Pazartesi, Ocak 01, 2018

OneDrive nedir? Nasıl kullanılır?

OneDrive nedir? Nasıl kullanılır?
OneDrive
29/01/2018

OneDrive ile Sayısal Oyunlar site kullanım anlatımı:

Şu an internette OneDrive ile ilgili blogspot.com alan adı ile yazılmış bilgilendirici bir yazının olmadığını gördüm. Bu yazımızda OneDrive bulut sistemini anlatacağız.


Blogumuza eklediğimiz OneDrive dosyalarını sağlıklı kullanabilmeniz için mobil uygulamayı buradan indirebilirsiniz. Bu uygulama ile bulut depolamayı kullanabilirsiniz. Dosyalarınızı her türlü kayıp karşısında korumuş olursunuz.
Uygulamayı edinmenin yanında tek yerde bulunduracağınız dosyalarınıza web üzerinden online erişebilirsiniz.
Sayısal Oyunlar ile ilgili yaptığımız çalışmaları Excel üzerinden yapmaktayız. Çeşitli bilgileri kullanarak düzenler kurmakta ve kullanmaktayız.
Excel bilgilerin sayısal ortama aktarılmasında en büyük yardımcımızdır. Bilginin doğru bir şekilde sayılar ile ifade edilmesi gerekir. Bu yapıldıktan sonra geriye kalan doğru analizlerin yapılarak doğru bilgiye ulaşılması kalmaktadır.

Sayısal Oyunlar için yaptığımız işin özeti budur. Blogumuzu ilk zamanlarda çok fazla Excel bilgisine ihtiyaç duymadan sadece görselleri kullanarak başarı yakalayabilecek şekilde dizayn etmiştik. 2 yıla yakın bir süre yayın hayatımıza böyle devam ettik.

Sayısal Oyunlar izleyenlerin sadece görsel üzerinden seçerek değil tablolar üzerinden de sıralama ve filtreleme yaparak bilgileri analiz etme ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı karşılamak için tabloların izleyenlerimize Excel ortamında ulaşması gerekir.

En önemli sorunlardan bir tanesi de indirme ve kullanma meselesidir.
Blogumuz izleyenlerinin %70'i mobil kullanıcıdır. Mobil cihazlardan Excel tüm fonksiyonları ile kullanılamıyor. OneDrive mobil cihaz kullanıcıları için önemli hizmetler vermektedir.
OneDrive uygulaması ile mobil cihazınızda Office programları olmasa dahi tarayıcınız üzerinden Excel uygulamasını bulut sistemi ile tüm fonksiyonlarını kullanabilirsiniz.

Blogumuz açısından en çok ihtiyaç duyduğumuz araç sıralama ve filtreleme özelliğidir.
OneDrive bu aracı tarayıcı üzerinden kullanmamızı sağlıyor.

OneDrive'ın bir kaç özelliğinden bahsederek blogumuzda kullanımını anlatacağız.OneDrive, Microsoft tarafından geliştirilen çevrimiçi dosya depolama ve paylaşma platfomudur.

Çevrimiçi olma özelliği:

OneDrive ile oluşturduğumuz tabloları hesabımıza yükleyecek bağlantısını bloglarımızda paylaşacağız. Mobil kullanıcılarımız dosyaya online olarak erişip kullabilecekler.
Dosya oluşturucusu olarak eklediğimiz için dosya üzerinde yapacağımız değişiklikler anında izleyenlerimizin ekranına yansıyacaktır.
Önceki çalışma sistemimizde Google Drive kullanıyorduk. Dosya yüklemelerini yapıp izleyenlerimizin indirmesini istiyorduk. Dosyayı indiren izleyenin cihazında eğer Office programları yüklü değilse tüm fonksiyonları ile kullanması mümkün olmuyordu.
İşte burada OneDrive yardımımıza yetişecektir.
Tablolar her oyun için her hafta yenisi olacak şekilde bültenlere eklenecektir. Bu dosyalar üzerinde yapılacak değişiklikler anında izleyiciye yansıyacaktır.


Paylaşma platformu özelliği:

OneDrive uygulaması ile sitelerimizde tablolar dosyasını sınırsız sayıda kullanıcı aynı anda inceleyebilecek üzerinde çalışma yapabilecektir.
Bir kullanıcı Dosya üzerinden mobil cihazında sıralama ve filtreleme yaptığında bir başka kullanıcı da yine aynı işlemi kendi adına kendi cihazında yapabilecektir.
İki kullanıcı yaptığı işlemlerden birbirini etkilemeyecektir.

OneDrive Microsoft mail adreslerinden birine sahip olarak kullanılabilir. Her mail adresine bağlı office uygulamaları vardır. OneDrive bunlardan bir tanesidir.
Hotmail hesabınızda hangilerinin olduğunu tarayıcınızın sol üst köşesinde görebilirsiniz.

OneDrive hesabınız olmadan da kullanabilirsiniz. Bazı zamanlarda kişiye özel dosya paylaşımı yapmamız gerektiği zamanlar olabilir bu nedenle bir tane Microsoft'un sunduğu mail adreslerinden edinmeniz gerekir.
Hazırda kullandığınız varsa onu da kullanabilirsiniz.

