Cuma, Ağustos 23, 2019

Kolonlarınızı Makineye Oynatmayın! SenSeç Yöntemi Nedir?

23/08/2019
Bu yazımızda oyuncuların sürekli kendilerine ve sosyal medyada sordukları bir sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Konuyu örneklerle sağlıklı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Makineye oynatmak yerine SenSeç yöntemini nasıl kullanacağınızı anlattığımız şu yazımızı inceleyebilirsiniz. Yazı güncellenmiştir. 16/09/2019
Aşağıdaki soruların cevaplarını arayacağız.
 • Neden her hafta 1 kişiye büyük ikramiye çıkıyor?
 • Kazananlar neden ortaya çıkmıyor?
 • Büyük ikramiyeleri kendilerine mi çıkarıyorlar?
 • Neden bazı ilçeler sürekli kazanıyor?
 • Makine ile oynatılan kolonların olayı nedir?
 • El ile Kolon Duzenlemenin Avantaji Nedir?
Bu yazımızı İdarenin YouTube kanalının yorum kısmında gerçekleşen bir tartışma sonucunda yazdık. İki tane bültenimizde bu konulara temel oluşturacak yazılarımızı inceleyebilirsiniz.
618 Süper Loto bülteni
619 Süper Loto bülteni

Neden bazı ilçeler sürekli kazanıyor?

Öncelikle neden sürekli il ve ilçelere büyük ikramiye çıkıyor sorusunu cevaplandıracağız.
Bu yayın televizyonda Milli Piyango İdaresi Genel Müdürünün idarenin yaptığı çekilişler konusundaki açıklamalarını içerir.
Bu yazımızın konusu bu açıklamalar etrafında olacaktır.

Genel Müdür açıklamalarında Milli Piyango biletlerinin elde kalanlarına büyük ikramiye çıkması durumunda büyük ikramiye idareye kalmaktadır dedi. Ben yıllardır televizyonlardan medya yayınlarından takip ederim. "İdarenin elinde satılmayan şu kadar bilet kalmıştır" şeklinde hiçbir açıklama duymadım.
Herkes parasını aldıktan sonra istediğiniz haberi yapar. Habercilik bu olmuş, ilke falan geçiniz. Efendim habercilik ilkeleri bilmem ne geçiniz.
Sonra benim ülkemde enflasyon var. Bu gibi para hareketleri enflasyonun yükselmesini sağlar.
***
Bu biletlere ikramiye çıkması durumunda büyük ikramiye idarenin tasarrufuna geçmektedir.
Bu konu hakkında yorum yapmayacağız. İdare oyun kurallarını bu şekilde dizayn etmiş ve çalıştırıyor. İsteyen katılımcı olur istemeyen olmaz. Bizim işimiz değil.

Sayısal Oyunlarda durum farklı olmakla birlikte İdare parasını vererek katılımcı olmaktadır. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi Sayısal Oyunlarda bu kadar tutarın gerçek oyuncular tarafında yatırıldığına inanmıyoruz. Çünkü halkta bu kadar para yok.
Dağıtılan ikramiyeyi 2 ile çarpın (vergi) yatırılan paraları gözlerinizle görün. Bu paralar halkta yoktur.

İdarenin kanalında 618. hafta Süper Loto çekiliş yayınının altında önemli tartışmalar oldu. Bu tartışmalara istinaden bu yazıyı yazma ihtiyacı duyduk.

Neden her hafta 1 kişiye büyük ikramiye çıkıyor?

Makine ile oynatılan kolonların bir düzenlenme mantığı vardır. Anladığımız kadarı ile makine ile oynatılan kolonlar bir merkezde üretiliyor ve oraya kayıt ediliyor. Kayıt edildikten sonra talep edilen terminale dizinler gönderiliyor.
Bir açıklamada terminalin ürettiği rassal dizinler deniliyor fakat nasıl olduğunu tam olarak bilemiyoruz. Fakat merkezden üretilmesinin ihtimali daha fazla gibi.

Sayısal Oyunlarda her zaman olmasa da el ile kolon düzenleyip kazanabilen insanlar var. Bunların yanında makine ile oynatılan kolonlardanda kazananlar var.
Makine ile düzenlenen kolonların düzenlenme mantığı çerçevesinde üretilen toplam kolonların arasından sadece 1 tanesine büyük ikramiye vuracaktır. Diğerlerinin tamamı kaybedecektir.
Çünkü üretilen dizinlerin tamamı birbirinden farklıdır. 500 bin farklı makine ile oynatılan kolon olsun. Bunlardan hepsi birbirinden farklı olması nedeni ile sadece 1 tanesine büyük ikramiye çıkacaktır. Bunların yanında el ile düzenlenen kolonlarda ikramiyeyi paylaşacaktır.

