Blogda Arama-Tarama

Bloggerda Yazmanın Dezavantajları

04/10/2016

02/2016 ayı ortalarından bu zamana kadar blogger ile mesaimiz olmuştur. Kendisinden çok şey öğrenmişizdir. Yeri gelmiş iki tane çakmıştır.
İşin şakası bir yana bu yazımızda bloggerde yazarken karşılaşılan sorunlara bu blogda değinmeye çalışacağız.
Öncelikle bloggerin anladıklarımız çerçevesinde ne olduğunu tanımlamamız gerekir.

Blogger nedir?

Blogger Google'nin kullandığı en önem verdiği ürünlerinden bir tanesidir. Googlenin bloggera bu kadar önem vermesinin amacı yazı, resim video ile insanların dikkatini çekecek içerik oluşturulmasıdır. Bu ise bir reklam işine girmektedir. Google ise baştan sona bir reklam şirketidir. Dünyanın en büyük reklam şirketi diyebiliriz. Bu şekilde büyük bir seviyeye ulaşmasında sayısal ürünlerin büyük katkısı vardır. Çağımızını en önemli yeni ürünü diyebiliriz.
Mal ve hizmetler, şeklinde tanımladığımız ürünlerin yanına bir de sayısal ürünler girmektedir.
Sayısal ürünlerin tanımını sayısal ürünler ile ilgili yazdığımız blogda açıklayacağız.
  • Mal ürünleri,
  • Hizmet ürünleri,
  • Sayısal ürünler,

Bilim akıl ile Akıl felsefe ile gelişir, şeklinde bir genelleme yaptığımızda insan kendi yararına olanı üretmek ister. Bunun için aklını kullanır. Ürettiği ürünler ise aklının ürünü olacaktır. Bunun için bilim kurallarını kullanması gerekir.
Böyle temel bir tanımdan sonra insanın yararına olacak bilimin ürettiği sayısal ürünler büyük bir çağ açmıştır. Bunun adına 2000'li yıllarda milenyum çağı denildi.
Sayısal ürünler işleyişini bilmek açısından çok önemlidir. Bu önemi anlatamayınca onun ne olduğunu araştıracak, merak edecek, peşine düşecek, sıkıntısını çekecek insan sayısı çok azdır.
Bu nedenle sayısal ürünlerin neler olduğu ve bu ürünlerin nasıl çalıştığı çok iyi bilinmelidir.

Sayısal ürünlere en çarpıcı örnek parayı verebiliriz.
Para sayısal bir üründür. Bir maldır. Öncelikle elinizdeki bir değeri paraya çevirirsiniz.
Bu değer; 
Emek, (işçilik)
Mal,
Hizmet, (işçi emeğinin pazarlanması)
Sayısal ürün,
Olabilir.
Burada bu konunun tafsilatına girmeyeceğiz. Başka bir blog konusu yapabiliriz.

Bununla beraber ürettiğiniz bir sayısal ürünü satabilirsiniz.
Yukarıdaki para örneğinden devam edelim.
Para üretilen sayısal bir üründür.
Bu parayı bankacılık işlemleri ile satabilirsiniz.
Bankacılık hizmetleri sayısal üründür.
Sayısal ürünleri bilimin ürettiği ürünler olarak çoğaltmamız mümkündür.
Gelişmiş ülkeler bu gücün farkına vardı ve büyümelerini bu yolla sağlayabileceklerini gördüler.
İşin kaynağında olmayanlar ise sonuçlarını gördükten sonra acaba bizde başarabilir miyiz çabasına giriyor ki bunda kınanacak bir şey yoktur. Bu davranışın bilimde yeri vardır.

***

Blogger yazmanın dezavantajları:

Konuyu dağıtmadan esas meseleye gelelim. Yukarıda kısaca google ve sayısal ürünleri anlatmaya çalıştık. Bu kapsam çerçevesinde google kendi karını maksimize edebilmek için kural hiyerarşisi oluşturmak zorundadır. Bunun için başta ilk kuralı olmalıdır.
Bu ilk kurala google'ın hedefi diyebiliriz.
Bu hedef büyük şirketler için belirli zaman aralıklarında değişir. 
Bu hedefin altında en aşağı inene kadar aşama aşama hedefler bulunur. Daha sonra ürün hedeflerine gelir. Ürün hedefleri için statiktir diyebiliriz.
Örneğin blogger için bloggerin amacına ulaşması için bir tek hedefi vardır ve bu hiç değişmez.

