Blogda Arama-Tarama

İddia Oyunlarında Çarkın dönüşü nasıldır?

 23/04/2016
İddia Oyunlarında Çarkın dönüşü nasıldır?

Her ne kadar ilgi çalışma alanımız olmasa da iddia konusunda da bilginiz olması açısından bir iki kelime bir şeyler yazmak isteriz.

Spor oyunları ve dönen entrikalar:

Dünyada ve Türkiye'de Futbol, basketbol, tenis bilimum musabakalar için resmi-gayri resmi alanlarda iddia oynatılmaktadır. Kırsal kesimlerde horoz dövüşleri bile olmaktadır. Genel prensip masa kazanır olması yanı sıra masanın anlaştığı, masanın çıkarının yüksek olduğu bazı kişi ve kurumla ile işbirliğine de gidilmektedir. Bunun kısa adına şike denilmektedir. 

Önce işleyiş şekline baktıktan sonra değerlendirmemize devam edebiliriz. Dünyada futbolda kalitenin olduğu ve insan kalitesinin de olduğu toplumlarda şikeye çok az rastlanır. Hiç rastlanmaz diyemeyiz. 
Neden sorusunun cevabı ise;
Bir sonucun hareket edebileceği bir dalga boyu vardır. Bu dalga boyu aştığında izleyicinin dikkatini çekecek ve bu maçta şike vardır diyecektir. 
Bu işlerde püf nokta izleyene ve iddia oynayanlara şikeyi çaktırmadan yapmaktır yani dalga boyu aralığına sadık kalmaktır.
Bu konuyu şöyle açıklayabiliriz. İki takım maç yapacaklar izleyenler bu iki takımın tarih içindeki skor seyrine bakacak ve diyecektir ki bu maç bu takımların gücüne göre toplam gol sayısı 5'i aşmayacaktır gibi bir değerlendirme yapacaktır. 
İşte bu noktada iddiayı düzenleyen kurum ile maç müsabakasına katılan takımların yöneticileri devreye girer. Bunlar istatistik meselelerinin en iyisini bildikleri için izleyenlerden daha iyi takip ederler geçmiş skor ve tarihleri.
İki takım ve kurum anlaşır. Kurum oynanan toplam skorları değerlendirmeye alır. Öyle bir skor olsun ki masaya en yüksek para kalsın der. Bunu bulmak hiç zor değildir. 
Bu sonuç ise 0-0 çıksın. Bu durumda örneğin toplam hasılanın 2/3'ü masada kalsın.
300.000 TL olduğunu düşünseniz en az 200.000 TL masada kalacaktır. 
Bundan sonra yapılması gereken iş kurum diyecektir ki maç 0-0 bitsin size şu kadar para.
Bu rakam iki takım ve kurum arasındaki anlaşmaya bağlı. Herşey al gülüm ver gülüm sistemine uygun. 
Sonra Teknik direktör çocuklar bu maçta gol atmayacağız. Fakat sizden yüksek adrenalinli bir oyun istiyorum. 
Şikenin yüksek olduğu ülkelerden neden futbolcu çıkmadığını anladınız umarım. 
Bir takım içindeyseniz bu sisteme ayak uyduramazsanız, ayak diretirseniz zaten orada barındırmazlar.

Bu durumlar sadece Türkiye'de olan bir durum değildir. 
İzleyenlerin seyrettiği gerçek bir futbol değildir. 

İşin izleyici tarafı ise sadece takımların görünen gelirleridir. Bu ise aynı demokrasilerde seçime katılım oranının yüksek olması seçim sonuç oranının meşruiyetini artırıyor gibi bir şeydir. 
Takımların izleyicilerden aldığı bilet parası devede kulak kalır. 

Otoritenin denetimi olmadan bu işlere muhatap olanlara yolunacak kaz olarak bakılmaktadır. 
Televizyonlarda izlediğiniz önemli kişilerin bazı cümleler kullanarak anlattıkları şeyler bu konuların özetidir. 
Bunları kim bilmiyor ki?
Çıkarı olanlar bu düzene ses çıkarmazlar çünkü az emek vererek para kazanmak insanlarda aklın göstergesi olarak kabul edilmektedir. 
Bu konunun doğruluğu yanlışlığı tartışılır. 
Bu gibi durumları otorite işler çığrından çıkıncaya kadar izler. Tam ortalık karışacağı zaman müdahale eder. Dikkat edilmesi gereken konu ise bu işleri çevirenlerin işleri çığrından çıkarmamasıdır. 
İşler çığrından çıkmaz ise otorite bile sakalını aldıktan sonra hiç bir işe karışmaz. 
Sakal bütün dünyada bir gerçektir. 

