gerek halkın aksaklıkları ekrana yansıtılır, eleştirel bir bakış açısı geliştirilirmiş. İşin tuhaf tarafı ise zamanında çekilen filmler hala geçerliliğini koruyor. Örneğin; İlyas Salman'ın yaptığı filmler dahi şu an hala geçerliliğini korumakta işlenen hikayeler bugün dahi sağlıklı bir şekilde yürümektedir. Filmi yazımızın başında paylaştık. Umarım yazıya katkısı olur.

Talih kuşunun peşinden gidilir mi?

Bize sorarsanız talih kuşunun peşinden gidilmez. Milli Piyango bileti bize çıksın diye para verilip alınmaz. Çünkü elde kalan yani satılmayan bilet mutlaka olacaktır.
Örneğin basılan biletlerin %20'si satılmamış olsun.
Ne kadar adil bir çekiliş yapılırsa yapılsın. Satılan toplam biletlerin arasında satılmayan biletlere büyük ikramiye çıkmasının yüzdesi %20 olacaktır. Böyle bir planı kabul etmek doğru olmaz. Biletler makineden rassal satılsa dahi mutlaka yazdırılmayan numaralar olacaktır. O zamanda mı büyük ikramiye kasaya kalacak?

Milli Piyango biletlerinin olayı nedir?

Çekiliş planına göre Milli Piyango biletleri Tam, yarım, çeyrek şeklinde basılmaktadır. Basılan biletler bir seri içinde olacaktır.
Hangi sayıların tam, yarım, çeyrek basıldığını hangi plan uygulandığını bilemiyoruz.
Tam biletlerdeki numaradan 1 tane, yarım biletlerdeki numaradan 2 tane, çeyrek biletlerdeki numaradan 4 tane olacaktır. Bu ise kazanılan toplar ikramiyenin paylaşılacağı kişi sayısını gösterecektir.

Milli Piyango biletlerinin hangi sayı aralığında olduğu aralıkta bulunan bütün numaralar için bilet basılıp basılmadığı önemli bir sorudur. Buralarını bilemiyoruz.
Milli Piyango biletleri çalışma alanımız olmaması nedeni ile ayrıntılı bir inceleme yapmadık. Oyunun katılımcı olmamak açısından düşünüldüğünde kendine göre gerekçeleri vardır.
Tekkeyi bekleyen çorbayı içer. Senelerdir bekliyoruz burayı elbet kazanırız.

Sayısal Oyunların olayı nedir?

Sayısal Oyunları başlangıç açısından Milli Piyango biletleri açısından daha genç oyunlardır. İlk Sayısal Loto daha sonra diğer oyunlar günlere dağıtılarak başlatıldı.
İlk oyun olması heyecanı ile mutlaka yüksek katılımlara erişmiştir. Kazananlar mutlaka gerçek oyuncular olabilir. Hatta hatırladığım kadarı ile ilk zamanlarda kazanan kişiler televizyona falan çıkarılırdı.
Sonradan adamların peşine mafya falan takıldı, takılır diye sonradan göstermemeye başladılar. İşte bunların adı hep görünmez engeller.

Sonradan belli bir zamandan sonra büyük ikramiyeler sürekli belirli yerlere çıkmaya başladı. Sanırım bir zamandan sonra İdare Sayısal Oyunlarda katılımcı olmaya karar verdi.
İzleyenlerimizin bildiği üzere Sayısal Oyunlarda kazanma şansı katılım oranı kadar fazla olacaktır. Ne kadar fazla benzersiz dizinler ile katılım gerçekleştirilirse kazanma oranı o kadar artacaktır. Böyle bir çıkarımı Milli Piyango İdaresi Genel Müdürünün yaptığı açıklamalardan önce bazı parametreleri inceleyerek yapmıştık. Sitemizi yazmaya başladığımız ilk günden bu zamana kadar çıkarımlarımızdan görebilirsiniz.

Sayısal Oyunlarında elbette kendince arızaları vardır.
Makine ile oynatılan kolonlar Sayısal Oyunların tamamının temel arızasıdır.
Sitelerimizde sürekli yazdığımız yazılarda, makine ile oynatılan kolonların her dizin için benzersiz dizin üretildiğini ve toplam makine ile oynatılan kolonlardan yalnızca 1 tanesine büyük ikramiye isabet edeceği, konularından bahsettik.
Bu gerçek böyle iken makine ile kolon düzenlemenin nasıl bir olasılık olduğunu; toplam olasılığın içinde yalnızca 1 kolonun kazanma olasılığı olduğunu ve kazanmanın makine ile oynatılan kolon adeti kadar imkansızlaştırılacağından bahsettik.

Sayısal Oyunlarda katılımcılar kolonlarını makineye oynatmadıkları sürece en güvenilir oyun olacaktır. Katılımcılar kolonlarını bilinçli olarak belirli düzenler içinde oluşturduklarında BloombergHT kanalında Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü Bekir Yunus Uçar Bey'in dediği gibi "mutlaka bir gün çıkabilecektir".
Sitelerimizde, haftalık bültenlerimize bu düzenlerin kullanımını tahmin tablolarında çıkan sayıların hangi şekillerde çıktıklarını, hangi tablolardan hangi sıralardaki düzenlerden çıktılarınını gösteririz. Düzenleri kullanımlarını anlatır yeni bilgiler olursa sitelere ekleriz.

