Pinterest'e Kaydet

Pinterest'te Biz

Translate

Abone Olayım (Onay Gerekir)

Site İçi ve Etiket Arama

1 Nisan 2017 Cumartesi

En Son Google Bot (örümcek) Sitemi ne zaman taradı?

En Son Google Bot (örümcek) Sitemi ne zaman taradı? 
26/06/2018

Google botlar nedir nasıl çalışır?

Site sahipleri Google botlar tarafından sitelerinin en son ne zaman tarandıklarını bilmek ister. Çünkü google sıralama kriterleri bu botların taramaları sonucunda yapılmaktadır.


Bu yazımızda aşağıdaki soruların cevaplarını araştıracağız.

✳️ Google botlar nedir nasıl çalışır?

✴️ Google botlar bilgileri nasıl düzenler?

✳️ Google botların sitenizi tarama sıklığını belirleyen nedir?

✴️ Google'ı değerli yapan nedir?

✳️ Sitelerim dizine ne zaman eklendi?

✴️ Yazılarımın dizine eklendiğini nasıl anlarım?Google botlar bilgileri nasıl düzenler?

Bu taramaların ne zaman yapıldığını bilmek sitenizin ne zaman değerlendirmeye alındığını bilmenizi sağlayacaktır. Bir tarama her seferinde öncekinden sonra yapılan tekrar taramayı temsil eder ve son yapılan taramada elde edilen bilgiler geçerlidir. Bu tarama sonucunda console'daki bilgileriniz de düzenlenir.


Google botların sitenizi tarama sıklığını belirleyen nedir?

Sitenizin ziyaret aralığını belirleyen şey sizin sitenizde yaptığınız değişiklik girdiğiniz içerik ile doğru orantılıdır. Örneğin hergün 1 içerek giriyorsanız Google botlar sitenizi günlük ziyaret edecek şekilde kendini ayarlayacaktır. Bu bilgi sitenizin hızlı indexlenmesi açısından önemlidir.

Google botlar sitenizi ziyaret ederek indexleme işlemi gerçeleştirir. Yaptığı tarama işlemi sonucunda siteniz sıralama kriterlerine göre değerlendirerek internet ortamında ona bir konum belirler. Google araçlarının siteniz hakkında topladığı çeşitli bilgilerin bir araya getirerek sitenize bir değer biçer ve toplam siteler içinde konumunu belirler.
Aramalarda çıkma önceliklerini bu kriterler belirleyecektir. Bu nedenle blogger'ın sitesinde yapacağı en küçük bir emek ve çalışmanın kıymeti vardır. Sitenizde gösterdiğiniz çaba kesinlikle karşılıksız kalmaz.
Hitap ettiğiniz kitle bir emek veriyorsanız bunu görecek ve gereken değeri verecektir.


Google'ı değerli yapan nedir?

Şu an Google ve diğer iletişim araçları insanları bilginin üstünlüğünü kullanarak birbirine bağlamaya çalışıyor. Bu çok önemli bir çalışma olacaktır. İnsanların değeri sadece sahip olduğu bilgi ile ölçülecektir.
Bu konu insanların emeğine ve çabasına değer vermek adına önemli bir kriterdir.

Demokrasilerde Demokles'in kılıcı diye bir kural vardır. Herkes demokrasi çerçevesinde istediğini yapabilir fakat Demokles'in kılıcını da görmezden gelemez.
En nihayetinde Google özel bir şirkettir ve üzerinde devletin baskısını hissetmektedir veya kendisi bir devlet olmuştur. Bu konuları içinde bulunduğu ülkenin yasaları belirleyecektir.

Şimdi bütün bunların botların siteyi taraması ile ne alakası var diyeceksiniz.

Sitenizi botlara taratsanız dahi sonucunda arama sonuçlarında hangi kriterleri göre sıralandığını bilemezsiniz. Google'ye güvenmek zorundasınız. İnternet aleminde birçok otorite Google çok sağlam bir firmadır "ben bu işin uzmanı olarak hiçbir yanlışını görmedim" demektedir.

