Cuma, Aralık 01, 2017

AdSense Üyeliğimiz Onaylandı

Adsense Üyeliğimiz Onaylandı
01/12/2017

Uzun uğraşlar sonucunda tekrar tekrar başvurmamıza rağmen defalarca başvurumuz onaylanmadı. Hiçbir ayrıntı vermeden standart cevaplar ile başvurunuz onaylanmadı mailleri aldık.
Yazımızın başındaki görsel AdSense'nin bize gönderdiği görseldir.

Bu yazımızda aşağıdaki soruların cevaplarını arayacağız.
  • AdSense üyelik sürecimiz nasıl oldu?
  • Genel olarak hangi yayınlar daha öndedir?
  • Görsel yayınların etkisi nedir?
  • AdSense ile para kazanılır mı?
  • Yayıncılar için öncelik ne olmalıdır?
  • Yazılı yayının maliyeti nedir?
  • Görsel yayının maliyeti nedir?

AdSense üyelik sürecimiz nasıl oldu?

İnternetten AdSense'nin nasıl onaylatılabileceği konusunda bir çok araştırma yaptım. Bu bilgilerden özellikle bir tanesi çok işime yaradı. O işlemi yaptıktan sonra AdSense üyeliğimiz hemen onaylandı.

Google AdSense bir iş ortaklığı çalışmasıdır. AdSense kabul edildiğinizde reklamlar sitenizde yayınlanır ve görüntü ve tıklamalardan kazanç elde edersiniz.
AdSense başka hiçbir reklam şirketinin elinde olmayan bilgiler ile özelleştirilmiş reklamları gösterir. Bu nedenle AdSense reklamlarının başarısı tartışılmazdır.
Kullandığı yöntemler ile ürün pazarlamasında sağlanabilecek en yüksek başarıyı AdSense sağlayabilmektedir. Tabi ki her şeyin bir bedeli olması yanı sıra reklam yayınlamanın da bir bedeli olacaktır. Firmalar adwords üzerinden sitelerinin tanıtımlarını AdSense üzerinden siteler aracılığı ile gösterebilir.

AdSense burada firmalar ile internet sitesi yani içerik üretenler arasında bir aracılık yapmaktadır. Ortaya çıkan kazançtan belirli oranlarda yayıncılara kar payı vermekte kendisi de komisyon almaktadır. Aslında esas işi yayıncılar yapmaktadır. Çünkü AdSense'in yayıncılara verdiği kar payı kendininkinden daha yüksektir.

Aynı şekilde kar payı veren başka uygulamalarda vardır. Bunlar daha düşük kar payı vermektedir. Bunun nedeni iş yapan kimsenin ürettiği katma değer ile doğru orantılı olacaktır. AdSense'nin yüksek kar payı vermesinin nedeni işin büyük kısmını yayıncıların gerçekleştiriyor olmasıdır diyebiliriz.

İşin başka bir yanı ise en geniş çerçeveden bakacak olursak Google'ın AdSense bakış açısın olacaktır.
Araçlar kendi içinde yazılı ve görsel olarak ikiye ayrılır.
Bunlardan en çok hangisine talep daha fazla olacaksa ondan reklam gelirleri daha fazla olacaktır.
Öncelikle Google bunun analizini yaparak hangisine öncelik vermesi gerektiğine karar verecektir.
Birde müşteri kalitesi konusu vardır.
Bunların hepsi Google'ın değerlendirmesi gereken parametrelerdir.
Bu değerlendirmelerinin sonucunda hangi yayına daha fazla öncelik vermesi gerektiğine karar verecektir.


Genel olarak hangi yayınlar daha öndedir?

Okuma oranlarının düşük olması, yayınlanan dilde okuma yapan insanların eğitim durumu gibi bir çok faktör yayınlara olan rağbeti etkilemektedir.


Görsel yayınların etkisi nedir?

Google görsel yayın olarak kullandığı araç youtube üzerinden içerik üretilmesine müsaade etmektedir.
İçerik yayınlarından önce ortasında sonunda AdSense görsel reklamları yayınlanmaktadır.
İçerik takibi olarak yazılıdan ziyade görsel içeriğin takip edilmesi nedeni ile youtube reklamlarına ve içeriklerine daha farklı bir öncelik verilebilir.
Görsel yayınlar hakkında bu kadar yazının ardından yazılı yayınlara değinmeden geçmeyeceğiz.
Yazılı yayınların faydasını araştırmak için nasıl kullanıldığına bakmak gerekecektir. Bu araştırma yazılı yayınını değerini ortaya koyacaktır.
Yani okuma isteği olsun olmasın yazıya talep var mı yok mu?
Bu soru önemli bir sorudur. Bu sorunun cevabı yazıyı değerli yapacak olandır.