Burada İdarenin şöyle bir hatası vardır. Çekilişlere başladığı ilk günden itibaren makine ile oynatılan kolonların nasıl oluşturulduğunu ve mantığını anlatması gerekirdi fakat bildiğimiz kadarı ile anlatılmamış.
Sitelerimizde konuları objektif olarak inceler, konular hakkında bildiklerimizi, oyuncuların bilinçli seçimler yapabilmesi için yazılarımızı yazarız.

Şöyle bir varsayım kuralım. Bir hafta için 25 milyon adet makine ile kolon düzenlenmiş olsun. bunların tamamı makine kolon düzenleme mantığı açısından hepsi birbirinden farklı olacaktır ve büyük ikramiye yalnızca 1 kişiye çıkacaktır.
Süper Loto toplam olasılığını geçmesi durumunda makine önceki ürettiği dizinleri tekrar üretmek zorunda kalacaktır ki böyle bir katılım hemen hemen imkansız olacaktır.
Elbette ki böyle bir plan yapılabilirse olabilir. Makineye oynatılan kolonlar için her dizinden 3 tane üretmesi için komut girilir. Makineye oynatılan kolonlardan bir tanesi kazanması durumunda her seferinde 3 kişi büyük ikramiye kazanır fakat bu şekilde yapıldığında ise makineye oynatılan kolonların kazanma ihtimali azaltılmış, büyük ikramiyelerin sürekli devir etmesi sağlanmış olacaktır. Bu ise adil değildir.
Bir dizinin birden fazla kez düzenlenmemesi üzerine bir sistem kuruludur.

29/08/2019
22/08/2019 tarihinden sonra İdarenin sitesine eklenen duyuruyu bugün yeni gördüm.
Bu duyuruyu buraya ekleyerek hakkında kısa bir değerlendirme yapacağız. 27/08/2019 tarihinde eklendiğini anasayfadan gördüm.
Neden her hafta 1 kişiye büyük ikramiye çıkıyor?

 1. İlk satırdan başlayarak değerlendirelim. İlgili çekiliş için şu 618. hafta bültenimizi yazmıştık. Büyük ikramiye bilet sahibine parası ödenmiş, 6 kolon ile katılımda bulunmuştur. Süper Lotoda tam kolon 6 adet olması nedeni ile tam kolon düzenlenmiştir. Buradan Bir oyuncunun mu veya idarenin mi kazandığını çıkaramayacağız. Kazanan bilet SenSeç yöntemi ile düzenlenmiştir şeklinde bir açıklama vardır. Buradan idarenin düzenlediği bir kolondur diyebiliriz.
 2. 2. satırda yer alan ödeme bilgisi ise Sayısal Loto 1247. haftaya aittir. Oyuncu biletini 2 kolon oynadığı belirtilmiştir. Burada kazanan için Halktan bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Kolonunu SenSeç yöntemi ile düzenlemiştir.
 3. 3. satırda yer alan ödeme bilgisi ise Şans Topu 949. haftaya aittir. Oyuncu biletini tam kolon düzenlemiştir. 5 kolon ve SenSeç yöntemi ile düzenlenmiştir.
 4. 4. satırda yer alan ödeme bilgisi ise Sayısal Loto 1245. haftaya aittir. Oyuncu biletini 3 kolon oynadığı belirtilmiştir. Yine burada kazananın halktan bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Kolon SenSeç yöntemine göre düzenlenmiştir.
Yazımızda kazananın halktan veya idareden olup olmadığı konusunda bir değerlendirme yaptık. Elbette ki idarenin katılımcı olduğu kolonlardan kazananlar olabilir. Oyuncuların yanlış bir mantık içinde idareyi eleştirmesi anlamına gelmez.

Makine ile yapılan katılımların oyuncuların kazanması üzerine ne kadar aleyhinde olduğunu sitelerimizde anlatmaya çalıştık. Şimdi burada idare kazananların SenSeç yöntemi ile kazandıklarını belirterek insanların üzerinde bir etki bırakmaktadır diyebiliriz.
Makine ile her katılımın kazanma ihtimali vardır gibi bir düşünceye kapılmak, benzersiz dizinler üretilmesi nedeni ile doğru değildir. Katılan kuponlardan yalnızca bir tanesi kazanacaktır.

SenSeç yöntemi ile kazanan kuponları gördükçe ve idarenin sitesinde bu şekilde ilanları gördükçe makine ile üretilen kolonların kazanma olasılıklarının daha fazla olduğunu düşünüyor ve sürekli makine ile kolon düzenliyerek katılımcı oluyor.