Demokrasi ile ilgili konular olsa da başka bir blog konusu yapılacaktır. 

Burada değinmek istediğimiz konu ise şudur. İddia oynayanların maçın istatistiklere göre olması gereken değil, yatırılan biletler arasında benzersiz olan sonuçları oynamaları durumunda kazanacaklardır.
İddiada formüller ile ve istatistiklerle uğraşmanın anlamı yoktur. 
Bu söylediğimiz şikeli maçlar içindir. 
Elbetteki şikesiz maçlarda istatistikler formüller kesin sonucu vereceklerdir. 

Herkes her şeyi bilmekte fakat devrimci bir haykırışta bulunmak cesaretini gösterenleri tarih yazmaktadır. Bu cesareti gösteremeyenler ise tarihte kaybolup gitmektedir. 

Şöyle bir soru gelmektedir sesini çıkarmayanlardan.
Şimdi sen yazdın düzelecek mi?
Hayır düzelmeyecek lakin her ferdin doğrudan yana tavır almak, doğruyu savunmak gibi bir hakkı vardır. 
Sözlük yazarlıklarımız zamanlarında da bu konuları çok kere yazdık. 

Bütün bu meselelerin hepsi insanların sürekli bir çaba ile kendilerini kalkındırma çabaları ile çözülecek meselelerdir. 
Bu çarklar çeşitli zamanlarda çeşitli şekillerde hep var olacaktır. Kimseye düşmanlık yapmakta mantıksızdır. 
İstikrarlı bir şekilde bütün herkesin demokrasilerde dalga boyuna dikkat etmesi durumunda düzen sağlıklı bir şekilde işleyecektir. Ne zaman ki yaratıcı güç olaylara müdahale edene kadar.

O müdahale ettiği zaman bütün çarklar yerinden çıkmakta hiç çalışmamaktadır. 
Şu an müzik piyasasının halini görmektesiniz. 15-20 sene önce 4-5 milyon satan albümler varken şimdi albüm yapılamıyor. Bunun nedenlerini açıklayacak olursak tek sebebi ahlaksızlıktır. 
Yaratıcı ise kendi koyduğu prensiplere uyulması durumunda müdahale etmemektedir.

Bunları ise çeşitli kaynaklarda bulabilirsiniz. 

Konumuza dönecek olursak, bir iddia oynayacağınız zaman, bütün oynayanların oynadığı sonuçlara oynamanız durumunda kaybetmeye mahkumsunuzdur.
diyelim ki şampiyonlar liginde, dünya kupasında bir maç var bu gibi maçlar kendi seyrinde sonuçlara ulaşır. Futbolcular arasında kıyasıya rekabet vardır. 
İzlediğiniz futboldan zevk alırsınız. Bu maçlar ile izlediğiniz şikeli maçları kıyaslarsanız şikeli olduğunu anlamanız mümkündür. 

İddia konusunu burada kapatırken bu konulara dikkat etmeniz durumunda iddiadan kazanabilirsiniz.

⇔***

Canlı performansına dayalı oyunlarda dikkatlerden kaçan bir diğer konu ise insanların bazı nedenlerden dolayı yanılsamalara düşmeleridir.
1-Performansların istatistiki değerlendirilmesi,
2-Oynanılan oyunlarda canlı değil de makine perfomansı beklenmesi,

Canlı performansı derken bu bahis oyunlarının içine başta futbol, at yarışı vd. oyunlar girmektedir. Bu oyunlarda kazınıp kazanmayacağınız o an için gerçekleşecek performansa bağlı olması nedeni ile bu oyunlara yatırılan ve kazanılan paraların tamamı kumar niteliğindeki oyunlardır. Kumar oynatmak açısından incelendiğinde şöyle bir soru işi çözecektir. Siz yasal veya yasal olmayan yollar ile kumar oynatsanız bu işi ne karşılığında yapardınız?
Kumar oyunlarında masa her zaman kazanır. Kumar illetine tutulmuş bir kimse bunu hiç aklından çıkarmamalıdır. Şöyle yeni bir sistem çıkmış vs. görünüşte masa kazanmaz gibi bir izlenim vardır fakat sonuçta yine masa kazanacaktır. Hiç bir şey olmasa yine toplam gelirden belirli bir oranda stopaj yapacaktır.
Öte yandan bu canlı performansına dayalı oyunlarda istatistiklerin değerlendirilmesi sonucu tahmin yapılması son derece yanlıştır. 1 kere kazanan 2.'sini kazanacak ve 3-4-5 sürekli kazanacak diye bir garanti yoktur. 5 kez peşpeşe kazansa 6.sında sakatlanabilir. Başka bir müdahaleye dayalı bir mesele olabilir. İddia oyunlarında bu gibi konuları gözönünde bulundurmak ve uzak durmak gerekir.
Bir başka konu ise kurumsallaşmış oyunlar hakkında izleyenlerin algıları medya aracılığı ile yönetilmektedir. Konuyu örnek vererek uzatmak mantıksız olacaktır.