Bu nedenle Google botlarının sitenizi taraması sonucunda yapacağı ve gerçekleştireceği işlemlerde kendisine güvenebilirsiniz. Fakat ulusal ve güvenlik konuları devreye girdiğinde nasıl bir tutum sergileyeceği bilinemez. Bu nedenle internet ortamında ulusal ve güvenlik konularına giren konulara dikkat etmek gerekecektir.


Sitelerim dizine ne zaman eklendi?

Sitenizin dizine eklenmesi ve ardından yapılan işlemlerden kısaca bahsettik. Dizine eklenme işinin öneminden ve değerinden bahsettik.
Öncelikle Google botlar sitenizi taramaya geldiklerinde sitenizi belirli kriterlere göre tararlar.
Bir sayfayı bir bot tarar yani bir bot bütün sitenizi baştan başlayarak sonuna kadar tarayıp çıkmaz.
Bir bot belirli bir kriterlere göre sıralanan site sayfalarını sırasıyla tarar ve geçer.
Kontrollerimiz sonucunda gerçekleşen durum budur. Sanırım sitelerin dizine eklenme zamanlarına göre sıraya dizilerek sayfalar dizine ekleniyor.
Yani öncelikle bir sitede değişiklik yapılan sayfalar tespit ediliyor ardından tarama işlemi öncelik sırasına alınıyor.
Bu sayede güncelleme yapılmayan sayfalar taranmıyor.
İşgücü tasarrufu sağlanmış oluyor.
Elbette arama motorları kendi yaptığı işten optimum verimi almak için gereken önlemleri alacaktır. Bu bizim bileceğimiz bir iş değildir.
Bu uzantı herhangi bir sitenin dahi dizine ne zaman eklendiğini öğrenebilirsiniz. Yukarıda anlattığım kriterler çerçevesinde bilgiler edinebilirsiniz.

Sitenizde bulunan bütün sayfalar için dizine ne zaman eklendiği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

✳️cache:sitenizinadı.com
✴️cache:sitenizinadı.com/url uzantısı

Şeklinde yapacağınız bir arama ile tek tek bütün sayfalarınızın ne zaman tarandığını, dizine eklendiğini öğrenebilirsiniz.


Hangi sayfalarım index almıştır?

Arama çubuğuna site:siteismi.com yazdığınızda dizine eklenen bütün yazılarınız listelenecektir. Buradan dizine eklenen eklenmeyen bütün yazılarınızı kontrol edebilirsiniz.


Yazılarımın dizine eklendiğini nasıl anlarım?

Buradan url ile yapacağınız yukarıdaki kodla eğer sayfaya bağlanamıyorsanız ve hata veriyorsa o sayfa dizine eklenmemiştir. Arama sonuçlarında gösterilmeyecektir. Fakat öte yandan geniş bir zamanda botlar internetin tamamını taraması nedeni ile siteniz bir şekilde taranır. Sadece taranması ve arama sonuçlarında gösterilmesi geçikmiş olacaktır. Bu da yazı için verdiğiniz emeğin anında değer bulup bulmamasını gösterecektir.

Console'dan sitenize baktığınızda yayınlarınızın tamamı dizine eklenmiş olarak görünmesi gerekir. Eğer sayfalarınızın tamamının dizine eklenmiş olup olmadığını kontrol etmek isterseniz kolay bir yöntemi vardır öğrenmek isterseniz sitemizin canlı yardım kısmından sorabilir veya yazabilirsiniz.

Bir sayfanın taranması mobil ve web sürüm için aynı anda yapılır. Ayrı ayrı tarama gerçekleştirilmez. Bunun için mobil url adreslerini ayrıca kontrol etmeniz gerekmez.


Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayınız.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: Bloggerdeneyim01

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar. Ayrıca makaram sarı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Buradan bize yazabilirsiniz.

Ad

E-posta *

Mesaj *

sayisaloyunlar[at]gmail.com adresimizden de soru, görüş, istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Sayfa yenileme kaldırılmıştır.
Copyright ©2018 Tüm hakları saklıdır. Blog SAYISAL OYUNLAR tarafından dizayn edilmiştir. Tamamı orijinaldir. Kasıtlı olarak bilgileri alan kişi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karşılaşırsanız itibar etmeyiniz. Yayınlarımızı bağlantı linki ile paylaşıp kullanabilirsiniz. Y.N.