Cumartesi, Nisan 20, 2019

Turgut Özal Kumar Hakkında Ne Dedi?

Turgut Özal Kumar Hakkında Ne dedi?
turgut özal kumar hakkında görüşü

20/04/2019
Bu yazımızı Turgut Özal'ın kumar hakkında söyledikleri ve devletin olaylara bakışaçısını değerlendireceğiz. Yazımızda aşağıdaki soruların çerçevesinde şekillendireceğiz.
"Türkiye'de kumarhaneler neden kapatıldı" isimli videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Susurluk olayının Kurtlar Vadisi filminde geçtiğini ilk buradan gördüm. Bu video sayesinde araştırmış oldum. Türkiye'de güzel işlere emek verenler var fakat bir çoğu boş işler olduğunu söylemeden geçmeyelim. Aşağıda sorduğumuz bir çok sorunun cevabını videoda bulabilirsiniz.

Birşeyin doğru-yanlış, dini kaynaklara göre helal-haram vd. belirleyen nedir?
Bilimin çerçevelediği gerçek nedir?
Dini kaynaklar neyi dikkate alarak kurallarını belirler?
Dini kaynakların uygulanmasındaki ortaya çıkan sorunlar kuralların mı yoksa uygulayanların mı hatasıdır?
Dini kaynakların kurallarının uygulanmasını belirleyen nedir?
Kumar kavramını ortaya çıkaran nedir?
Kaynakların etkin kullanımı nedir?
Kumarhanelerin Türkiye'de çoğalması nasıl olmuştur?
Sayısal Oyunlar nasıl çalışır?
Sayısal Oyunlar devlet kontrolünde yapılmasına nasıl karar verilmiştir?
Sayısal Oyunların fonksiyonu nedir?

Birşey ile ilk karşılaştığımızda öncelikle münasebetimiz açısından, onun doğru veya yanlış olup olmadığına karar vermemiz gerekir. Bu tespit için bilimsel yöntemleri kullanırız.
Doğru veya yanlış olduğuna bilim dışındaki bütün kaynakları değerlendirme dışı tutarak karar veririz.
Bir bilgi bilimsel açıdan doğru diğer kaynaklara göre yanlış olabilir.

Doğanın dili matematikle yazılmıştır denilir ve bilim bize matematiğin kullanılma yöntemlerini öğretir. Diğer bilimlerde aynı şekilde...
Elbette ki doğadan ve bilimden öte bir çerçevenin varlığı yadsınmaz. Bu bilgi algı çerçevemizin dışında olması nedeni ile yorum yapamayız. Aynı zamanda bilemediğimiz bilgiyi kullanmamız da mümkün değildir.
Bilmemiz gerekmeyen bilgi algılarımızın dışında tutulabilir. Aynı zamanda algımızın dışında gelişen bilginin bizi etkilemeyeceğini söyleyemeyiz.

Dini kaynaklar, bilim ve bilimin dışında bütün algı dışımızda kalan bilgileri dahi değerlendirerek kendi kurallarını belirler. Görünene ve bilimin çizdiği çerçevede dini kaynakların kuralları açıklanamıyor olabilir.

Dini kaynaklarda belirtilen kuralların uygulanmasını insanlar yapar fakat bu uygulamanın esnekliğini, hassasiyetini, duyarlılığını belirleyen insanların kendilerine tanınan hakları kaldırıp kaldıramayacağıdır.
Daha geniş haklarla donatılması gereken halk daha kısıtlayıcı uygulamalara tabii olursa uygulama hatası olacaktır.

Kumarın ortaya çıkış amacını anlamak gerekir.
Kumar neden vardır? Oynayan neden oynar?
Kumar çeşitli gerekçeleri olmasına rağmen özetlersek zevk ve maddi doyumsuzluk nedeni ile oynandığını söyleyebiliriz.
İnsanların bitmek bilmeyen ihtiyaçları, özgürlük ihtiyaçları gibi konular nedeni ile maddi anlamda daha fazla kazanç sağlamak isterler. Ne kadar çok para o kadar çok özgürlük...
Paranın sağladığı özgürlüğü hiçbirşeyin sağlamadığı düşünülür.
Özgürlükten ne anlaşıldığına bağlıdır.
Bir başka neden ise kaynakların aktarılmasında kullanılan bir araçtır. Para kaynakları fazla olan parayı nasıl kullanacağını bilemez, zevk için kumar oynamak ister. Sonuç olarak kumarda ne kadar maddi kaynakları varsa hepsini kaybeder.
Buna ise kaynakların verimsiz ellerden verimli ellere geçişi deriz.
Bu, bu şekilde olabilecekken farklı şekillerde dahi olabilir. Paranın geçtiği heryerde insan dahil bu fonksiyon çalışır. İnsan emeği buna örnektir.
Konu hakkında çok ayrıntılı bilgimiz olmasa dahi olayların gerçekleştiği zamanlarda daha olayların ne olduğunu anlayamayacak yaşlardaydım. Aşağıdaki video aydınlatıcı olacaktır.


Sayısal Oyunlar nakit para ile katılımcı olunan oyunlardır. Yani tasarrufu olmayan katılımcı olamaz. Borç para ile katılımcı olabilir ki o da gelecek gelirinden tüketmesi demektir.
Özel sektörün kumarhane sektöründe olaylar çıkarması nedeni ile bütün kumarhaneler kapatılır ve yerini Milli Piyango İdaresi alır. Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllardan beri varolan bir kuruluştur.
Tam bu olayların olduğu dönemde Turgut Özal Cumhurbaşkanıydı sanırsam. Konu hakkında yukarıdaki gazetede çıkan yorumunu okuyabilirsiniz.
Katılımcı olan kimselerden toplanan paralar belirli bir oranda stopaj usülü ile vergi kesintisi yapıldıktan sonra yine belirli bir oranda kazanan katılımcılara dağıtılır.
Bu işlemin adına kaynakların yeniden dağılması denir. Devlet yapılan işlemden bir toplumsal ve kendi açısından vergi faydası temin etmesi nedeni ile olayların dini tarafına bakmaz, değerlendirmez.
Buradan şöyle bir soru gelmektedir;
Madem Sayısal Oyunlar haram vs. neden devlet oynatıyor?
Nedenini yukarıda açıkladık. Daha önce de bu konuda yazı yazmıştık.
Sayısal Oyunlarda katılımcılar bir şans denemesi yaparlar ve katılımcı olmaya karar verirler.
Kazanması veya kaybetmesinin sonuçları vardır. Sayısal Oyunların da fonksiyonları bunlardan ibarettir.
Sayısal Oyunlarda katılımcı sınırı bulunmamaktadır. Gerek Milli Piyango biletlerinde gerek Sayısal Oyunlarda katılımcı ve dağıtılan ikramiye sınırı bulunmamaktadır.
Katılımın artması veya azalmasından belirli çıkarımlar yapmam mümkündür. Oyuncuların şehirleri, demografik yapıları, çıkarımlar yapılmasını sağlayabilir. Bu çalışmalar istatistik alanı içindedir.

Bu yazımızda konu hakkında sorular sorarak kısa cevaplar vermeye çalıştık. Sizde yorumlarınızı yazının altında yer alan yorum kısımlarından  paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Son yorumlar

Copyright ©201∞ Tum haklari saklidir. Blog SAYISAL MEHMET tarafindan dizayn edilmistir. Tamamı orijinaldir. Kasitli olarak bilgileri alan kisi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karsilasirsaniz itibar etmeyiniz. Yayinlarimizi baglanti linki ile paylasip kullanabilirsiniz. Y.N.