Çarşamba, Haziran 05, 2019

Haddi Aşmak Nedir?

Haddi aşmak nedir?
Heyte lek!Hadi gelsene bana!
2 Şevval 1440
Haddi aşmak deyiminin ilk duyulduğunda akla gelen ve öğretilen anlamları vardır. Bu anlamlar üzerinde duracak ve gerçek anlamını da açıklayarak yazımızı bitireceğiz.
Kur'andan anlatılan birşey her ne kadar tefsir gibi anlatılmaya çalışılsa dahi eksik kalacaktır. Önemli olan ise anlatılanın kavranılıp kavranılmadığı olacaktır.

Hadddi aşmak nedir?

Haddi aşmak deyimi için kitaplarda ve internette bir çok açıklama yapılmıştır. Bu açıklamaların tamamı beşerî münasebetler açısından yapılmıştır diyebiliriz.

İnternette haddi aşmak konusunda horozla köpek arasında geçen konuşmadan bahsedilir. Youtubede bir videosuna denk geldik.
 İnsanın yaratılış açısından kendi duyuları ve yetenekleri çerçevesinde kalmasından bunun dışında yetkinlikler isterse haddini aşacağından bahsedilir. Böyle bir hikayede anlatılan insanın ölmesi ile sonuçlanır.
Hikaye insanların aklında belanın defedilmesi için ölüm veya başka bir mala zarar geleceği üzerine dar-vasat bir çerçeve çizilmektedir. Oysa yaşadığımız dünya ve bize bahşedilen hayat gördüğümüzden daha geniş ve imkanları sonsuzdur.

Yaratıcıya karşı sorumluluklarımız açısından haddi aşmak deyimi nasıl anlaşılmalıdır?

Kur'anda bir çok ayeti okuduğumda sürekli Allah'ın yardımının bir noktada yetiştiğinden bahsedilir. Yardımın yetişmesinin yardım isteme ile ilişkisi vardır, dua.

Büyük şair İsmet Özel aşağıdaki konuşmasında duadan bahsetmiştir. Kayıttan dolayı ses biraz düşük çıkmaktadır. Hoparlör vasıtası ile daha net dinleyebilirsiniz.


"Biz ikinci kez dünya tarihinin istikametine tesir ettik. Birincisi Türkler olarak bu toprakları Darü'l islam kılarak vatan haline getirmemiz; ikincisi istiklal harbi vererek bu vatanı elde tutmamız. Bu, duaların sonucunda doğmuş bir şeydir".

İnsanlar birşey isteyecekleri zaman onu Allah'tan istemelidir ve insana Allah'ın yardımı yetişmelidir. Görünürde Allah bana istediğimi verdi deriz fakat gerçekte olan Allah'ın yardımıdır.

Haddi aşmak deyimi kur'anda anlatıldığı ve bizim anladığımız çerçevede; Bir insan bir işini Allah'ın yardımını dilemeden başarıya ulaştıramaz. Bu sayede diyecektir ki; Ben işimi kimsenin yardımı olmadan başarıya ulaştırdım ve işin kazancının tamamı bana aittir. bu başarının kazancının tamamı benim haneme yazılması gerekir diyecektir.
Kazançta yoksulun, yetimin, muhtaçların hakkı vardır. Velev ki kul demiş olsun ki böyle. Bu böyle olsa bile zekat gerçeğini değiştirmeyecektir. Oysa ki bir iş Allah'ın yardımı olmadan başarıya ulaşmayacaktır.
İnsan hayatı boyunca talep eden duacı olması gerekir. En azından bunu kendine alışkanlık etmesi gerekir. İnsan bir işe başlarken besmele, birşeyler yerken dahi besmele çekmelidir.
Besmele bir işe Allah'ın adı ile başlamaktır.

Bir çok kaynaklarda ve Kur'anda bu konular ayrıntılı anlatılır ve fıkıh icra eden müslümanlardan bu davranışlar beklenir.
İşin aslına baktığımızda bu düşünceyi taşımayan müslüman işlerinde haddini aşmış olacaktır.

Ramazanın son günlerine doğru İsmet Özel-Kırk hadis kitabını bitirdim. 27 ramazan 1440 tarihlerinde bitirdim. Kendi hayatını düzene sokma endişesinde olan insanların mutlaka okumasını tavsiye ederim.

Kur'anda Allah'ın yardımının ulaşması konusunda bir çok hadise anlatılmaktadır.
Musa Peygamberin Kızıl denizi asasıyla yarması,
Hz. Yusuf'un bir iftiradan korunması konusunda Allah'ın yardımı yetişmiştir. Yetişen yardım gömleğin önden veya arkadan yırtılmış olması değildir. Çoğu kez böyle anlatılmaktadır.
Gömlek velev ki önden velev ki arkadan yırtıldı. Hz. Yusuf Allah'ın yardımı ile meyletmemiştir.

Hz. Yusuf'un hikayesindeki konuyu yazalım.
Hz. Yusuf ve valinin karısı Züleyha'nın hikayesidir.
Hikaye kur'anda Yusuf suresinde anlatılır. Biz ise Allah'ın yardımının nasıl yetiştiğinden Hz. Yusuf'un haddi aşmadığından bahsedeceğiz.