Bir görsel yayının verdiği bilgiyi tam olarak yazılı bir kaynak tam olarak veremeyebilir. İkisinin bir arada kullanılması yazıyı daha değerli yapacaktır.
Aksi halde içerik üreticileri tembelliğe kaçarak sadece görsel içerik üretmeyi seçmektedir. Bunun etkisinin ne olacağını bilemeyiz.
Öte yandan yazı ile ifade etme şekillerinde çok geri olduğumuzu belirtmeden geçmeyelim. yazı işi çok farklı bir alan ve insan yazdıkça kendini geliştirmektedir.
Yazmanın yanında sürekli okumalarını da geliştirmesi gerekir.
Bu sayede eski bilgilerinin üzerine yeni bilgiler ekleyerek yeni üretimler yapabilecektir.


AdSense hakkında kısa bir değerlendirmenin ardından onaylanma sürece ile ilgili bir kaç konuya değinmek isteriz.

AdSense ile para kazanılır mı?

İlk site yazma aşamasından başlayarak amacınız kesinlikle internetten para kazanmak olmamalıdır. Çünkü bu şekilde bir işin başarıya ulaşma şansı hiç yoktur. Sitemizde çok kere yazdığımız gibi öncelikli hedefleriniz olmalı ve AdSense bu işin yan geliri olabilecek bir unsurudur. Asli unsur olarak gelir getirmesi çok büyük faaliyetler gerektirecektir ki bu faaliyetleri yaptıktan sonra AdSense'den gelen gelirin çok bir önemi olmayacaktır.


Yayıncılar için öncelik ne olmalıdır?

AdSense bir sitede bulunması gereken kalite parametrelerindendir bize göre.
AdSense reklamlarını yayınlayan bir site AdSense yayın kalitesini sağlayabilmiş sitelerdir. Bu kuralların neler olduğunu burada yazmayacağız. Oldukça katı kuralları vardır.
AdSense yayıncılara toplumun bir parçası olarak bakmaktadır. Toplumun hareket tarzının dışındaki yayınları kabul etmemektedir.

AdSense için reklam gelirlerinden çok bir sitede AdSense reklamlarının bulunması daha önemli olacaktır. Dünyanın en büyük reklam şirketinin aracılık ettiği reklamları yayınlamak çok önemlidir. Elde edilecek gelir bir tarafadır. Şimdi AdSense'yi haddinden fazla şımartmanın anlamı olmayacaktır.

Bir yazar için AdSense üyeliği mutlaka olmalıdır. Sitesinde çalıştırmasa bile mutlaka bulundurmalıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı sitesinde yayınlamak istemese de üyeliği mutlaka bulunmalıdır. AdSense reklamları istenildiği zaman açıp kapatılabilir.

İnternette AdSense hakkında bir çok yazı görürsünüz. Bu yazılar AdSense yardımlardan alınan yazılar olmakla beraber kişisel tecrübelerinde eklendiği yazılardır. Bu yazıları mutlaka konuyu bilseniz dahi sürekli okumalı yeni yayınları takip etmelisiniz.
AdSense bizim için kendimizi geliştirmek açısından, yeni bilgiler edinmek açısından önemli bir araçtır.
Gelir elde etmenin de bir zararı olmayacaktır.

Biz sitemizde yaptığımız işi AdSense'den gelir elde etmek için yapmadığımız için oradan gelecek gelirin bizim için bir önemi yoktur. Sitemizde bulundurmamızın amacı izleyenlerimizin sitemizin kalitesi konusunda bilgi sahibi olabilmesi içindir. Bu ise bizim için önemli bir parametredir.
AdSense üyeliğinin olması Google aramalarında öncelik sebebi olduğunu da not etmeden geçmeyelim. Her ne kadar açıklamalarda böyle birşey yoktur denilse de denemelerimizde bir kalite parametresi olarak kullanıldığını görüyoruz.

Sitemiz AdSense üyeliği aldıktan sonra yeni izleyici kitlesinde bir artış olmuştur. Bu da AdSense'nin sitemize yararlarından bir tanesidir. Bu gibi anlaşmada olmayan görünmez yararları vardır. Öte yandan Google'ın ise bizim üzerimizden bizim bilmediğimiz, anlayamadığımız sağladığı yararlarda olduğunu yazmadan geçmeyelim.

Görsel içerik üretme ile yazılı içerik üretmenin maliyetleri farklıdır. Bu konu önemli bir parametredir.


Yazılı yayının maliyeti nedir?