Öncelikle bloggerde yazmanın sınırları nedir ona bir bakalım.


İktisat tanımı:

Kıt kaynakların en iyi şekilde kullanılmasıdır.

Her ne kadar sınırsız olduğu sanılsa bile sayısal ürünlerde iktisadi bir mal olma özelliği taşımak zorundadır. Çünkü değer üretilen bir mal iktisadi bir maldır. Dağdan gelen bir su sizden para istemez.
Fakat bu suyu bir kaba koyup belirli bir pazara getirdiğinizde bu bir iktisadi maldır. Çünkü o aşamaya gelirken emek, hizmet, gibi iktisadi unsurlar kullanılmıştır kullanılmak zorundadır. Sonuç olarak katma değer sağlanmıştır.
Bu yönden iktisadi özellik kazanan sayısal ürünlerin de bir sınırı olmalıdır. Blogger açısından değerlendirecek olursak, bu sınırları buradan öğrenebilirsiniz. Bu sınırları bilmeniz iyi blog yazma açısından dikkat etmeniz gereken sınırlardır.

Yine esas konumuz blogger yazmanın dezavantajlarına dönecek olursak, blogger size bu sınırları kendi faydasını maksimize etmesi amacı ile vermiştir.
Örneğin bir blog yazıyorsunuz ve siz bu blogu belirli kuralların olmadığını varsayarak yazıyorsunuz.
Bu blog adeta bir çöplüğe dönecektir ve buraya kimse gelmeyecektir.
İzleyici baktığında anlamlı kendisi için yararı olacak bir içerik bulmak ister. Aksi takdirde bir saniyesini dahi harcamadan oradan çıkacaktır.
Bu durum hem blogger'ın ürün kalitesini düşürecek hemde sizin zamanınızı öldürecektir.
Bütün blogger yazarlarının bu şekilde içerik ürettiğini düşünün blogger'ın değeri ne olurdu?
Birde tam tersini düşünün, yayınlamak için yayıncıların büyük emek harcadığı "amatör olsa bile" bloggerın değeri ne olurdu?
Örneğin; etiket sınırlamasını ele alalım.
Bir blog yazacaksınız ve bu blogda anlatmak istediğiniz 20 tane ana tema olsun.
Bu yazıda her tema için bir paragraf kullansanız 20 paragraf eder.
20 paragrafa birde 5 paragraf daha fazladan ekleyelim 25 paragraf olsun.
Bu sayede bir blogda en fazla bulunması gereken paragraf sayısını tespit etmiş olduk.
her paraf yarım A4 kağıdı kadar olsa 13 sayfa yazı edecektir.
Siz öyle bir anlatmaya değer bir konu bulacaksınız ve bu konu 13 sayfa tutacak.
13 sayfanın tamamının okuyucu tarafından sonuna kadar okunması o sayfanın değerli bilgiler içerdiğini gösterir. 13 sayfa 50'de olabilir. Örneğin her temayı bir başlık yaparsınız. Bu başlıkların açıklamaları kendine göre 1-5-10 sayfa da tutabilir.

Yukarıda anlatmak istediğimiz konu blogun okuyucu için maksimum yararı sağlaması için optimum dengede olması gerekir.

Yukarıda anlattığımız konuya bir itirazımız bulunmamaktadır. Fakat blogger google'ın ticari bir ürünü olması nedeni ile yayıncıların özgürlüklerini sınırlayan, zaman zaman terbiye etme eğilimine giden rahatsız edici davranışları olabilmektedir. 
Bunlardan bir tanesini saçma fakat kendi şirket değerleri için önemli olan bir konuyu yayıncılarına yaptırmak istemesi bunların arasındadır.
Buna örnek verecek olursak yazıları dizine ekleme meselesidir.
Bunun için bir sürü prosedür okumak takip etmek zorundasınız.
Kapitalizmin altın kuralı sende olanı sana satar. Kendi işini sana yaptırır. Çünkü seni geliştirmek ister bunu yaparken toplum gelişmişliğini artırır bilmem ne! gibi sosyolojik amaçları vardır.

Bloggerde bir yerde "Boş zamanınız varsa yardımları okuyunuz." şeklinde yayıncılarla dalga geçecek tarzda bir slogan okumuştum.

Zaman zaman buna benzer kullanıcıyı rencide eden davranışlarına şahit olabilirsiniz. Bu yaklaşım yabancı bütün sitelerde vardır. Bunun nedeni kültür farklılığından kaynaklanabilmektedir. Sizin önem verdiğiniz saygı konusu başka kültürler için önemli olmamaktadır gibi...

