Pinterest'e Kaydet

Pinterest'te Biz

Translate

Abone Olayım (Onay Gerekir)

Site İçi ve Etiket Arama

30 Haziran 2016 Perşembe

Milli Piyango İdaresinin Özelleştirilmesi Hakkında

01.04.2016
MPİ'nin çok ayrıntıya girmeden yapısı nedeni ile özelleştirilmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz.
Bunun gerekçeleri ise şunlardır;
Buradan bir iki soruyu sormakta ve bunların cevabını vermekte fayda vardır.

Sayısal oyunlarının düzenlenmesinin amacı nedir?

Sayısal oyunlarının amacı paranın dönüşümünü hızlandırmaktır. Durgunlaşan piyasanın hareketini hızlandırmaktır.
Bu hızı optimum seviyede tutacak kadar sayısal oyunları olmalıdır. 
Paranın kontrolü yani arzı devlet de olmalıdır. Bu konuyu bilmeyenlerin ekonomi okumasını tavsiye ederiz. Para kontrolü devlette olmadığı sürece durgunluk ve enflasyon stabil bir seviyede olmayacaktır. 

Bu kısa açıklamamızın ardından MPİ'nin özelleştirilmesi ile birden fazla sayısal oyunu çekilişi yaparak bu hız artırılmak istenmektedir. Bu işin devlet kontrolünde olması gerektiğini düşündüğümüz için MPİ kesinlikle özelleştirilmemelidir. 
Örneğin on numarada olduğu gibi 80 adet sayıdan 6 adet sayı bilmeniz istenecektir. Bunu ise tutturmak neredeyse imkansızdır. Bu durum ise sürekli devretmesi büyük ikramiyeleri bulması anlamına gelir. 
Bu uygulama ABD'de görülmektedir. Bu zamana kadar Türkiye'nin başına ne geldiyse kendini ABD ile kıyaslamaktan gelmiştir. Bunun hakkında bir atasözü vardır oraya hiç girmeyelim. 

Türkiye ABD gibi gelişmiş bir ülke olsa özelleştirilmesine ve ABD'deki gibi uygulamaların olmasına karşı çıkılamaz. ABD'deki sistemin özel veya resmi olduğunu bilmemekle beraber özel olsa bile mutlaka devlet denetim mekanizmasında sıkı bir şekilde olduğunu tahmin ederiz.

Türkiye'de MPİ'nin özelleşmesi durumunda tam bir Türk işine döneceğini şimdiden olmadan anlamak zor değildir. 

Bu nedenlerden dolayı uygun zaman ve zemin oluşana kadar MPİ kesinlikle özelleşmemelidir. Bu işlerden çıkar umanlar özelleşmesi konusunda kamuoyu oluşturmaya çalışmaktadır. Küçük hesaplar peşinden gitmektedirler. Bu ise doğru değildir. 

Buradan kamu kurumlarının özelleştirilmesine karşı çıktığımız gibi bir anlam çıkarılmaması gerekir bu bizim işimiz değildir. Karar mekanizmasında bulunan kimseler o konularda gerekeni yapacağına inanıyoruz. İnsanlar hata yapabilir, düzeltilir. 

Bu gibi konularda yazı yazmamaya özen gösteriyoruz konunun önemine binaen yazma ihtiyacı hissettik.

***

15/08/2016

Fukara hırsızlığa çıkarsa ay ilk akşamdan doğar.

Diye bir atasözü vardır.
Ne olduğunu hiç açıklamayalım. 
Yıllar süren çalışmalarımızı uygulamaya dökerek blog yazmaya başladık ve hemen gündeme MPİ'nin özelleştirmesi konusu geldi.
Durmadan atasözünden gidiyoruz.
Gelen gideni aratır. Diye bir atasözümüz daha vardır
Bugün itibariyle devletin bütün kurumlarını özelleştirebilecek yasa tasarısı OHAL ayağına meclisten geçirildi. Adamlar zaten hazır bekliyormuş sanki herşey planlıymış gibi.
Neyse bu bizim konumuz değil. Devlet yapmak istediği bir şeyi yapacak olsa zaten yapar. Halkın isteklerinin olduğu ülkeler demohratik ülkelerdir.
İnternetten kısa bir araştırma yaptığınızda özelleştirilecek kurumları görebilirsiniz.
Tepki-mepki OHAL olduğu için bütün demokratik istekler şuan askıya alındığı için kimsenin de sesi çıkmayacaktır. Meydanları dolduran millet bu özelleştirmeleri de onaylamış oldu.

Diğer kurumların özelleştirmesi bir yana MPİ'nin özelleştirilmesi özellik arz eden bir konudur. Yukarıda kısaca anlatmaya çalıştık.
Eskiden PDY devletin içinde iken milletin kanını emiyorlardı ya şimdi özelleştikten sonra bir başkası emecek değişen birşey olmayacak yani.
Eskiden büyük ikramiye arasıra canları istediği zaman halktan birine vuruyordu. Şimdi onu da bulamayacaksınız. MPİ'ni kim işletiyorsa ikramiyenin tamamını o vuracak anlayacağınız. Eğer OHAL halk için geçerli değilse bu işe itirazcı olan yüzlerce kişi var. MPİ'nin özelleşmemesi konusunda kamuoyu tepkisini gösterebilmelidir.

Şimdi diyeceksiniz ki ne olacak. Devlet AB ayağına bize iyi davranıyordu. Eğer AB ve NATO'ya sırtını dönerse devletin gerçek yüzünü o zaman göreceğiz.
Bu özelleştirmeler işin alıştırma kısımları, bu kurumlar bir özelleşsin halk kapitalizmi iliklerine kadar hissedecek. Başkanlıkta geldi mi sen on milyon kişi bir araya gelsen yine de devlete derdini anlatamayacaksın. Devletin bu merhametli günlerini mumla arayacağız.

Şimdi diyeceksiniz ki darbe başarısız oldu da ne oldu daha ne olsun kapitalizmin kökleşmesi sağlandı. Milletimiz hiç okumaz, kendisine söylenenlere inanan bir millettir.

Sevgili dostlar şunu bilmenizi isteriz ki; gün günden kötüye gidiyor.

Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayınız.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: Strateji01

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar. Ayrıca makaram sarı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Buradan bize yazabilirsiniz.

Ad

E-posta *

Mesaj *

sayisaloyunlar[at]gmail.com adresimizden de soru, görüş, istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Sayfa yenileme kaldırılmıştır.
Copyright ©2018 Tüm hakları saklıdır. Blog SAYISAL OYUNLAR tarafından dizayn edilmiştir. Tamamı orijinaldir. Kasıtlı olarak bilgileri alan kişi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karşılaşırsanız itibar etmeyiniz. Yayınlarımızı bağlantı linki ile paylaşıp kullanabilirsiniz. Y.N.