✳️ Emek
✳️ Zaman
✳️ Bilgi edinme
✳️ Bilgi edinme masrafları
✳️ İçerik üretme araçlarının masrafları
✳️ Sabit giderler
✳️ Geçmişte yapılan harcamalar
Yukarıda belirttiğimiz maliyetler ve diğer masraflar yazılı yayının maliyetini oluşturmaktadır.


Görsel yayının maliyeti nedir?

Bu soruya cevap vermek için kitap ve film yapımı için gereken masrafı örnek verebiliriz.
Bir kitap yazmanın maliyeti yukarıda yazdığımız unsurlardır.
Bir film yapmanın veya bir kitabı filme dönüştürmenin maliyeti ne olacaktır?

Yazılı ve görsel içerik üretmenin faydası ne olacaktır şeklinde bir çalışma yapmak ikisinden birini seçmemize neden olacaktır. Bunun dışında herkesin kendi işini yapması gerektiği gibi bir şey de vardır. Herkes kendi işini yapmazsa başka bir iş yapmanın maliyeti çok yüksek olacak ve zarar ettirecektir.
Faaliyet alanının dışında işler yapmak zarar getirecektir.

Konumuzun dışına çıkmadan Google üzerinden yazılı ve görsel yayın üretme üzerinde duracağız.
İkisinin maliyetlerini ve faydasını karşılaştırdığımızda nasıl bir yol izlemek gerekir.
Yetenekler çerçevesinde iki yayın oluşturmadan biri seçilebilir veya ikisi birden yürütülebilir.
Bu zamana kadar yaptığımız işin kalitesini belirlemek için yazılı içerik oluşturduk. Bu yaptığımız çalışmaların tamamını youtube videoları formatında ada hazırlayabilirdik. Her şey bir ekran üzerinde anlatımla olup bitecektir.
Fakat bu şekilde izleyici kitlesi oluşturmak bize uygun gelmemektedir. Herkesin kendi tercihidir.

Görsel yayınların daha çok rağbet görmesi ve yüksek kazanç getirmesine rağmen yazılı yayınlarında devam etmek bizim için daha doğru bir davranış olacaktır.
Hiçbir zaman görsel yayınlar yapmayacağımız anlamına gelmeyecektir.
İlerleyen zamanlarda youtube yayınları oluşturup yazılı yayın dışında videolarda yayınlayabiliriz.
Her şeyden önce yayıncılık adına ortaya koyulan iş önemlidir ve AdSense'nin değerlendirdiği önemli kriterlerden bir tanesi de budur.


Kitap yazmakla site-blog yazmanın etkisi nedir?

Öte yandan kitap yazmak ve site veya blog yazmanın maliyetleri konusu da şurada durmaktadır.
Ayrı bir blog konusun olmasına rağmen bu yazımızda kısaca değineceğiz
Belirttiğimiz gibi okuyan kitlenin az olması yazılı kitaplara olan ilginin de düşük olduğunu gösteriyor. Öte yandan kitap yazmayı ve kitap basımı işini cazip kılan şey ise okunup okunmaması değildir.
Ticarî bir metaa olarak durmaktadır. Yazar veya bir yayınevi kitabı sattıktan sonra onun okunması ile ilgilenmeyecektir.
Eğer bir kimse bir kitaba para vererek alıyorsa onu okuyacaktır. Kitap açısından böyle enteresan bir durum vardır.
Bu konu şurada dursun bunun için ayrıca bir yazı yazalım.

Site veya blog yazmanın ise daha farklı etkileri vardır. Hitap edilen kitle dünyadaki yayınlanan dili bilen insanlar olması nedeni ile günümüz teknolojisinde kitap yazmaktan daha yüksek getirili bir iş olacaktır. Yazarlar bir zaman yayınevlerinin peşinde kitaplarının yayınlanması için gezerken artık devir değişecek yayınevleri site-blog yazarlarının peşinde gezebilecektir.

Bu konu Emrah Serbes'in Müptezeller kitabında anlatılmaktadır. Yazarların yayınevleri karşısında nasıl sefil bir durumda olduklarını yazmaktadır. Herkesin kendine göre bir görünmez engeli veya bir bahanesi olacaktır.


AdSense üyeliğimiz ve süreçte öğrendiğimiz bilgileri sizinle paylaştık. Sizde bu konuda görüşleriniz olursa yorum kısımlarından yazabilirsiniz.

Bir sonraki yazı için tıklayınız.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: AdSenseDeneyim01

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Son yorumlar

Copyright ©201∞ Tum haklari saklidir. Blog Sayisal Satoshi tarafindan dizayn edilmistir. Tamami orijinaldir. Kasitli olarak bilgileri alan kisi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karsilasirsaniz itibar etmeyiniz. Yayinlarimizi baglanti linki ile paylasip kullanabilirsiniz. Y.N.