İlerleyen zamanlarda blog güncellenecektir.
İyi çalışmalar.

Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayınız.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: Taktik01

FİHRİST-Blogdaki Konular

%100 (1) %100 çıkacaktır (1) +1 sayısı (1) 1<x<1000 (1) 100 sayfa yazı (1) 1444-Varna Savaşı-IV. Murat (1) 1996 Yazı (1) 200 karakter etiket sınırı (1) 2000'li yıllar (1) 360º (1) 404 hatası neden olur (2) 47 ronin (1) 80 sayısı (1) A.Smith (1) ABD (1) Adaletsizliğin kaynağı (1) Adnan Güney (1) Aklın dengesi nedir? (1) Alanında lider (1) Ali Cengiz (1) Ali Nesin (1) Ali Poyrazoğlu (1) Allah'ın hakkı 3'tür (1) anılamak (1) Anonim olsun (1) Araçların kullanımı (1) Asal olmayan sayılar (1) Asal olmayan sayıların adı nedir? (1) Asal Sayı (2) Atilla Yayla (1) ax²+bx+c=0 (1) Ayn Rand (1) Aynısından bende yaparım (1) Azrail işi bırakırsa (1) Baba ve evlat (1) Bağımlılık (2) Bağla düğmesi (1) Bakış açısı (2) Bardaktan fal bakmak (1) Barış ekonomisi (1) Başabaş noktası (1) Başlangıç tablosunda yapılan şekil değişikliği (1) Bedava bir para (1) Bedava peynir yalnızca fare kapanında olur (1) Behzat Ç. (1) Beleş ameleliğin lüzumu yok (2) Benzersiz kolon (3) Biçimlendirmeyi kaldır (1) Bilgilerde tutarsızlık var mıdır? (1) Bilgileri pazarlama (1) Bilginin geometrik artışı (1) Bilim ve asma kilit (1) Bilimin handikapı (1) Birim sayı (1) Birlikte çıkan sayılar efsanesi (1) Blog iletişim bilgileri (1) Blog Kullanma-anlama kılavuzu (1) Blog okurluğu (1) Blog temel amacı nedir? (1) Blog vizyonumuz (1) Blog yazarken yapmamanız gerekenler (1) Blog yazmanın 5 kuralı (1) Blog yazmanın 5 kuralı: Blogger nedir nasıl kullanılır? (1) Bloga son halini verme (2) Blogger (2) Blogger olmak (1) Blogger Olmanın Gerekleri Nelerdir? (1) Blogger yayın ayarları (1) Blogger yazı editörü tecrübelerim 1 (2) Blogger yazı editörü tecrübelerim 3 (1) Blogger yazı editörü tecrübelerim 4 (1) Blogger yazı editörü tecrübelerim 5 (1) Bloggerda tablo oluşturmak (1) Blogspot.com (1) Blogumuz 1. yaşında (1) Blogumuzun başarıya ulaşması için ne yapmamız gerekir? (1) Blogumuzun Çalışma Düzeni Nedir? (1) Blogun çalışma amacı (1) Blogunuza yapacağınız eklemeler-değişiklikler (1) Blok seçim nasıl yapılır (1) Bok boku; boklu suyun başında bulur (1) Bombacı (1) Bunun için nasıl bir varsayım yaparsak anlamlanır? (1) BURAYA DİKKAT! (1) Bültenlerin Başlangıcındaki Tablo Neyi Anlatır? (1) Büyük buhran (1) Büyük ikramiyenin aynı şehre çıkması (1) Celal Şengör (2) Cem Keçe (1) Cem Yılmaz (2) Ctrl+shift+yapıştır (1) Ctrl+yapıştır (1) Cümle yapısı bozuklukları (1) Çağın gerekleri (1) Çan eğrisi (1) Çember (1) Çevrimiçi olma özelliği (1) Çıkmayacak sayıları bulma çalışması (1) Çizgili tablo oluşturma (1) Darbe (1) Deli gömleği (2) Delilik (1) Delinin biri kuyuya taş atmış (1) Demokles'in Kılıcı (1) Dengeli bir blog yazmak (1) Depresyon (1) Derece değeri eksilecek sayı (1) Derece Satırı (1) Devletin çıkarları (1) Dışsallık (1) Din ile bilim arasında nasıl bir ilişki vardır? (1) Dinç akıl (1) Dipnot (anekdot) (2) Dizine ekleme işlemini es geçerseniz ne olur? (1) Doğalgaz topraklama çubuğu (1) Doğan güneş (1) Doğru bilginin kaynağı nedir? (1) Doğru zamanda doğru yerde olmak (1) Dövüş sanatı (1) Dünya yerine Evren demek (1) DYY (1) Editör araç çubuğu (1) Editör olma (1) ekonomik çıkar herşeyin üstündedir (1) Ekran görüntüsü alma aracı (1) Ekşi yazarı (1) Ele ayağa düşmek (1) Elektronik daktilo (1) Elon Musk (1) Emrah Serbes (2) En çok çıkan sayılar (1) En çok çıkan sayıların hikayesi (1) En iyi bloglar 2017 (1) endüstri devrimi 4.0 (1) Enflasyon (1) Enformasyona tabii olmak (1) Erkan Oğur (1) Eşek aydı (1) Eşşeğin aklına karpuz kabuğu (1) Etiketleme olayı (1) Etiketlerden menü oluşturma (1) Etiketten menü oluşturma (1) Excel (3) Excel Şablon Linkleri (1) ezbere iş yapmak (1) Facebook için planımız (1) Fakir köpek (1) FE klavyenin nimetleri nelerdir? (1) Felsefi deneme (1) Figür-fon ilişkisi (1) Fikir (1) Fikir geliştirme aşaması sonrası (1) Fikir geliştirme süreçleri (1) Fincancı katırlarını ürkütmemek (2) first lady (1) Fukara hırsızlığa çıkarsa ay ilk akşamdan doğar (1) Gauss (1) Gauss eğrisi (1) Gavur avratlar (1) Genel karakter (1) Geometri (1) Geriye vurdurma (1) Girişimcilik (2) Gizlilik politikası (1) Google (1) Google darbe yaptı! (1) Google drive (1) Google'a rekabet (1) Google'ın karşısına dükkan açmak (1) Google'ın otorite kabul etmesi (1) Görünmez el (1) göt göte yazmanın da bir anlamı olmayacaktır (1) Gram hesabı nasıl yapılır? (1) Grup düzeni kullanımı (1) GRUP DÜZENİ TABLO YORUMLARI (1) Grup düzenleri açısından değerlendirme (1) Güçlü Blog İçin Gerekenler (1) h1 (1) h2 (1) h3 (1) hakkı savunmak (1) Halimize ağlamaktan başka yapacak birşey yoktur (1) Havadan atmacılar ve piyadeler (1) Hayatın muhasebesi (1) Hazerfen Ahmet Çelebi (1) Heading tag (1) Hedef belirlemek (1) Hedef kitle nedir? (1) Herkes kendi bildiğini yapar (1) Herşeyini Hırsıza Göre Ayarlarsın (1) Hesap makinesinde KDV hesaplama (1) Hiç çıkmayan sayılar (1) Hikmet (1) Hiyerarşi (2) Hiyerarşik düzen (1) hizalama (1) Hoca (1) Hoplama-zıplama aralığı ekleme düğmesi (1) Horoz dövüşü (1) Hotmail (1) Işık (1) İçerik kaygısı (1) İçerik oluşturma rehberi (1) İddia Oyunlarında Çarkın dönüşü nasıldır? (1) İktisat tanımı (1) İlahi yardım (1) İlber Ortaylı (1) İlk hava akımını yakalamak (1) İlker Başbuğ (1) İndeksleme olayı (1) İnsan Eşref-i Mahlûkattır (2) İnsan herşeyi bilebilir mi? (1) İnsanın sınanması (1) İnternet kaynakları (1) İrrasyonel (1) İsim hakkı (1) İsmet Özel (2) İstatistikî insan (1) İşbölümü ve uzmanlaşmanın hedefi ne olmalıdır? (1) İşbölümü-uzmanlaşmanın para ile ilişkisi nedir? (1) İşi şansa bırakmak (1) İzleyenlerin artması (1) Jeopolitik konum (1) Jet hızında dizine nasıl eklersiniz (1) Jileti