Pinterest'e Kaydet

Pinterest'te Biz

Translate

Abone Olun (Onay Gerekir)

Site İçi ve Etiket Arama

1 Şubat 2018 Perşembe

Blogger Tasarımı Hakkında Tecrübelerim 1Blogger tasarım hakkında tecrübelerim 1

Blogger yazmaya başladığımda kullanma, yazı oluşturma, sayfa düzenleme,vd. bilinmesi gereken hiçbirşeyi bilmiyordum. Yapı itibariyle kendime yararlı olanı araştırma, öğrenme uygulama isteğim olması nedeni ile kısa zamanda konuya hakim oldum.


Blogger hakkında bilgi veren siteleri araştırdım. Orada anlatılan konuları inceledim, uyguladım. Konu biraz dikkat istemesi nedeni ile sıkıntılı zamanlar geçirdiğim olmuştur.

Bloggerdeneyim etiketi ile blogger yazı editörü hakkında deneyimlerimi ayrıntılı şekilde anlattım. Orada yaptığım hatalar ve doğrularından bahsettim. Bazı sitelerde, kasıt bir yana, yanlış bilgiler olabiliyor. Bunların hiç dedikodusuna, polemiğine girecek değilim. Hatalı bir durum gördüğüm zaman sitenin yorum kısmından yazımı yazdım geçtim.

Bu gibi konular blogger'ın kendini geliştirmesi konusunda kendisine yaptığı yatırımlardır. Yorum yazma işlerini küçümsemeyiniz. O yazı hakkında birşeye itiraz edebilmeniz için okuyup inceleyip kendi bilginizle karşılaştırmanız ve doğru olup olmadğına veya eksiklerini tespit etmeniz orada varsa bir yorumunuz yapmanız gerekir. Bunu yazmanız ise önemli bir gelişim aracı olacaktır. Çünkü yazdığınızda bilgilendirme isterseniz size mail gönderilir.

İlerleyen zamanlarda yorumunuzun altına yorum yazıldığında haber edilirsiniz. Konuyu takip edersiniz.
Bu gibi araçların kullanılması önemlidir.

İlerleyen zamanlarda arama motorlarından yapacağınız aramaların verimi konusunda yazılar yazacağız. Arama motorlarının kullanımı basit olması nedeni ile en üst seviyede verim alma yollarıda basit olacaktır. Sizde konu hakkında araştırmalar yaparak arama motorlarını en iyi nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. Bunlardan en çok kullandıklarımızı bir yazı altında not düşmek adına yazacağız.

Bu yazı dizimizin konusu site tasarımı yaparken hangi fikirleri, araçları kullanarak sitenizden en üst seviyede verim alacağınız üzerine yazılar yazacağız.

Sitemizde herhangi bir firmanın reklamını almış değiliz. Kullandığımız araçların kullanım şekillerinden bahsederek izleyenlere fikir vermesi açısından yazılar yazacağız.

Sitemizin ilk gününden bu zamana kadar oluşturduğumuz içeriklerin kalitesine bakarsanız nasıl bir ilerleme kayıt ettiğimiz inceleyebilirsiniz. Yaptığımız işi büyük bir başarı olarak yansıtmak doğru olmayacaktır. Elbette daha iyisi olabilirdi. Bunun için çalışıyoruz. Eldeki imkanlar ile olabileceklerin en güzelini yapmaya çalışıyoruz. İzleyenlerimize yararlı olması açısından bilgiler paylaşıyoruz.

Sitemizi takip etmeniz durumunda sayısal oyunlardan, kullandığımız araçlar konusunda fikir verecek, kendiniz geliştirecek bilgilere erişebilirsiniz. Bizim blog yazmadaki amaçlarımızdan bir tanesi de budur. Bunun dışında öğrendiğimiz bilgileri izleyenlere aktarmamızda bir o kadar önemlidir.

İnsan dünyaya gelmesi ile öğrenme sürecine tabii oluyor. Bunun araçlarını ise en iyi şekilde öğrenip kullanmak zorundadır yoksa kendi yaşıtlarından ve diğer insanlardan geri kalacaktır.

Zaman artık bir köyde inzivaya çekilme zamanı değildir. Köyün adı bile kalmadı. Dünya nereye gidiyor iyi takip etmek gerekecektir. Yeniliklere adapte olmak önemli bir konudur. Yeniliklere kendini kaptırmamak farkındalık ise ayrı bir konu olacaktır. Bu konular hakkında ilerleyen zamanlarda yazılar yazacağız.

Yazımızın konusuna uzun bir yazı yazmamıza rağmen hala geçemedik.

Blogger tasarımı hakkındaki tecrübelerimizi her tecrübe için 1 blog olacak şekilde yazacağız.