OneDrive uygulaması ile blogumuzdan daha profesyonel araçları kullanarak yararlanabileceksiniz. Bu uygulama sayesinde önceki yazılarımızda bahsettiğimiz daha gelişmiş uygulamaları hizmete sunacağız.
Blogumuzda bu araçlar sayesinde verdiğimiz bilgileri ile daha kullanışlı bilgilere erişmiş olacaksınız.
Bilgileri kullanarak analizlerinizi yapabileceksiniz.
Ayrıca aynı anda office belgeleri üzerinden ortak çalışma imkanı da vardır. Bu çalışmaları ilerleyen zamanlarda yapacağız.


OneDrive nedir, nasıl kullanılır?

OneDrive admin olarak dikkat edilmesi gereken bir konu uygulamayı bilgisayarınıza yükledikten sonra araç çubuklarında simge görünür. Bu simge ile dosyalarınızda her değişiklik yaptığınızda dosyalarınızı eşitlenir.

Dosyanız açıkken üzerinde birden fazla çalışma yapacaksanız güncelleme hatası verebiliyor. Dosyalar üzerinde çalışma yaparken güncellemeyi durdurup bitince yeniden çalıştırmakta yarar vardır.
Güncelleme işlemini yapamadığında hata veriyor ve dosyanın bir kopyasını oluşturuyor. Bu önemli bir hata olmasa da kullanımda dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Bulut depolama hizmetlerinin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Genel olarak fonksiyonel olup olmamak önemli bir etkendir.

Bir kullanıcı için sunulan depolama alanı kısıtlamasını da anlamak mümkün değil. Öte yandan OneDrive kullanıcıları için arayüzünde bir alternatife yer vermiştir. Bu yönüyle Microsoft firması gerçekten istikrar adına takdir edilesi hizmetler veriyor. Madem böyle bir seçenek sunuluyor neden ücretli kullanım bulunduruluyor o da ayrı bir konudur. Tabi Office 365'in daha farklı ek hizmetleri olduğu için ücretli olacaktır. Konuyu fazla uzatmadan OneDrive üzerinden 5GB kullanım kotası olan hesabınızın nasıl birden fazla hesapla uygulama üzerinden birleştirilerek arttırabileceğini anlatacağız.


OneDrive Kullanım Alanı Nasıl Arttırılır?


OneDrive uygulamasında her hesap için tanınmış 5GB kullanım kotası var. Birden fazla hesaba sahip olmak kotayı arttırmak demek olacaktır. OneDrive uygulamasından bu hesapları nasıl birleştireceğiz ona bakcağız.

OneDrive güncellemelerini tarayıcını dışında bilgisayarınız veya mobil cihazlarınızdan takip etmeniz için uygulamayı indirmeniz gerekecektir. Bu uygulama üzerinden hesap birleştirme işlemi yapılır.

Bu işlem ile herhangi bir veri kaybı gerçekleşmeden senkronize işlemleri yapılır. OneDrive çalışma prensibi açısından bir ekranda yapılan bir işlem bütün cihazlarda senkronize edilir.


Uygulama penceresinden yantarafta bulunan sekme açılır ve ayarları tıklayarak içine girilir. Burada hesap ayarları vardır.Yandaki pencere açılacaktır. Hesap ekle seçeneğinden OneDrive kullanım alanını arttırmak için asıl hesabınız dışında açtığınız hesabı buradan ekliyoruz. Böylelikle kullanım alanı artmış olacaktır.Koca koca şirketler bazen büyüklüğün getirdiği rehavetten olsa gerek bazen saçma sapan işlere girebiliyor. Öncelikle bu şirket Skydrive'ı aldıktan sonra sınırsız kullanım alanı sundu. Sonra dedi ki yok efendim kötüye kullanılıyor diyerek kullanım alanını önce 15 ardından 5 GB düşürdü.
Sonrada uygulamasına böyle bir seçenek eklemiş. Neyi amaçladıkları gerçekten belli değil.
Neyse biz işimizi yapalım da kim nasıl isterse öyle yapsın. OneDrive bazı hizmetleri nedeni ile gerçekten rakipsiz bir bulut hizmetidir. Üstüne para verseler başka bulut kullanmam o derece...

Bir hizmet karışılığında sizden para alıyorsa ondan korkmayın. Çünkü yaptığı işten para kazandığı için veri pazarlama gibi işlere girmeyecektir. Nerede bedava bir iş varsa eğer işiniz önemli ise ondan uzak durunuz. Burada kullanıcının bilinçli olması gerekecektir.

Devletin dahi bilmediği özel bilgilerini bedava hizmete yükleyenler bilgilerinin kendilerine veya içinde bulundukları topluma pazarlama olarak döneceğini bilmeleri gerekir.

Bazı olaylar olur ve insanlara sonuçlar çıkar. Bu sonuçlar konu hakkında bilgisi olanlar tarafından çıkarılır. Laf ola beri gele konuşmanın anlamı olmayacaktır.
OneDrive ile ilgili yazılarımızı bu blogumuzu güncelleyerek ekleyeceğiz.
Sizde OneDrive kullanmaya başlayarak yandaki bağlantıya tıkladığınızda kotanızın yanında 0,5 GB (500 MB) hakkı kazanmış olursunuz. OneDrive zaten Office kullanıcısı iseniz anlamanız çok kolay olacaktır.


Bir sonraki yazı için tıklayınız.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: Yazılım01

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Son yorumlar

Copyright ©201∞ Tum haklari saklidir. Blog Sayisal Satoshi tarafindan dizayn edilmistir. Tamami orijinaldir. Kasitli olarak bilgileri alan kisi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karsilasirsaniz itibar etmeyiniz. Yayinlarimizi baglanti linki ile paylasip kullanabilirsiniz. Y.N.