Talih Kuşu nedir?

Aslına bakarsanız Talih Kuşunu Talih kuşu yapan biletlerin tek olmasıdır. Talih Kuşu söylendiğine, anladığımıza göre nadir bulunan tek birşeydir.
İşte Sayısal Oyunlar için kolonlarınızı makineye düzenletmediğiniz takdirde talih kuşunun tekliği zincirini kırmış olursunuz.
Makine ile oynatılan kolonlar ile bir zincire dahil olursunuz. Kazanamayanlar zinciri. Makine ile kolon düzenleyenlerin plan gereği tamamından sadece bir tanesi büyük ikramiye kazanacaktır.
Diğer ikramiyelerin dağılımının nasıl olacağını bilemeyiz.

Talih kuşunu yaratan sistemin kendisidir. Milli Piyango biletlerinde bu talih kuşu oyun planında vardır. Sayısal Oyunlarda ise bu Talih Kuşu makine ile oynatılan kolonlar vasıtası ile var edilmektedir.
Baktığınızda kazanan kuponlar genellikle makine ile oynatılan kolonlar olmaktadır.
Katılımcı oranının yüksek olması nedeni ile kazanan kişi sayısı fazla ise mutlaka 1 tanesi makine ile kolon düzenleyen bir oyuncu olacaktır. Kesinlikle büyük ikramiye kazanan kişi sayısı 1'den fazla olamayacaktır. (On Numara oyunu hariç. Birden fazla sayı çekilmesi nedeni ile

Milli Piyango çekilişlerinde Talih kuşu denilmesini aşağıdaki yayından izleyebilirsiniz.
Dikkat ederseniz sunucu çekiliş numaralarının olduğu biletlere talih kuşu demektedir. Milli piyango çekilişlerinde oyun bilet uygulaması çerçevesinde çekilen numaralardan sadece bir tane vardır ve bu nedenle talih kuşudur.

Talih kuşunun birden fazla olmasını bilinçli oyuncular sağlayacaktır. Kendi kolonlarını kendileri düzenleyen oyuncular düzenler çerçevesinde az katılım gerçekleştirecektir.

Bunun yanında bazı haftalarda enteresan sonuçlar çıkmaktadır. Bir gruptan 4 sayı ve ardışık sayılar çıkabilmektedir. (HaberTürk kanalında İdare müdürünün Ardışık sayı kelimesini kullanamamasına çok üzüldüm. Mutlaka aklına gelmemiştir)

Bu durumlar Oyunlarda anlattığımız şekli ile marjinal durumlardır. Bazı kafadan kırık oyuncular sürekli bu şekilde dizinler oluşturarak hayatların sonuna kadar bu dizinlerin çıkmasını beklemekteler.
05/01/2019 tarihinde gerçekleşen Sayısal Loto çekilişi içinde aynı durum olmuştu. Hatta bunun için bir yazı yazdık. Diğer oyunlar içinde aynı yazıyı yazacağız.

Boş kolonlarda sayıların dizilimi bulunmakta ve bu dizilim üzerinden türlü dizinler oluşturulabilir. Hatta bu dizinler her hafta sabit olarak dahi yatırılabilir. Mutlaka böyle takıntıları olanlar dahi olacaktır.
En güzeli ise haftada çıkacak düzeni ve sayıları tahmin ederek dizin oluşturmak olacaktır. Bu ise sağlam bir deneyim gerektirecektir.
Sayısal Oyunlar güzel ve sağlam bir zeka istemektedir. Azim, çalışma, çaba istemektedir.

En azından gelişim adına Devlete, İdareye insanlara böyle bir imkan sundukları için teşekkür ederiz.
Bu söylemek istediğimiz bir çok insan için bir şey ifade etmeyebilir fakat yakın zamanda sitelerimizde anlattığımız konuların insanlar tarafından anlaşılması, dikkate alınıp okunması durumunda ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır.

Dünyada bu oyunlar üzerine çalışmalar yaparak gelişim kat eden bir çok bilim adamı vardır. Bizim yaptığımız çalışmalar ise yazarak geliştirme üzerinedir.
Bu insanlar katılımcı olarak kazanabilmektedir. Edindikleri deneyimleri yazıyorlar mı orasını bilemiyoruz. Bizim konumuz değil.

Bir konu üzerine çalışan, düşünen birşeyler yapan birisi mutlaka işi ve kendini geliştirecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Son yorumlar

Copyright ©201∞ Tum haklari saklidir. Blog SAYISAL MEHMET tarafindan dizayn edilmistir. Tamamı orijinaldir. Kasitli olarak bilgileri alan kisi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karsilasirsaniz itibar etmeyiniz. Yayinlarimizi baglanti linki ile paylasip kullanabilirsiniz. Y.N.