Site hazırlama aşamaları

Bir sitenin kullanılabilir olması önemlidir. Arama motorlarının en çok dikkat ettiği konulardan bir tanesi de sitenin işlevsel ve iyi bir fikirle dizayn edilmiş olmasıdır. Sitenin yüklenme süresi önemlidir.
Bu süreyi düşürmek arama motorlarının öncelikleri arasındadır.
Bu konuların nedenleri üzerine yazı yazmayacağız. Bu konularda uzman olan çalışma alanı olan kişilerin sitelerini takip edebilirsiniz.

Blog yazmaya başladığım zamanlarda sitede bulunan bağlantıların uzunluğu rahatsız etmişti. Bunun için internetten bir araştırma yaptım. Bir HTML kod buldum bunu siteye yaptım fakat çalışmadı.

Blogger'ın en dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi de tema HTML kodları ile çok uğraşmamaktır. Burada oluşacak bir hata blogunuzda dönülmez bir hasara neden olabilir. Onun için burada bir değişiklik yapmazdan önce öncelikle temanızın yedeğini almalısınız.

Bu konu sürekli aklımda bir soru işareti olarak kaldı. Daha sonra site geliştirme adına internette yaptığım araştırmalar sonucunda OneDrive uygulamasına denk geldim.

Uygulamadan haberim vardı fakat hiç kullanmamıştım. Birşey ilk çıktığı zamanlarda ne olduğunu anlayabilmek için biraz beklemek gerekir. Ne yaptığı konusunda araştırma yapmamıştım. Oysaki kendi çalışma alanımda en çok bilmem gereken konuyu es geçmişim.

2018 yılının 2. ayında OneDrive uygulamasını incelemeye başladım ve arkasında Microsoft olması nedeni ile kullanılabilecek araçların çok sağlam olabileceğini düşündüm. Bu yazılım şirketleri daha çok güven üzerine kurulu olması nedeni ile kullanıcılarının güvenini kazanması son derece önemlidir.
Firma telefon sektörüne girerek bazı girişimler yaptı fakat piyasada tutunamadı.
Diğer yazılım şirketleri daha nish bir alanda çalıştıkları için daha başarılı oldular. Microsoft anlaşılan kendise büyük hedefler seçti. Başarılı olacağına inanıyoruz.

Sitemizde öncelikle Excel uygulamasını kullanmaya başladık. Buradan edindiğimiz deneyimleri ise OnDriveExceldeneyim01 adlı etiket altında yazılar ile paylaşacağız.

Bu yazımızda Sitenizde yer alan etiketleri açılır menüye benzer şekilde Excelde nasıl gösterileceğini anlatacağız.

Kod eklemeden açılır menü nasıl yapılır?

Bu uygulama ile menüyü bir tablo içine alıp filtre ayarlarını yaptıktan sonra açılır menü şeklinde kullanabilirsiniz.

Etiketler neden kullanılır?

Blog sitenizde sitenizi yazdığınız yazıları tanımlayan başlıklar ve anahtar kelimeler vardır. Bu başlıkların ve anahtar kelimelerin belirlenmesi yazının özetini verecektir. Buradaki kelime ve cümleleri etiketler halinde düzenleyip belirtmeniz yazınızın özetidir ve yazınızda neler anlattığınızı belirtir. Bu konu arama motorları tarafından dikkat edilen öncelikli konulardır.

Konu hakkında arama yapan kişilere bu kelime ve cümleler gösterilir. İlgilenirse sitenize erişir. Bunun dışında arama motorlarının yazınızın tamamını tarayarak arama yapanlara gösterebilecektir. Etiket ve önemli kelimelerin belirlenmesi SEO çalışması açısından önemlidir.

Bağlantıların Site üzerinden çıplak gösterilmesinden ziyade OneDrive dosyasının içinde gösterilmesi linklerin yüklenmesi açısından son derece hız kazandıracaktır. Link ve etiketlerinizin sayısı bir hayli fazla olsa dahi tek excel dosyasında bütün etiketleriniz anında yüklenecektir.
Bu konuların ayrıntısını yüklenme süresi gibi araştırmalarınızı Güney59 sitesinden yapabilirsiniz.

Eğer etiketlerinizi html kod aracılığı ile eklerseniz eskisinden farkı sadece görüntü olacaktır. Yine linklerin yüklenmesi zaman alacaktır.

Yazı yazdıktan sonra yapılması gereken çok fazla bir iş yoktur zaten fakat takip edilmesi gereken önemli konulardır.