ters vurduğunuzda ne olur? (1) Kader gayrete aşıktır (1) Kadın asker (1) Kadının gönlünü yapamayan toplum (1) Kadının gücünü dengeleyecek şey (1) Kadınlar parayı neden sever (1) Kafa Açan Müzikler (1) Kafa konforumuz (1) Kafamda deli sorular (1) Kanada'da yaşamak (1) Kanunî Sultan Süleyman (1) Karabüklü (1) karşılaştırmalı üstünlükler (1) Kayıt düğmeleri (1) Kaynatasızlar (1) Kazanmanın püf noktası nedir? (1) Kazanmanın tek yolu (1) Kazanmanın yöntemleri (1) Kazanmanızı istiyoruz (1) Kendi çıkarını herşeyin üzerinde tutan insan (1) Kendinden 91 cm ileride olmak (1) Kendine kendinin Ellerinden Bir Gül Ver (1) Keynes (1) Kişisel gizlilik hakları (1) Kitap-dergi (1) Kitaplar neyi anlatır? (1) Klavye eğitimi konusunda terslik var mıdır? (1) KMPZT (1) Kolon üst sınırı (1) Kompozit sayı (3) Konuk yazar (1) Korkma (1) Kullanıcı odaklı (1) Kumar teşvik edilmemektedir (1) Kumar-Ticaret Arasındaki benzerlik (1) Kumarbaz olmak (1) Kültür-siyaset (1) Liderlik prensibi (1) Liyakat sahibi (1) M.Serdark (1) Maddeleme (1) Mağazacılık sektörü (1) Mail yolu ile blog yayınlama (1) Makine sahibi bayiler (1) Maldivler veya bahamalar (1) Marka değeri (1) Matematik (1) Matematik ve oyun (1) Maximum kolon sayısı (1) Melek yatırımcı (1) Microsoft (1) Mim (1) Muhtelif araçlar (1) mutlak üstünlükler (1) Müdahale yok ise ne olabilir? (1) Müptezeller (2) Nasreddin hoca (1) Navigasyonlu etiket (1) Ne için yazmalıyım (1) Neden hiç sayı bilmeden kazanmak gibi bir hedefiniz olsun? (1) Neden üniversite okunur? (1) Normal eğri (1) Office (1) Oğlu babasına bakmaz (1) Okeye dördüncü lazım (1) Okur kitlesinin nabzı (1) Olasılıklar çemberi (1) Olasılıklar Çemberini daraltmak (1) Olasılıklar Çemberinin Daralması (1) On numara sıra düzeni parametresi (1) On numara yazıcı ayarları (1) On numarada nasıl kazanılır? (1) OneDrive (1) Onur Akın-Bana bir gül ver (1) Önemli bloglar (1) Önemli uyarı (1) Örneklem (1) ÖSS (1) özelleştirme (1) Özgün içerik nasıl oluşturulur (1) Özgür ansiklopedi vikipedia (1) Para Gücünü Nereden Almaktadır? (1) Para nedir? (1) Para olmasa ne olurdu? (1) Paranın hikayesi (1) Parayı saklama becerisi (1) Paylaşım mücadelesi (1) Paylaşma platformu özelliği (1) Pilatin (1) Ping atma olayı (2) Ping nasıl atılır (1) Pratik-1 (1) Pratik-2 (1) Pratik-3 (1) Prof. Dr. Erdoğan Alkin (1) Program linkleri (2) PSK (1) Q Klavyenin nimetleri nelerdir? (1) Rassal (1) Rassal seçim (1) Rasyonel (1) Rekabet (1) Rekabet makinesi (1) Resim ekleme düğmesi (1) Risk budur! (1) robot.txt (1) sa'y ü gayret (1) Sabit bir kolonu sürekli yatırmak (1) Sabit derece tablosu kullanımı (1) Salaklık (1) saldım çayıra mevlam kayıra (1) sanat (1) Savaş ekonomisi (1) Sayılar kitabı (1) Sayısal loto yazıcı ayarları (1) Sayısal lotoda kazanma olasılığı nedir? (1) Sayısal oyun çekilişlerinin canlı olarak yayınlaması (1) Sayısal oyun mantığı (1) Sayısal oyunlar alanında