Pinterest'e Kaydet

Pinterest'te Biz

Translate

Abone Olayım (Onay Gerekir)

Site İçi ve Etiket Arama

31 Mayıs 2016 Salı

Sayısal Oyunların Matematiği nedir?

23/05/2016

Her sistemin kendine has bir çalışma düzeni vardır. Bu düzen bozulduğu takdirde verim almak mümkün olmaz. Bir sisteme müdahale edebilmek, düzenlemek için işleyişini bilmek gerekir.
Nasılsa makineyi ayarlıyorsun o işi yapıyor deyip ezbere iş yapmak yanlış olacaktır.

Sayısal Oyunların Matematiği nedir?

Kendi akışında giden aslında nasıl olduğunu bilmediğimiz anlamadığımız bu zamana kadar çözülememiş fakat insanların hayatını etkileyen bir çok olay vardır. Bilinemediği için adı bile yoktur.
İnsana herşeyin bilgisine ulaşmak gibi bir güç verilmemiş, sadece çalışması sonucu elde ettiği bilgileri kullanmasına müsaade edilmiştir.

Sayısal oyunlarının her ne kadar rassal bir düzen ile büyük ikramiye dağıttığına inanılsa da bunun aslında böyle olmadığını ispatlamaya çalışıyoruz. Evrenin başlangıcından bu zamana kadar hiçbir şey rastlantı sonucu meydana gelmemiştir. Her şey bir sebebe bağlı oluşumunu devam ettirmektedir.

Aşağıdaki anlatacağımız konu belirli bir zamana kadar etkin bir şekilde kullanılmıyordu. Televizyonun insanların önemli bir takip aracı olması ile toplumları yönlendirme aracı olarak kullanılmaya başlandı. Bu işin tarihi ise 20 yıldan fazla değildir. Daha önceki zamanlarda kullanılsa da etkisi zamanımızdaki kadar büyük değildir.

Televizyonda sayısal oyunları hakkında yapılan haberleri incelediğimizde kazanmasının imkansız olduğunu 14 milyonda 1 ihtimal olduğunu söylenir. Hiç bir zaman İsviçreli bilim adamları dışında güvenilir bir kaynaktan bilgi verilmezdi. Şimdilerde Türk bilim adamları şeklinde haberler çıkıyor. Sürekli yüzeysel toplumları yönlendirmeye yönelik yayınlar yapılır. O ekranın karşısına geçtiğinizde sizin istediğiniz değil size gösterilmek istenen çıkar karşınıza. Nasılsa doğru olduğuna inanırız.

Sözcü gazetesinin çıktığı zamanları hatırlayınız. Bu gazetenin ilk çıktığı zamanlardaki reklamlarını internetten aratarak bulabilirsiniz. O reklamı izlediğimiz zaman bu öyle bir şey ki toplumdaki bütün olumsuzlukları düzeltecek gibi bir düşünce şekillendi aklımızda.
Bu düzenin ise 4. gizli bir organı (K.K) olarak devletin hizmetinde olması dillendirilir.
Toplum böyle bir kutunun söylediklerine inanmadığı zaman işler değişecektir.
Kuru laf ile peynir gemisinin yürümediği anlaşılacak farklı bir yöntem uygulanacaktır.

Yüksek fiyatlar ile satılan televizyonlara alıcı bulamadıkları zaman üzerine para vererek hatta gazete kuponu ile dağıtacakları günler uzak değildir. Tabi ki devlet desteği her zaman üzerinde olacaktır bunun için bunu söylemek yanlış olacaktır.

Televizyon denen şey öyle şeyler anlatıyor ki gerçekten insanın inanası geliyor. İnsan gerçekten hayret ediyor.

Bu kadar topluma beyin yıkaması yapan bir aracı açıkladık. İşleyiş hakkında genel bir bilgi geçtikten sonra sayısal oyunları hakkında önemli bilgiler vermeye başlayabiliriz.

