Pazar, Ağustos 18, 2019

FE Klavye Kullananlar Klavyesini Nasıl Dizayn Etmelidir?

18/08/2019
Bilgisayar, yazı-çizi, uğraşlarıyla ilgili bir işiniz varsa mutlaka FE klavye bilmeniz çalıştığınız alanda sizi rakiplerinizin en önüne taşıyacaktır. Gerek içerik üretmedeki hız gerekse miktar bakımından daha ilerde olursunuz.

FE klavye ile ilgili bir-iki tane yazı yazdım. Bu yazımda ise bir-iki ufak düzenlemeden bahsedeceğim.

Klavye ile yazımın bilgisayar üzerinde iki klavye seçeneği vardır. Başka diller eklemek istersenizde olabilir. Dil bilmek konusunda birden fazla öğrenme zorunluluğu varken klavye türü açısından 2 türü bilmek yeterlidir. Harf dizilimi açısından başka dillerde yazım yeteneğiniz varsa onlarda eklenebilir elbette.

Bilgisayarın klavye ayarları standartta üzerindeki harf dizilimi Q klavye ile standart gelir. Eğer On parmak FE klavye biliyorsanız klavye türlerine FE klavyeyi eklersiniz.
Bilgisayarda bütün klavye dilleri tanımlı geliyor fakat hiç onları incelemedim. Müsait bir zamanda incelerim.

***
15.10.2019
Geçenlerde dairede bir işim vardı. Ben işimi yaptırırken iki memur konuşuyordu.
Tanıdıklarından bir tanesi katipliğe başvurmuş kazanamamız heralde.
Memur aynen şöyle dedi;
— On parmak oyun oynuyor yine de kazanamamış.

Yazı yazmak tek parmak on parmak değildir ki: O bir yetenektir geliştirirsin.
***
Bu yazıyı yazmamdaki amaç Q klavyeden Fe klavyeye geçiş yapıldığında karşılaşılan sorunlar üzerinde duracağım. İçerik üretirsen bazı durumlarda Q bazı durumlarda FE klavyeye geçmek gerekebiliyor.
Şimdi anlatacağım düzenlemeyi yaptığınızda bu geçişi sürekli yapmaya gerek kalmıyor.
Aslında klavye üreticileri iki seçenekli klavye stickeri yapıştırabilirler.
Güzel bir inovasyon olur bence.

Normalde klavye değişmelerini ayarladığım şekli ile;
ctrl+1 FE klavyeye geçiş,
ctrl+2 Q klavyeye geçiş tuşları olarak kullanırım.
FE klavyeyi 10 parmak kullanır, bakmadan yazarım. Tek parmak FE klavye yazmakta zorlanırım hatta harflerin yerlerini bulmakta dahi zorlanırım.
Tek parmak Q klavye de hızlı yazarım. FE klavyede tek parmak yazmaya çalışırsam Q klavye ile karıştırır onların tuşlarına basarım. Evet ben bu arızadan çok memnunum.
Bu arızadan dolayı klavyeyi hangi klavyede bıraktığımı aklımda tutamadığım zamanlarda çok hatalar yapmış sinirlendiğim çok olmuştur. Oysa ki buna hiç gerek yokmuş.

Ayrıca belirtmek gerekir ki bir yazarın editörün klavyesi kendinden led aydınlatmalı olmalıdır. Aydınlatmasız klavye de laptopta hiçbir boka yaramaz.

Bir ara bir güncelleme yüklemiştim bilgisayarıma o güncelleme ile klavye değişimi yaptığımda klavye imlecinin üzerinde mavi ışık yanardı o zaman FE klavyede olduğumu bilirdim. O güzel bir seçenekti. Sonradan ne oldu anlamadım artık çıkmamaya başladı.
Nedense son zamanlarda ekran klavyesi de çıkmamaya başladı. Bilgisayar yavaş yavaş kendi özelliklerini yitirerek yok olacak sanırım. Neyse geçelim.

