Pinterest'e Kaydet

Pinterest'te Biz

Translate

Abone Olayım (Onay Gerekir)

Site İçi ve Etiket Arama

31 Mart 2016 Perşembe

İşgücü ve Uzmanlaşma

07/10/2016

Bir insanın herşeyi bilmesi bütün işleri tek başına yapması beklenilebilir bir şey değildir.
Bu nedenle insanlar ihtiyaçları doğrultusunda iş bölümüne giderek alanlarda
 uzmanlaşmışlardır. Bu sayede mal ve hizmet çeşitliliği artmış ve dünyanın nüfusunun artışına katkı sağlamıştır. Öte yandan dünya nüfusunu kontrolsüz bir şekilde artırırken kaynakların etkin dağılımı sorun olmuştur.1
Bu blogumuzun başlığı aslında iş bölümü ve uzmanlaşma olacaktı. Bir dalgınlık sonucu başlık yanlış atılmıştır. Başlığı değiştirmeden aynı kalacaktır.


İş bölümü ve uzmanlaşmanın para ile ilişkisi nedir?

İş bölümünün artması ile dünyada refah ve bolluk kendini göstermiştir. Bu refah artışı sonucu bireyler gelirlerinin artması nedeni ile çeşitlenen ihtiyaçlarını karşılamak için değişim aracı olan parayı kullanma ihtiyacı duymuştur. Bu sayede kendi emek, mal ve hizmetlerinin karşılığında almak istedikleri bir başka hizmeti satın almaya yönelmişlerdir.
Bu bağlamda insanın kendi alanında uzmanlaşarak daha üretken olmasının yanında diğer elde etmek istediği mal ve hizmetleri de bu şekilde takas etmiş olacaktır.
Mal ve hizmetlerin bu kadar çeşitlilik göstermediği zamanlarda toplumlar kendi ihtiyacını kendisi karşılayan küçük göçebe toplumlar halinde yaşarlardı. Zamanla iş bölümü ile gerçekleşen ihtiyaçların artması meselesi sayesinde her birey kendine bir alan belirleyerek o olanda uzmanlaşmak zorunda kaldı. Küçük toplumlar halinde yaşarken çevresinde olan herşeyi bilmek zorunda olan insanın bugün böyle bir sorumluluğu bulunmuyor. İnsan ihtiyaçlarının çeşitliliği arttıkça karşılaması gerektiği masraflarda aynı orantıda artış gösteriyor.

İş bölümü ve uzmanlaşmanın hedefi ne olmalıdır?

Esas sorun toplumların iş bölümü ve uzmanlaşma gücünü hangi hedefler doğrultusunda kullanacağıdır.
Bu hedefler devlet politikası olmasının yanında sivil toplum kuruluşlarının da hedefleri olabilir.
Toplumlar tek bir hedefe yönlendirilirken o hedefin gerçekleştirilmesi için gereken bütün kaynaklar ucuzlayacak ve üretim faktörleri o yönde faaliyet gösterecektir.
Öte yandan ihtiyacı olupta üretemediği mal ve hizmetleri de ithal etmek zorunda kalacaktır. Üretemediği mallara yüksek bedeller ödemesi durumunda tek alanda uzmanlaşmanın kârı bu mal ve hizmetlere harcanacaktır. Bu nedenle dengeli bir model çerçevesinde optimum büyüme modeli seçilmelidir. Bu bakış açısı ile kendi zamanına özgü mutlak üstünlükler ve karşılaştırmalı üstünlükler teorisi önemini yitirmektedir. Bu şekilde benimsenen bir üretim tarzı ise elde edilemeyen mal ve hizmetlerde kıtlık yaşanmasına zaman zaman savaşların olmasına neden olabilir.
Bu üretim modelleri zengin ülkelerin daha zengin, fakir ülkelerin daha fakir olması için tasarlanmış modellerdir. Hiç Afrika'nın bir yerinden bir iktisatçı çıktığını ve kendi ülkesi yararına bir model ürettiğini duydunuz mu? Bu modelin batı ülkelerinde uygulanabilir olacağına inanır mısınız?

İş bölümü ve uzmanlaşma olması gerekirken ulusal sınırlarda bütün alanlarda uzmanlaşmaya dair adımlar atılması gerekir. Matematik ve teknik bilimlerden anlamayan toplumlar sürekli tarım toplumu olarak hayatlarına devam etmekte olacaklardır. Diğer ihtiyacı olan mal ve hizmetleri üretemedikleri için çok verip az almak durumunda olacaklardır. Çünkü üretilen uluslararası kuramlar sayesinde çarklar her zaman kendileri lehine dönmektedir. Oysaki diğer toplumların kendi ürettikleri, pazarladıkları teknolojinin yeteneklerine ulaşamaması nedeni ile imkanlarından gerektiği gibi faydalanamamaktadır.
Bunun yanında teknoloji ve bilim, iş bölümü ve uzmanlaşmanın yaygınlaşması ile insanları robotlaştırmıştır.

İnsanların temel yaşama amacı mutlu olmasına rağmen iş bölümü ve uzmanlaşma yolunda atılan adımlar toplumlara huzur ve mutluluk getirmemiştir.

Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayınız.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: Ekonomi01

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar. Ayrıca makaram sarı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Buradan bize yazabilirsiniz.

Ad

E-posta *

Mesaj *

sayisaloyunlar[at]gmail.com adresimizden de soru, görüş, istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Sayfa yenileme kaldırılmıştır.
Copyright ©2018 Tüm hakları saklıdır. Blog SAYISAL OYUNLAR tarafından dizayn edilmiştir. Tamamı orijinaldir. Kasıtlı olarak bilgileri alan kişi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karşılaşırsanız itibar etmeyiniz. Yayınlarımızı bağlantı linki ile paylaşıp kullanabilirsiniz. Y.N.