Oysa ki dikkat ederseniz SenSeç yöntemi ile kolon düzenleyipte 1'den fazla kişiye büyük ikramiye çıkmadığını görebilirsiniz.
İşte bu durum makine ile kolon düzenleyen oyuncular için büyük bir dezavantajdır. Bu konuyu sitelerimizde sürekli yazıyor izleyenlerimizi uyarmaya çalışıyoruz.
Makine ile oynatılan kolonlara karşılık el ile düzenlenen bilinçli kolonların rakip olma ve kazandırma ihtimali her zaman daha kesin olacaktır. Tersi kesin olmayacaktır.
Makine ile oynatılan kolondan başka bir başka makine ile oynatılan kolon kazanamayacağına göre bu kolonun ortağı-ortakları el ile düzenlenen kolon olacaktır.
Makine ile oynatılan kolonların miktar olarak fazla olması durumunda bu kolonlardan bir tanesinin kazanma ihtimali mutlaka olacaktır. Yalnız benzersiz dizin oluşturulması nedeni ile içlerinden yalnızca bir tanesi büyük ikramiye kazanabilecektir.
Bu çıkarımlarımızı sitelerimizi yazdığımız ilk günlerden beri kesin bir şekilde yazamıyorduk ki bilgisine tam sahip değildik. Çalışmalarımızı ve açıklamalar neticesinde bu konuları daha net yazabilir olduk.
Sayısal Oyunlarda çıkan sayıların dizinlerini bilmek isterseniz kolonlarınızı mutlaka el ile ve bir düzene bağlı olarak düzenleyin. Düzenleyeceğiniz dizinler yüksek ihtimal benzersiz olacaktır. Yani bir dizinden birden fazla düzenlemezsiniz çünkü ekonomik değildir. Kaybetse fazladan 1 kolon kaybedecek, kazansa hazırdakini ikiye böldürecektir.
Büyük ikramiye kazanmasa, ikramiye bilebilcek sayı bilse kazançtır fakat böyle bir heyecana gerek yoktur.
Sayısal Oyunlar için oluşturduğumuz SenSeç programını kullanarak dizinlerin üretilmesini isteyebilirsiniz. Üretilen sayıların düzenlerini ve sıralarını kontrol ederek kullanmaya karar verebilirsiniz.
Bu yöntem ile üretilen sayıların tam entegre düzenlerini tespit edebilirsiniz. Bu yöntemin dışında sağlıklı bir dizin oluşturma yöntemi bulunmamaktadır.

Bir çıkarım;
Makine ile oynatılan kolon bir başka makineye oynatılan kolonun rakibi olamaz. El ile düzenlenen bir kolon makineye oynatılan bir kolona rakip olabilir. Bu da büyük ikramiyeyi paylaşması anlamına gelecektir.

Bu bilgiyi kullanmak sürekli kaybetmemenizi sağlayacaktır. Oluşturduğunuz dizinler ile kazanmasanız dahi en azından makine ile düzenlenen kolon çemberinden dışarı çıkmış olursunuz. 1/Makine ile düzenlenen toplam kolon gibi bir oran söz konusudur. Bunların içinden yalnızca bir kolon büyük ikramiye kazanacaktır. Sizin kolonunuza denk gelmesi ise Toplam olasılıktan çok daha imkansız bir olasılık olacaktır.

Olamaz mı elbette ki olabilir. Böyle bir durumun bilincinde olarak dizin oluşturmak en doğrusu olacaktır.

Kazananlar neden ortaya çıkmıyor?

İdare normal oyuncular gibi Sayısal Oyunlarda katılımcı oluyor. Bu kolonlardan büyük ikramiye kazanan olursu ikramiyesi idareye kalıyor. Sürekli aynı il ve ilçelere çıkmasının nedeni budur diyebiliriz.
Milli Piyango İdaresinin Müdürlükleri olan iller vardır. Sürekli buralara çıkar. Bunun nedeni buradaki müdürlüklerdeki makinelerden idare katılımcı olur ve büyük ikramiye çıkarsa tahsil eder. Bundan daha doğal birşey olamaz.
İdare bir şahıs olmaması nedeni ile ben kazandım şeklinde ortaya çıkmamaktadır veya gerekli açıklama yapılmamaktadır. Yukarıdaki videoda bu konu açıklandı.

Büyük ikramiyeleri kendilerine mi çıkarıyorlar?