Sticker almak ne zamandır aklımda fakat hiç denk gelmedi yada ne bileyim sanırım bu durum benim için yeterince bir rahatsızlık oluşturmadı.
Bugün Pazar günü sabah canım sıkıldı. Bu sticker işi kafama takıldı. Çıktım dışarı bir iki bilgisayarcı, telefoncu, kırtasiye gezdim, bulamadım.
Sonra eve geldim. Ben yaparım dedim. Kırtasiye malzemelerim arasında etiket vardı onu buldum. Etiketleri küçük küçük kestim, tuşların üzerine yapıştırdım.
Hiç lazım değil ya ekran klavyesi lazım oldu. Geçende açmıştım açılmadı. Neyse dedim. Bir word belgesi açtım falan öyle ilk öğrenir gibi tuşlara basıp üzerine harfleri Fineliner bir kalemle yazdım. On Numara oldu.
Tırnak işareti " " 2 sayısının üzerinde, en çok kullandığım üstten tırnak 7 sayısının üzerinde onlara da etiketlerini yapıştırdım, mis gibi oldu.

Bilgisayarda en sinirlerimi bozan şey yanlış bir tuşa basmaktır. Klavye FE'de ise ve ben bunu bilmiyorsam muhtemelen anlamak için bir tuşa basarım ve yanlış olur. Sil düzelt doğrusunu yaz, sinirlerim bozulur.

Şimdi yaptığım düzenleme ile klavye sürekli FE'de kalıyor, tek parmak yazmam gerektiğinde etiketteki harfe bakarak basıyorum harflere ve beni krize girmekten kurtaran müthiş birşey oldu. Neden acaba bu zamana kadar bunu düşünemedim. Bunu yaptıktan sonra öyle bir rahatlama hissettim ki anlatamam.
Hayatta değişiklik iyidir. Monoton bir hayat kriz getiriyor.
Hergün mercimek pilavı mı yenir? Birazda kebap yersin.

Hepi topu yarım saatimi aldı 34 tane harfin etiketini yaptım.
Arapların bilgisayarlarında gördüğüm kadarı ile onlarda klavyelerini sticker falan yapıştırıyor.
İnternetten baktım, 5,00 satılıyor, 6 kargo 12,00 falan geliyor. Şimdi birde onun krizine girmeyin diye vazgeçtim. Böyle iyi oldu.
Önce pansuman bandı düşündüm, hangi cehenneme girmişse onu bulamadım. Yine baktım hala bulamadım, neyse...

19/082019
Kağıt etiket olayı sanki biraz olmadı. bir günlük iş gördü. Bugün bir iki bilgisayarcıya sordum bulamadım. Bilgisayarcı bir arkadaşım vardı onun yanına gittim.
Öyle de beğenmeyeceğin bir bir bilgisayarcı... Vatana, Teknosa'ya sordum yok dediler ama küçük esnafta istediğim vardı. İnternette tanesi kargo hariç 5 liraya satıyorlar.
Arkadaşıma gittim, klavye harf sticker'i var mı dedim. Orda var al dedi.
15 yazmış, pazarlık sünnettir, 10 liraya aldım.
Eve geldim, kağıt etiketleri söktüm hadron markaymış, (8680469006465)
Sağlam da yapıştı. FE ve Q klavyeyi birlikte kullananlara tavsiye ederim.
***
En sık kullandığım ve beni en sinir eden bir şeyi çözmekte neden bu kadar üşengeç davrandığımı hala çözebilmiş değilim.

