Çarşamba, Ağustos 28, 2019

Evinizi Nasıl Havadar Yapabilirsiniz?

Evinizi Nasıl Havadar Yapabilirsiniz? 
28/08/2019
Yaz aylarında bunaltıcı havalarda nasıl rahat bir yaz geçireceğinizden bahsedeceğim.
İş yerlerinde, hastanelerde, adliyelerde, evlerde, iş adamları, ev hanımları, çocuklar için ferahlatıcı bir deneyimden bahsedeceğiz.

Yaz aylarında masa başında çalışanların en önemli ihtiyacı dışarıdan temiz havanın mekana alınmasıdır. Doğal yollardan bu pek mümkün olmamaktadır.

Klima güzel bir çözüm olsa da 0,25 kuruştan 0,50 kuruşa zıplayan elektrik faturası için ekonomik bir çözüm olmayacaktır. Büyük alanların soğutulması ise başlı başına bir maliyettir. Soğutulmadan ziyade havalandırma tercih edilmelidir. Nasıl olsa oksijen şimdilik bedava.

Serinleme denilen olay aslında soğuk havanın değilde oksijenin mekana çekilmesinden başka bir şey değildir. Soğutmadan ziyade havalandırma serinlemeyi sağlayacaktır. Oksijen olmadıktan sonra soğutmanın bir anlamı olmayacaktır.
Kapalı mekanı soğuttuktan bir süre sonra içerde insan yaşıyorsa oksijen ihtiyacı olacaktır. Dışarıdan sıcak havanın içeri girmesi ile soğutma için harcanan enerji boşa gidecektir.

Cereyan olayı

Sanırım bir yazımızda daha önce buna değinmiştik. İki pencerenin açık kalması havanın cereyan yapmasına ve arasında kalan bir canlının hastalanmasına neden olur.
Havalandırma açısından en çok kullanılan ekonomik yöntem cereyan yaptırmaktır. Cereyan yaptırılan yerde bulunmamakta yarar vardır.

Aslında cereyan olayına dahi gerek kalmadan basit bir yöntemden bahsedeceğim.

İster binada ister gecekonduda oturuyor olun bu çözüm işinize çok yarayacaktır.

İlk olarak motoru monte edeceğimiz kafesin resmini verelim. Kafesin dış bacaklarından bağlayacağınız yere akıllı vida ile basit bir şekilde monte edebilirsiniz.
Evinizi Nasıl Havadar Yapabilirsiniz? 

42-50-65w civarında bir motor ve 30 cm alüminyum fan pervanesi işinizi görecektir. Fan pervanesinin resmini aşağıya ekliyorum. Mekan büyük olursa wattını arttırabilirsiniz. Çok güzel hava çekişi sağlayacaktır. Daha düşük wattlar verimli olmayacaktır.
Alüminyum pervane bu iş için yapılmış en güzel alettir. Hem ince hafif ve havayı keserek dışarı atar. Kanatın açılarının bozulmamasına dikkat etmek gerekir. Çok zayıf olmamakla birlikte fazla zorlamaya gelmez. Pervanelerin açısı bozulursa düzgün havalandırma yapmayacaktır. Bunların dışında demir pervaneler vardır fakat bunun kadar verimli değildir.
 Evinizi Nasıl Havadar Yapabilirsiniz? 
Kullanabileceğiniz motoru aşağıda ekliyorum.
Motorlar kalitesine ve fiyatlarına göre değişiklik göstermekle beraber bu vereceğim malzemeler evde, işyerinde, okullarda kullanılabilecek en ekonomik yöntemdir.
Aşağıya kullanılabilecek bir tane örnek motor ekliyorum. bu motor çeşidi yukarıdaki pervaneye monte edilebilecek türdendir. Her motor yukarıdaki pervaneye monte edilemeyebilir.
Evinizi Nasıl Havadar Yapabilirsiniz?
Motorun dönen kısmında beyaz plastik bir malzeme göreceksiniz. İşte pervaneyi tutan parça odur. öncelikle Motoru köşelerinde olan vidalama yerlerinden kafesin içinde bulunan bacaklara yerleştiriyor ve somunla motoru kafese tutturup bağlıyoruz.
Motoru bağlarken dikkat etmeniz gereken konu motorun kendisi kefesin dış yüzeyinde kalacak, pervane kafesin boşluk kısmında hareket edecek şekilde bağlamanız gerekir.
Yerine montaj yaptığınızda ise havalandırma yönü motordan tarafa olacaktır. Bu şekilde hem pervaneyi korumuş hemde havalandırma esnasında motoru soğutmuş olursunuz.

Ardından alüminyum pervaneyi kafesin çukur kısmına gelecek şekilde bağlıyoruz. Motorun dönen kısmında dişli vardır. Üzerinde verilen vida ile pervaneyi motora montaj yapınız.

Elektrik bağlantısını ise açma kapama düğmesine paralel yapabilir, zaman rölesi takabilir, fişli yapabilirsiniz. Özel bir anahtarla bağlayabilirsiniz. İhtiyaca göre çeşitli yöntemler denenebilir.