uzmanlık (1) Sayısal oyunlar blog (1) Sayısal oyunlar nedir ne değildir? (1) Sayısal Oyunlarda Tutturmak Neden Zordur? (1) Sayısal Oyunları Neden Tutturamayız? (1) Sayısal Oyunların Karakteri Nedir? (1) Sayısal Oyunların Matematiği nedir? (1) Sayısal oyunlarındaki en önemli bilinmezlikler (1) Sayısal oyunlarının düzenlenmesinin amacı nedir? (1) Sayısal ürün (2) Sayısal ürün pazarlaması (1) Search console (1) Seç Satırı (1) Sedat Peker tarzı giriş cümlesi (1) SEO olayları (3) Serbest piyasa koşulları (1) Shantel-Citizen of planet paprika (2) Sheraton otel (1) sıfır km OPEL (1) Sıra düzeni anlatımı (1) Sıra Satırı (1) Sıralama ve filtreleme (1) Sistem tablosu (1) Site haritası oluşturma (1) sitemap.xml (1) Sitenin kalbi (1) Smile işareti (1) Son balonlar (1) Sorular ve cevapları (1) Spor oyunlarında dönen entrikalar (1) Stopaj (2) Strateji (1) Strateji üretmek (1) Stratejik düşünce (1) Suya yazı yazmak (1) Süper lotoda kazanma olasılığı nedir? (1) Şablon hizmeti (1) Şans eseri (1) Şans oyunları (1) Şans topu yazıcı ayarları (1) Şans topunda nasıl kazanılır? (1) Şanslı ile şanssız karşılaşırsa (1) Şarap Fıçısı (1) Şike var ise nasıldır? (1) Tablo sıralama neyi ifade eder? (1) Talat Doğan (1) Tamamla bizi ey aşk (1) Tarihi eserler-kronolojik liste (1) Tartı ile satılan ürünler (1) Taşı parçalayan suyun gücü değil devamlılığıdır (2) Taşlayan olmaz ise (1) Teaser Nedir? (1) TED (1) Tek-Çift Durumu (1) Tekamül (1) Tekamül süreci (1) Tekamül sürecinin başlangıcı nedir? (1) Tekere çomak (1) Telsiz kullanım ücreti (1) Tereyağından kıl çeker gibi (1) Tırnak (1) Ticaret nedir? (1) Toplam Zaman Nasıl Hesaplanır? (1) Toplum mühendisliği (1) Tornet zamanı (1) Total Sütunu (1) Traş keyfi (1) Tüm yönleriyle (1) Türev (1) Türk işi (1) Türk kadını (1) Türk Kadınlarının Gavur Erkek Merakı nedir? (1) Tweetdeck (1) Uçurtma aşkı zamanı (1) Üçkağıt ekonomisi (1) Üniversite süreci-mezun olmak (1) Üst menüden hazzetmeyen izleyenlerimiz (1) Üstad (1) Varsayım (2) Varsayım kullanımı (2) Varsayım nedir? (1) Ve'l-Asr (1) Vedat Ali Dalokay Caddesi (1) Vergi (1) Veronica (1) Video ekleme düğmesi (1) Video Köşesi (1) Weblog (1) Word (1) Yalan üzerine inşaa (1) Yalnızca blog yazarlarının dikkatine! (1) Yarı olmasının yüzde değeri nedir? (1) Yaşa Göre Yaşanılan hayatlarda Neler var? (1) Yayın ilkeleri (1) Yazı editör çeşitleri (1) Yazı editörü hakkında tecrübelerimiz (1) Yazı karakter tuşu (1) yazı kronolojik listesi (1) Yazıcı ile kolon yazdırma (1) Yazmaktaki motivasyonumuz nedir? (1) Yeni eklenen parametre (1) Yeni normal (1) Zıtlıklar (1) Zoti nedir? (1)
Copyright ©2018 Tüm hakları saklıdır. Blog SAYISAL OYUNLAR tarafından dizayn edilmiştir. Tamamı orijinaldir. Kasıtlı olarak bilgileri alan kişi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karşılaşırsanız itibar etmeyiniz. Yayınlarımızı bağlantı linki ile paylaşıp kullanabilirsiniz. Y.N.