Birşeyler okuyunuz, okuduğunuzu kayda geçiriniz yazınız, bilgisayarda yazınız.
Elle kağıda yazılan birşey kayboluyor, belirli bir zaman sonra yazılar kendiliğinden siliniyor vs. bir sürü sıkıntısı var. Aradığını bulmakta zorlanıyorsun vs.
Dijital yazı iyi korunduğunda gayet kullanışlı. Yazıyı, fikri dijitale dönüştürmek için FE klavye öğrenmek mutlaka gerekir, olmazsa olmazlardandır.
İngilizce bilmek ne kadar önemli ise içerek üretmek için de on parmak klavye kullanmayı öğrenmek çok önemlidir.

Yazılarınıza tarih atın. Eski yazılara baktığınızda o yazıları nasıl da acemi şekilde yazdığınızı fark edersiniz. Belki de onu yeniden dizayn ederek yeniden yazmak istersin.
Kağıda yazmışsan onu düzenler bloguna yazarsın.
Gerçekten eğlenceli işler. Bir çok paralı eğlenceli şeyden daha iyi bence.

Bu konuda blogTecrübemin sitesinde güzel bir yazı yazdım.
Sitelerimde FE klavye konusunda yazı yazmadığımı farkettim. BlogTecrübemde yazmışım, orasıda bizim sayılır.

Bazı şeyler vardır ki onlar çok ucuzdur ve toplum onların kıymetini bilmez. Onun yerine sanayii toplumunun dayattığı çözümleri kullanmak ister. Alıştıktan sonra da bir türlü bırakamaz.

Nedense insanların alternatif çözümler üretme kapasitesi bilinçli olarak köreltilmekte... İşte bu da yine sanayii toplumunun dayatmalarından olsa gerektir.
Ben ne yaptım? Kendi çözümümü, sanayiinin ürününü kullanmadan, kendim ürettim. Bu beni mutlu etti mi? evet.
Hayatın amacı mutlu olmak değil midir?
Oysa ki kendine dayatılan çözümü kullanmanın mutlu ettiği bir anlayış içinde yaşıyoruz. Bizim kafamız çalışmazken neyin daha iyi olacağını bizim yerimize bizim paramızla başkaları düşünüyor.

İnsanların nasıl bir evde yaşayacağını dizayn etmek için önce hırsızlık diye birşey icat etmeniz gerekir. Bunu körüklemeniz gerekir ki insanları kümes gibi para etmez, elektrik olmadan yaşanamayacak yerlere mahkum edebilmeniz mümkün olsun. Öncelikle toprak hakkını, kat mülkiyetine çevirmelisiniz ki ondan bir kazanç elde edebilesiniz.

Yazmaya bir dua ile başlayın, gözünüzü kapattığınızda biraz kendiniz yazarsınız, birazda der ki ben söyleyim sen yaz.
Nasıl bir eser çıktığına sen bile inanamazsın.
Bu yazıyı neden yazdın diyecek olursan işte bunun için yazdım derim. İsterim ki bu zevki sizde tadın.

Diyor ki; yaz! Sınır yok. Ne dersem onu yaz!
Ağaçlar kalem, denizler mürekkep olsa yine tükenir derler ya bu sınırsız bir kaynak buraya yaz! Ne mi yazacaksın bırakta o düşünsün sen düşünme.
Dünyaya gelmek bir saldırıya uğramaktır. Doğan bebek havanın ciğerlerine olan saldırısının verdiği acıyla haykırır. Soğuk saldırır bize, sıcak saldırır. Açlığın, hastalığın, korkunun saldırılarını savuşturma yoluyla yaşarız, hayatta kalırız. Yaşıyor olmak, savaşıyor olmaktan başka bir şey değildir. bir gün son nefesimizi verdiğimizde bize yapılan ilk saldırıyı tamamen püskürtmüş oluruz. Savaş bitmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Son yorumlar

Copyright ©201∞ Tum haklari saklidir. Blog SAYISAL MEHMET tarafindan dizayn edilmistir. Tamamı orijinaldir. Kasitli olarak bilgileri alan kisi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karsilasirsaniz itibar etmeyiniz. Yayinlarimizi baglanti linki ile paylasip kullanabilirsiniz. Y.N.