Etiket oluşturma yöntemleri:

Bu yöntemi daha önce bloggerdeneyim01 yazı dizimizde anlatmıştık burada yeniden değinmeyeceğiz. Burada oluşturacağımız etiketler blogger'ın verdiği sınırlar çerçevesinde oluşturulmuş etiketlerin kullanılmasıdır. Bunun dışında kendi oluşturacağınız etiketlerin tabloya eklenme işini de bir başka blog konusu yapacağız. Bu yöntemle sınırlara takılmadan sınırsız yazılar yazıp sınırsın etiket oluşturabilirsiniz. Hali hazırdaki etiket sınırlaması yeterli gelse de bazı zamanlarda yeterli olmayabiliyor. Bunun için kullanılabilir.


Etiket tablosu oluşturma nasıl yapılır?

Yukarıda etiketlerin menü halinde gösterilmesi gerektiği konusunda araştırmamızdan bahsetmiştim.
Bu yazımızda etiketleri bağlantıları ile beraber Excel ortamına nasıl atmayı ve sitemize yerleştirmenin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

* Öncelikle etiketlerin site üzerinde kullanılabilir şekle getirmemiz gerekecektir.
* Yerleşim>Etiketlerin bulunduğu gadget seçiyoruz.
Tüm etiketler görünecek ve alfabetik liste şeklinde görünecek şekilde bu gadgetten ayarlamasını yapıyoruz.
Tamam deyip pencereden çıkıyoruz.
* Yerleşim sekmesini kayıt ediyor ve değişiklik yaptığımız blogu görüntüle diyoruz.
Etiketlerin göründüğü yere geliyoruz.
Siteden mause ile etiketleri en üstten başlayarak en alta kadar seçiyoruz.
Diyoruz. Masaüstünde bilgisayarımızdan boş bir Excel dosyası oluşturuyoruz. Bunun için bilgisayarınızda Office programı kurulu olduğunu varsayıyoruz.
Siteden kopyaladığımız yazıyı Excel dosyasına yapıştırıyoruz.
Yapıştırdıktan sonra sağ tarafta iki imleç belirir bu imleçlerden sol tarafta olanı seçiyoruz.
Etiketleri Excel dosyasına çekme işlemini tamamlamış olduk.
Daha sonra Excel dosyasında yapacağımız çalışmaları anlatalım.
Öncelikle kopyaladığımız etiketler alfabetik sıralı olacaktır yukarıda ayarlamış olmanız gerekir.
Burada bulunan etiketlerin sol tarafına etiketlere sıra numarası veriyoruz.

*Kopyaladığımız etiketlerin ayrıntısından bahsedelim. Sürekli Excel kullananlar bilir bilmeyenler için yazalım.
Burada kopyaladığımız içerikler etiket ve bağlantısı olarak kopyaladığımız için aynı şekilde buraya yapışır. Excel dosyasından bağlantıya tıkladığımızda link aracılığı ile siteye ilgili etikete erişilir.
Bu işin olayı budur.

* Etiketleri ve sıra numarasını bir başlık altında tablo içerisine almamız gerekecektir.
Bu işlemi sitede sadece tabloyu yayınlamak tablodan başka bir içeriğin görünmemesi için yapacağız.
Tablodunu tamamını seçtik.
* Üstte yer alan Ekle menüsünü seçilim soldan 2. Tablo düğmesine tıklayalım.
*Bu işlemden sonra üst menüde Tasarım isimli yeni bir menü açılacaktır.
seçtiğimiz tablo ile ilgili düzenleme işlemlerini buradan yapacağız.
Buradan sonrasını kurcalayarak öğrenebilirsiniz.
* Excelde işimiz bitti ve şimdi tabloyu sitemize yerleştirme işlemine sıra geldi.
* Masa üzerinde oluşturduğumuz Excel dosyası açık ise kapatalım.
* Dosyayı kesip OneDrive dosyalarının bulunduğu dosyaya yapıştıralım.
* Bu pencereyi kapatalım.
* OneDrive uygulamasının bilgisayarda açık olup olmadığını araç çubuğundan kontrol edelim.

* OneDrive uygulaması açık ve güncellenmiş durumda.
* OneDrive dosyasına attığımız Excel etiketler dosyamız buluta gönderilmiş.
* Tarayıcıdan OneDrive hesabımıza girelim.
* Klasöre attığımız dosya orada görünecektir.
* Dosyanın solunda yer alan kutuyu işaretleyip üst tarafta beliren ekle düğmesine tıklayalım.
Biraz kurcalayınca görürsünüz.
* Sayfanın sağ tarafında bir pencere açılır.
O sayfanın altında oluştur düğmesi vardır oraya tıklayalım.
* Pencerenin içinde bir bağlantı oluşur.
O bağlantının içinde https ile başlayan bir kod vardır onun kullanımını OnDriveExceldeneyim01 yazılarımızda anlatacağız.

