Perşembe, Şubat 14, 2019

Klavye-Mause-Laptop Kullanımında Öğrendiklerim

13/02/2019


Klavye ve mause konusu yıllardır bir çözüme ulaştıramadığım günü kurtarma çabası içinde geçiştirdiğim bir sorundu benim için. Oysa ki konunun çözümü çok basitmiş.

Mause kullanımında önemli kolaylık

Klavye-mause hakimiyeti bilgisayarda üretim açısından önemli bir konu. Bunun yanında kısayolların etkin kullanımı da önemli. Mause aslında bilgisayar kullanma acemisi olanlar ve işini hızlı yapmak isteyenler için iyi bir çözüm yolu.

Laptopların üzerinde klavye ve mause entegre olması nedeni ile alışma aşaması kolay olmuyor. İş odaklı çalışıldığında günü kurtarma çabası daha öne çıkıyor.
Klavye hakimiyeti ve kolaylığı açısından ve bilgisayar klavyesinin bozulması korkusu nedeni ile harici klavye kullandım uzun zaman. Sonra bu korkumu yendim ve bozulursa yaptırırız dedim. Harici klavye kullanmayı bıraktım. Laptop klavyesi dışında güzel bir klavye bulursam almaktan kendimi alamam yine de.
Klavyelere wireless özelliği eklenmesi ile kullanımı kolaylaşmasının yanı sıra iki de bir pil bitme ve ona pil yetiştirme işi ortaya çıktı. Uyku özelliği olan olmayan klavye mauseler var. Uyku özelliği olanların pilleri 1 sene kadar gidiyor. Uyku olmayanlar kısa zamanda pili bitiriyor.

Kablolu klavye mauseler çağdışı görünse de (zaman nasıl hızlı akıyor ki çağdışı kaldı) aslında kötü değil iş görüyor.

Klavye konusunda gurme olsamda taşınabilir mekanik klavyeleri kullanım açısından yeterlidir.

Klavye konusunda birçok tavsiyeler var, güzel klavyeler var, fakat seyyar bir hayat yaşayan için en iyi çözüm entegre cihazlardır. Herşeyin içinde olması iyidir.
Öte yandan ofiste çalışma şartları açısından değerlendirecek olursak daha gelişmiş ve pahalı sistemler tercih edilebilir.

Apple'ın klavye mause konusunda güzel çözümleri olsa da ekipmanlar cihaz kadar fiyat olması nedeni ile pek tercih edilmemektedir.

Klavye fonksiyonları açısından asgari sayılabilecek bir bilgisayarda dahi yazı üretimi açısından güzel işler çıkarılabilir.
Klavyede syncaptics touchpad diye arayüz programı var. Hemen hemen bütün bilgisayarlarda bulunuyor. Burada güzel bir özelliğin olduğunu farkettim.
Malum touchpad ile mause sağa sola hareket ettiririlir, özelliği varsa sayfa ileri-geri, sağa-sola kaydırılır. Bunun yanında bir ek özellik daha var ki bu özellik harici mause bırakma sebebidir diyebilirim.

Chiralmotion diye bir özellik varmış touchpadlerde. Bilgisayarı ilk aldığım zaman kurdalamıştım ama orasının ne işe yaradığını tam anlamamışım.
Eskiden hatırladığım kadarı ile touchpadlerde kaydırma özelliği dahi yoktu. Zamanla onu da eklemişler.

Chiralmotion özelliği nedir?

Bu özellik gerçekten laptopu laptop yapan bir özellik olmuş. Touchpad'in fonksiyonel kullanımı güzel birşey. Zamanla geliştirerek yeni özellikler ekliyorlar vs.
Programda dikey ve yatay kaydırma özellikleri var. Dikey kaydırma özelliği sol kenardan, yatay kaydırma özelliği ise alt kenardan kullanılıyor.

Dikey kaydırma için sol üst veya orta köşeden kaydırma işareti yaparak kayırma özelliğini aktifleştiriyoruz. Ardından soldan sağa doğru yay çizerek oval hareketler ile sonsuza kadar sayfayı aşağı kaydırabiliriz.
İşte bu özelliğin adına chiralmotion deniliyor. Aynı kullanım yatay kaydırma için de geçerlidir. Yataydan kaydırma alıp touchpad'in herhangi bir bölgesinde sola sağa ileri geri kaydırmalı sayfayı hareket ettirebilirsiniz.

Bu özellik harici mauseye sonsuza kadar veda etmemi sağladı. Bundan önce klavyeyi bırakıp laptop klavyesinde yazmaya başlamıştım onun ardından da harici mauseyi bıraktım.
Yeni bir bilgisayar alarak daha profesyonel uygulamalar geliştirebilme çalışmalarıma devam edeceğim. Yeni bilgisayar yeni bütçe hazırlığı iyi para gerekliliği demektir.

Sizde bilgisayarınızın bu özelliğinin farkında değilseniz bir an önce denemenizi ve klavye mause masrafından, bilek ağrısından kurtulmanız için tavsiye ederim.

Touchpad hızını hızlı ayarlasanız dahi çevirme hazı yavaş dahi olsa kullanımda bir aksaklık olmuyor, büyük bir soruna çözüm getirmişler.

Uygulamanın videosunu araştırıp yazının başına ekleyeceğim. Uygulamanın internette videosunu bulamadık, sitesine gittik, orada da yok. En iyisi mi biz çekelim, kanalımıza ekleyelim dedik.
Uygulamanın gösteriminde kullanım şekil ile anlatılmıştır. Umarım yararlı olur.

Bu özelliğe alıştıktan sonra harici fareyi rafa kaldırabilirsiniz.

Mause tekerleğine alternatif nedir?

Bilgisayarınızın touchpad yatay ve dikey kaydırma özelliği varsa bu uygulama sizin için en iyi çözüm olacaktır. Touchpadinizi joystick gibi kullanabilirsiniz.

Akçe akıl öğretir, don yürüyüş belletir. Atasözü ile yazımızı bitirelim. Akçe kimde akıl onda.

İşte bizim ve izleyenlerimizin akıl sahibi olabilmesi için akçeye ihtiyacı vardır. Bunun için çalışıyoruz.

Başarılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Son yorumlar

Copyright ©201∞ Tum haklari saklidir. Blog SAYISAL MEHMET tarafindan dizayn edilmistir. Tamamı orijinaldir. Kasitli olarak bilgileri alan kisi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karsilasirsaniz itibar etmeyiniz. Yayinlarimizi baglanti linki ile paylasip kullanabilirsiniz. Y.N.