Kendilerine çıkarıyorlar şeklinde saçma bir iddia olamaz. Sayısal Oyunlarda kim fazla katılımcı olmuşsa kazanma oranını o derece arttıracaktır.
İdarenin nasıl katılımcı olduğunu bilemiyoruz. Makine ile oynatılan kolonlar ile katılımcı oluyorsa gerçekten hayret edilecek bir durum olacaktır.
Katılım oranı yüksek olanın kazanma şansı her zaman yüksektir. Bu nedenle idare sürekli kazanan konumda olabilir.
Bana neden çıkmıyor? Sen çıkabilecek kolonları düzenler birazda fazla katılımcı olursan sana da çıkar elbet.

Makine ile oynatılan kolonların olayı nedir?

Makine ile oynatılan kolonlar toplam olasılık içindedir fakat bu kolonlardan yalnızca kazanırsa bir tanesi kazanacaktır. El ile düzenlenen kolonlar opsiyonlu olması nedeni ile ikramiye kazanması durumunda makine ile oynatılan kolonlara ortak olabilir.
Hatta bir hafta için el ile oynatılan kolon kazanıp makine ile oynatılan kolonlardan hiç kazanan olmayabilir. bunlar hep ihtimal dahilindedir.
Bu olayın gerçekleşmesi makine ile oynatılan kolonların toplam olasılıktaki oranına bağlı olacaktır.

Bu yazımızda makine ile oynatılan kolonların kazanmaya hiç elverişli olmadığını açıklamaya çalıştık. Sitelerimde dizin oluşturma yöntemlerini yıllardır anlatırız. Sizde haftalık yazdığımız bültenlerimizi kullanarak dizinlerinizi oluşturabilirsiniz.
***
Kanalın yaptığı haberde dikkatimi çeken bir konu oldu.
Bu haber anlaşılmış ve soruları hazırlanmış bir yayındı. Sunucu bazı yerlerde bazı ifadeleri yanlış söyledi. Sanki önceden bir hazırlık yok izlenimini vermeye çalıştılar.
Ben senelerdir haber izlerim şimdi bize anlatmayın.
Yayında HaberTürk'e yayın yapmayı teklif etmesi, sunucunun ilk defa duyuyor gibi yapması, bize bu numaraları yapmayın. Bari bize yapmayın.

El ile kendi kolonlarınızı düzenlemeniz Makine ile oynatılan kolonlardan daha sağlıklı olacaktır.

16/09/2019
Milli Piyango İdaresi internet sitesinde 17/08/2019 tarihinden itibaren kazanan katılımcıların nasıl katılımcı olduklarını haftalık bölümler halinde paylaşıyor.
Sitelerimizde Makine ile düzenlenen kolon ve el ile düzenlenen kolonlar hakkında bir çok yazı yazdık. Bir çok kere kazananların nasıl katılımcı olduğunu bilemediğimiz için makine ile düzenlenen kolonlardan kaç tanesinin kazandığını ve bu dizinlerin nasıl oluşturulduklarını bilemediğimizi ve olayların olasılıklarından bahsettik.
Bu çıkarımı yapabilmek için On Numara çekilişini parametre olarak almak doğru olmaz.
Daha sonraki çekilişlerde makine ile oynatılan kolonlardan birden fazla kişinin kazanıp kazanmadığına bakacağız.
16/09/2019 tarihinde On Numara oyununda birden fazla kişi SenSeç yöntemiyle büyük ikramiye kazanmıştır. Bunu dikkate almayalım.

07/12/2019 Tarihili 1277. hafta Sayısal Loto oyununda 2 büyük ikramiye bileti SenSeç yöntemi ile düzenlendiği bildirilmiştir.
İşte bu bir parametre olarak kabul edilebilir. Bu sonuçtan şu varsayımı sabitleyebiliriz.
 • SenSeç programı ile üretilen dizinler bir merkezden alınmaz, alınsa bile üretilen bir dizinin yeniden üretilme ihtimali vardır.
 • SenSeç yöntemi ile üretilen dizinlerin tamamı terminaller üretir, yazdırır ve merkeze dizinleri kayıt eder.
Bir tedbir olarak kazanma ihtimalini arttırmak için birden fazla kazanan olabilmesine rağmen makineye oynatılan kolonlar kazanma şansını düşük olan bir yöntemdir.
Birden fazla kazananın çıkması her zaman kazanma ihtimali olacağı veya her katılımcının kazanacağı anlamına gelmeyecektir.
Bilinçli, kazanma şansı yüksek olan dizinlerin üretilmesiyle katılımcı olmak kazanma şansını arttıracaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Son yorumlar

Copyright ©201∞ Tum haklari saklidir. Blog SAYISAL MEHMET tarafindan dizayn edilmistir. Tamamı orijinaldir. Kasitli olarak bilgileri alan kisi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karsilasirsaniz itibar etmeyiniz. Yayinlarimizi baglanti linki ile paylasip kullanabilirsiniz. Y.N.