* Bu kodun tamamını alıp Notepad++ programını açıp yeni bir sayfaya yapıştırın. Bu bağlantıların arşivini ayrı ayrı tutmanız kolaylık sağlar. Bazı zamanlar yanlışlıklar olabiliyor. Burası ile sürekli oynamamak lazım.
* Bu kod şu an için bir işimize yaramıyor. Buradaki kod sadece bağlantı vermek için kullanılabilecek bir koddur.
* Bu aşamadan sonra sitemize ekleyeceğimiz kodu alacağız.
* Açılan pencerenin altında yer alan "Bu ekli çalışma kitabının başkalarına nasıl görüneceğini özelleştirin" bağlantısını tıklayın.
Yeni bir pencere açılacaktır. Bu pencereden sitemize ekleyeceğimiz Excel tablosunun görüntüsünü ayarlayacağız.
Burada dikkat etmeniz gereken bir iki konuyu yazıp yazımızı sonlandıracağım.

Ayarlarınızı şu şekide ayarlamanız gerekir.

Burada ayarlanabilecek en yüksek genişlik 700px olarak ayarlanıyor.

Etiketler mobil menüde nasıl gösterilir?

Mobil içerikte sitede etiketleriniz görünmez bunu nasıl yapılacağını OnDriveExceldeneyim01 yazı dizisinde anlatacağız.
Yukarıda ilk verilen bağlantıda linkten bahsetmiştik. Oradaki linki kopyalayıp Mobil menüye eklemeniz durumunda site etiketleriniz mobil menüde görünecektir.

Yukarıdaki ayarları yaptıktan sonra ayara göre aşağıda ekleme kodu belirecektir. Bu ekleme kodunu
Yerleşim>gadget ekleme kısmından yeni html penceresi açarak ekleyeceğiz.
* Kodu pencereye ekledik ve kaydet dedik kapattık.
Pencerenin görünmesini istediğimiz yere uyumlu olarak boyutlarını yukarıda ayarlamanız gerekir. Onu da deneme yanılma yolu ile çözebilirsiniz.

*Kodu bir kez gadget aracılığı ile bloga ekledikten-bağlantı verdikten sonra bir daha onunla işimiz yoktur. Artık OneDrive dosyasındaki Excel dosyasından yapacağımız düzenlemeler anında tabloya yansıyacaktır.
Yeni bir blog yazdınız ve yeni etiketleri tabloya ekleyeceksiniz.
Blogunuza sildiğiniz etiketler gadgetini ekleyin, tüm etiketler sıralı ve etiket adetleri olacak şekilde ayarlayıp kapatın. Blogu açıp etiketleri mause yardımı ile baştan seçip kopyalayın. Önceki etiketleri değiştireceğiniz için Excel dosyasından satırdaki bütün etiketleri seçip silin.
Yerine blogdan kopyaladığınız etiketleri yapıştırıp kaydet deyip dosyayı kapatın.
Etiket güncellemeniz dosyaya yansıdı.
Sıra numarasını silmeyin. Yeni etiketler eklendikçe etiketlerin sırasıda kendiliğinden değişecektir. Bu önemli değildir.

*Etiketleri tablo aracılığı ile bloga eklenmesi ve güncellenmesi bundan ibarettir. Biraz ayrıntılı yazdım fakat hiç sorun yaşamazsınız.
Bazı çekinceleriniz olabilir. Tablo bağlantısı gerçekleşmez ise tablo görünmez vs. bloggerdaki risk ne ise Microsoft ürünlerindeki riskte odur. Emin olabilirsiniz.
Blogunuzun bir hatadan dolayı yayınlanmaması söz konusu olamaz. Aynı şekilde Microsoft içinde aynı şey geçerlidir. Bu firmalar küresel hizmet veren firmalardır.

Nasıl kullandığımızı sitemizden takip edebilirsiniz.

Konuyu burada ayrıntılı bir şekilde anlattık sorularınız ve yorumlarınız olursa yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Başarılar.

Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar. Ayrıca makaram sarı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Buradan bize yazabilirsiniz.

Ad

E-posta *

Mesaj *

sayisaloyunlar[at]gmail.com adresimizden de soru, görüş, istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Son yorumlar

Copyright ©201∞ Tüm hakları saklıdır. Blog SAYISAL OYUNLAR tarafından dizayn edilmiştir. Tamamı orijinaldir. Kasıtlı olarak bilgileri alan kişi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karşılaşırsanız itibar etmeyiniz. Yayınlarımızı bağlantı linki ile paylaşıp kullanabilirsiniz. Y.N.