Sayısal oyunlarında ilk olarak büyük ikramiyenin isabet edeceği kolon benzersiz olmalıdır. Bunun hangi sayılar olduğu bilinmemektedir. Eğer sayılara bir müdahale var ise zaten bu sayılar ve düzenler önceden belirlenmiştir. Bu konuya daha önce değinmemiz nedeni ile burada kısaca açıklayacağız. Bir müdahale var ise şöyle vardır. "İyi niyeti muhafaza ederek yazıyoruz. Büyümede öncelikli olan illere büyük ikramiyenin isabet etmesi sağlanabilir." Yapılan sayısal oyunlarının çekilişlerinin medya ve kamuoyuna açık olması müdahale yapılmadığı anlamına gelmez.
Örneğin; İstanbul veya Ankara'ya büyük ikramiye isabet ettirilmek istenmiş olsun. Bu illerden oynanan kolonlar oynama zamanı bittikten sonra listelenir benzersiz kolon belirlenir ve sayıların bu numaralara çıkması sağlanır.Bunun dışında olabilecek işler bizim konumuz değildir. Varsa da zaten yapabilecek bir şey yoktur.

Hocaların hocası Ali Nesin Matematik ve oyun kitabında geçen makalesinde milli piyango müdürünün söylediği şeyin doğru olmadığını yazmıştır.
Kitap 2010 yılı basımıdır.
Yazının linkini buradan veriyoruz. Bizim sitemize eklediğimiz video, link vs. her ne ise onun başına bir iş gelmektedir.
Kitaptaki yazının konumuz ile ilgili tarafını alacak ve yorumlayacağız.

ALİ NESİN-MATEMATİK VE OYUN KİTABINDAN
 Yukarıda sayısal lotodan kazanma ihtimalini yazmıştır. Bu konuya daha önce de değinmiştik. Neden olduğuna yeniden değinmeyeceğiz. Profesörler bize hiçbir zaman resmi zeminde bir işi en pratik nasıl yapacağımızı anlatmaz onu sizin bulmanız gerekir.

Şimdi gelelim teori ve gerçekler meselesine teoride Ali Nesin hocamızın söylediği doğrudur. Fakat pratikte Milli Piyango müdürünün söylediği doğrudur. Çıkabilecek sayıların bir alt sınırı ve üst sınırı vardır. Bu sayıların sınırının ne olduğunu biz biliyoruz yazmayacağız çünkü faydasız bir bilgidir.
1-2-3-4-5-6 sayıları ile örneğin 5-13-21-33-38-43 sayılarının çıkma olasılıkları teoride aynıdır ama pratikte aynı değildir.

Müdahale yok ise ne olabilir?

Genel bir eğilim vardır. Bu genel eğilimde olan düzenlerin hiçbirine büyük ikramiye isabet etmemektedir. Sürekli insanlar bu genel eğilime çakılıp kalarak hiç değişik şekillerde sayılar seçmeye yeltenmezler.
Büyük ikramiyenin az sayıda kolona çıktığı için buna genel olarak benzersiz kolon diyoruz.
Büyük ikramiye 1 kişiye isabet etmiş olsun.
Bu kolondan toplam oynanan kolonlar arasında bir tane vardır demektir.
Bu kolon benzersiz bir kolondur.
O hafta kendine özgü kolon grupları arasında bulunan bu kolon benzersiz bir kolondur.

Örneğin; sayısal lotoyu her hafta sürekli oynayan hatta sürekli aynı sayıları oynayan önemli miktarda oyuncu vardır. Bunların arasına ilk defa oynayanlar da katılmaktadır.
Önemli bir kesim ise rassal seçim yapmaktadır. Yaptığı seçimlerin genel eğilimdeki yerini bilmemektedir. Tamamen şans eseri seçimler yapmaktadır.
Sayısal oyunlarında dengeyi bozan bu oyuncuların oynadıkları kolonlardır diyebiliriz.
Bazen hayatında hiç sayısal loto oynamamış ilk defa oynamış insanlara büyük ikramiye isabet ettiğini duymuşsunuzdur. Bunun sebebi budur.
Dengeyi bozmuş ve benzersiz bir kolon düzenlemiştir.

Zaman zaman haftalık bültenlerimizde bu konuları parça parça anlatsakta zamanla buraya hepsini toplayacağız.

Seçimlerinizi başarı getirmesi dileklerimizle,

Başarılar.

Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayınız.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: Matematik01

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Buradan bize yazabilirsiniz.

Ad

E-posta *

Mesaj *

sayisaloyunlar[at]gmail.com adresimizden de soru, görüş, istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Sayfa yenileme kaldırılmıştır.
Copyright ©2018 Tüm hakları saklıdır. Blog SAYISAL OYUNLAR tarafından dizayn edilmiştir. Tamamı orijinaldir. Kasıtlı olarak bilgileri alan kişi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karşılaşırsanız itibar etmeyiniz. Yayınlarımızı bağlantı linki ile paylaşıp kullanabilirsiniz. Y.N.