Buraya kadar anlattığım işlemleri herhangi bir tamirciye ihtiyaç olmadan tornavida ve pense vasıtası ile kendiniz de yapabilirsiniz.
3 parçayı birleştirdikten sonra bu alet nereye monte edileceği konusuna geliyoruz.

Binalarda havalandırma boşluklarının düşünülmesi en önemli konudur. Her kısımda mutlaka 1 tane geniş bir havalandırma boşluğunun yapılması gerekir. Hava boşlukları için düşünülmüş türlü hava çekme yöntemleri vardır.
En üstten havalandırma boşluğundaki havanın çekilmesi,
En alttan hava verilmesi gibi.
Havanın çekilmesini sağlayan her yöntem işe yarayacaktır.

Bina havalandırma boşlukları dikey olması nedeni ile pervanenin üfleme yönünü yukarı doğru verecek şekilde yatay monte etmek en verimli bağlantı şekli olacaktır.
Pervanenin karşısında bir duvar varsa havalandırma sağlıklı olmaz, boşuna enerji harcanmış olacaktır.

Binada kaçıncı katta oturulduğu, havalandırma boşluğunun olup olmadığı gibi konuları bilmediğimiz için montaj konusunda kısa bilgi verdik.

Motorun çalıştığı alanda dikkat edilmesi gereken konu motor su değmemesi gerekir. Motorun içine su giderse içindeki bobinde kısa devre yapacak ve motoru bozacaktır. Motorlar suya dayanıklı değildir. her yeri kapalı olmasına rağmen su değdiği zaman içine alabilmektedir. Su alan bir alanda ise pet şişenin tabanından boyu kadar kesip motorun başına geçirebilirsiniz. Bu sayede motor su almayacaktır. Yine de su aldığı zamanlarda çalıştırmamakta yarar vardır.
Bu yöntemle en sıcak havalarda dahi içeri temiz hava çekilecek ve havalandırma sağlanmış olacaktır.
Bunun dışında mutfaklar için pratik çözüm ise 220w kare fanlardır. Bunlara da bir kapak yapıldığında güzel bir çözüm olacaktır. Bunların çeşitli ölçülerde olanları vardır. 12*12 cm, 17*17 cm gibi wattlarıda değişiklik göstermektedir. İnternetten bakabilirsiniz.
Verim açısından kafes-motor-pervane üçlüsü en iyisidir.

Bu fanın en sevdiğim özelliği havalandırma boşluğunda sessiz bir şekilde çalışması ve kuvvetli bir çekiş sağlamasıdır.

Bu malzemeler yaklaşık olarak;
Motor: 60,00
Pervane:15,00
Kafes:10,00
gibi bir maliyeti olacaktır. Bu malzemeleri hurdacılardan dahi daha uyguna getirebilirsiniz.

Havalandırma nasıl yapılacak?

İşyeri veya dairenin havalandırma kısmına kafes monte edildikten sonra havalandırılması istenen odanın penceresi açılır diğer odaların penceresi kapatılır ve havalandırma çalıştırılır.
Hava girişi yüksek olursa bir başka odanında camı açılarak hava girişi paylaştırılır.
Kış aylarında ise pencereyi açmamanız durumunda dahi havalandırma yapacaktır. Az açmanız daha hızlı bir havalandırma yapacaktır.

Tuvalet havalandırmalarında da bu yöntem kullanılabilir.

Koridorların havalandırılmasında,
Geniş alanların havalandırılması gibi bir çok uygulamada sessiz bir şekilde kullanılabilir.

Havalandırma işi basit olmakla birlikte işi yapanlara sorarsanız bir sürü kanal, işçilik masrafı çıkaracaktır. Hiç bunlara gerek kalmadan havalandırma basit bir şekilde yapılacaktır.

Yapılacak alanın büyük olması büyük projeler ile masraf çıkarılması gerektiği düşünülür. Oysa ki çok düşük bütçelere yaratıcı fikirler ile büyük faydalar sağlanabilir. Adliye binalarının yapılış şekline bakıyorum salonlara odalara birsürü havalandırma kanalları klimalar vs. yerleştiriliyor dünyanın masrafı yapılıyor, oysaki bunlara hiç gerek kalmadan binanın belirli yerlerine havalandırma boşlukları yerleştirerek sağlıklı bir havalandırma yapılabilir.

Yeter ki yapılarda havalandırma boşluklarının sağlıklı bir şekilde ayarlanmış olsun.
Bizim işimiz iklimlendirme havalandırma olmaması ile birlikte kendi kendimize araştırarak bulduğumuz bir çözümü izleyenlerimizle paylaştık.
Elbette ki ihtiyaca göre daha yaratıcı ve faydalı çözümler bulunabilir. En azından havalandırma konusunda sıkıntı yaşayanlara asgari masrafla güzel bir çözüm sunduk.

Beyne oksijen gitmesi iyidir. Sağlıklı düşünmeyi sağlar.

Bol oksijenli sağlıklı bir yaşam dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Son yorumlar

Copyright ©201∞ Tum haklari saklidir. Blog SAYISAL MEHMET tarafindan dizayn edilmistir. Tamamı orijinaldir. Kasitli olarak bilgileri alan kisi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karsilasirsaniz itibar etmeyiniz. Yayinlarimizi baglanti linki ile paylasip kullanabilirsiniz. Y.N.