Kapıyı sıkıca kilitleyen Züleyha Hz. Yusuf'a;
-Heyte lek!Hadi gelsene bana!≫ der.
Ayette anlatıldığına göre;
-Rabbin yardımı olmasa az daha meyledecekti.

Peygamberlere Allah'ın yardımı yetişmesi nedeni ile büyük işleri başarmışlardır. Peygamberler ümmetlerine rehberdirler. Onları takip etmek insanları-toplumu başarıya ulaştırır.

Surede dikkat edileceği üzere Hz. Yusuf'un ben irade gösterdim, ona meyletmedim şeklinde bir ifadesi yoktur. Haramdan sakınmak konusunda dahi rabbin yardımına ihtiyacımız vardır.

Konuyu biraz araştırınca Hz. Yusuf'tan murad almak isteyen kadının puta tapan bir müşrik olduğunu öğreniyoruz. Konu aynen şöyle geçiyor.

Ali bin Hasen bir rivâyetinde der ki:

Züleyhâ’nın hazırladığı odada onun putu vardı. Yûsuf’u nefsine dâvet etmeden önce onun üzerini bir libâs ile örttü. Bunu gören Yûsuf sordu:

“–Niye böyle yaptın?”

Züleyhâ:

“–Beni musîbet ânında iken görmesinden hayâ ettim!” diye cevap verdi.

Bunun üzerine Yûsuf şöyle dedi:

“–Sen işitmeyen, görmeyen ve bir şey anlamayan bir taş parçasından utanırsın da, benim, beni yaratan, hem de en güzel sûrette yaratan Rabbimden hayâ etmeye hakkım yok mu?”
***
Yusuf Peygamber, bu titreşimin içine, bu heyecanın içine gireceği vakit, tam o anda bir burhanı (asıl olanı) gördü.
Ona bir haber geldi.
O enerji içinde kaybolmadı, durdu, bekledi, izledi. Eyleme geçmedi bekledi!
Bu yüksek enerji içindeydi, ancak sabretti, yani izledi, bekledi. Kaybolmadı.
Bir anda "Bu nedir?" dedi. "Bu Rabbim'den bir soru, ne oluyor?" dedi.
O an uyandı ve bununla o enerji dönüştü. Cinsellik, tinselliğe (ruhsallığa) dönüştü.
Enerjinin en temel niteliği budur. Sürekli aşağı dairelere yerçekimine doğru akar. Ancak irade ve farkındalıkla yukarılara tırmanabilir.
Alışkanlıklarının, reflekslerinin dışına çıktığında daha yükseklere tırmanır.

Ve  Yusuf peygamber daha yüksek bir bilinçten gelen burhanı, haberi gördü.

"Ey Yusuf, asıl olan beden değildir. Sen bu kapıyı aştığın, bedeni esas almadığın için burhanı görmeye liyakat kesbettin" denildi. 9786055927479 s.177
***
İmam Gazali öyle diyor;
Onun uyanması, dışarıya bağlı değil. Dışarıya bağlı olanlar geçici ve kısa sürelidir. O zaman dışarıdaki tetikleyicilerden kurtulursun, dış faktörleri aşmış olursun ve eğer bunu kullanabilirsen latif âlemlerde seyredebilir, Yusuf Peygamber'in (as) gördüğü bürhanı her an görürsün. Gelen vizyonları, ilâhî haberleri izleyebilirsin. Habir esmasının açılımı bir anlamıyla budur.

***

Bu konu hakkında bir başka ayet ise;

Zümer suresi 53. ayet:

De ki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir.


Haddi aşmak deyiminin Kur'an açısından nasıl anlaşılması gerektiği ve uygulamak mümkün olmayabilir. Haddi aşmamaya dikkat etmek, huzura boyun bükük çıkmamak demektir.
Elbette ki ne olursa olsun, mutlaka huzura boynu bükük çıkacağız ve bağışlanma dileyeceğiz. Bu bağışlanmayı dünyada dilemek, görevleri yerine getirmek en doğrusu olacaktır.

Esasen akıldan çıkarılmaması gereken Fatiha suresinde belirtilen "sırat-el müstakim" in dışında bütün yollar insana hayatı boyunca Heyte lek!Hadi gelsene bana!≫ demektedir. Onun peşinden gidenler kaybeder. Yine de yukarıdaki ayet ile insanın bu davranışı için yine başka bir kapı açılmaktadır.

Haddi aşmak bir çerçevenin dışına çıkma demektir. Bu çerçevenin dışında ise insan mahvolacaktır.

Konu hakkında ilerleyen zamanlarda yazımızı güncelleyeceğiz.

İnsanların her daim Allah karşısındaki durumlarını sorgulamaları dileklerimizle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Son yorumlar

Copyright ©201∞ Tum haklari saklidir. Blog SAYISAL MEHMET tarafindan dizayn edilmistir. Tamamı orijinaldir. Kasitli olarak bilgileri alan kisi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karsilasirsaniz itibar etmeyiniz. Yayinlarimizi baglanti linki ile paylasip kullanabilirsiniz. Y.N.