Bu nedenle canınız sıkılıp pılınızı pırtınızı toplayıp başka bir alana gitmek isteyebilirsiniz.

İyi bloglar.

Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayınız.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: Bloggerdeneyim01

FİHRİST-Blogdaki Konular

%100 (1) %100 çıkacaktır (1) +1 sayısı (1) 1<x<1000 (1) 100 sayfa yazı (1) 1444-Varna Savaşı-IV. Murat (1) 1996 Yazı (1) 200 karakter etiket sınırı (1) 2000'li yıllar (1) 360º (1) 404 hatası neden olur (2) 47 ronin (1) 80 sayısı (1) A.Smith (1) ABD (1) Adaletsizliğin kaynağı (1) Adnan Güney (1) Aklın dengesi nedir? (1) Alanında lider (1) Ali Cengiz (1) Ali Nesin (1) Ali Poyrazoğlu (1) Allah'ın hakkı 3'tür (1) anılamak (1) Anonim olsun (1) Araçların kullanımı (1) Asal olmayan sayılar (1) Asal olmayan sayıların adı nedir? (1) Asal Sayı (2) Atilla Yayla (1) ax²+bx+c=0 (1) Ayn Rand (1) Aynısından bende yaparım (1) Azrail işi bırakırsa (1) Baba ve evlat (1) Bağımlılık (2) Bağla düğmesi (1) Bakış açısı (2) Bardaktan fal bakmak (1) Barış ekonomisi (1) Başabaş noktası (1) Başlangıç tablosunda yapılan şekil değişikliği (1) Bedava bir para (1) Bedava peynir yalnızca fare kapanında olur (1) Behzat Ç. (1) Beleş ameleliğin lüzumu yok (2) Benzersiz kolon (3) Biçimlendirmeyi kaldır (1) Bilgilerde tutarsızlık var mıdır? (1) Bilgileri pazarlama (1) Bilginin geometrik artışı (1) Bilim ve asma kilit (1) Bilimin handikapı (1) Birim sayı (1) Birlikte çıkan sayılar efsanesi (1) Blog iletişim bilgileri (1) Blog Kullanma-anlama kılavuzu (1) Blog okurluğu (1) Blog temel amacı nedir? (1) Blog vizyonumuz (1) Blog yazarken yapmamanız gerekenler (1) Blog yazmanın 5 kuralı (1) Blog yazmanın 5 kuralı: Blogger nedir nasıl kullanılır? (1) Bloga son halini verme (2) Blogger (2) Blogger olmak (1) Blogger Olmanın Gerekleri Nelerdir? (1) Blogger yayın ayarları (1) Blogger yazı editörü tecrübelerim 1 (2) Blogger yazı editörü tecrübelerim 3 (1) Blogger yazı editörü tecrübelerim 4 (1) Blogger yazı editörü tecrübelerim 5 (1) Bloggerda tablo oluşturmak (1) Blogspot.com (1) Blogumuz 1. yaşında (1) Blogumuzun başarıya ulaşması için ne yapmamız gerekir? (1) Blogumuzun Çalışma Düzeni Nedir? (1) Blogun çalışma amacı (1) Blogunuza yapacağınız eklemeler-değişiklikler (1) Blok seçim nasıl yapılır (1) Bok boku; boklu suyun başında bulur (1) Bombacı (1) Bunun için nasıl bir varsayım yaparsak anlamlanır? (1) BURAYA DİKKAT! (1) Bültenlerin Başlangıcındaki Tablo Neyi Anlatır? (1) Büyük buhran (1) Büyük ikramiyenin aynı şehre çıkması (1) Celal Şengör (2) Cem Keçe (1) Cem Yılmaz (2) Ctrl+shift+yapıştır (1) Ctrl+yapıştır (1) Cümle yapısı bozuklukları (1) Çağın gerekleri (1) Çan eğrisi (1) Çember (1) Çevrimiçi olma özelliği (1) Çıkmayacak sayıları bulma çalışması (1) Çizgili tablo oluşturma (1) Darbe (1) Deli gömleği (2) Delilik (1) Delinin biri kuyuya taş atmış (1) Demokles'in Kılıcı (1) Dengeli bir blog yazmak (1) Depresyon (1) Derece değeri eksilecek sayı (1) Derece Satırı (1) Devletin çıkarları (1) Dışsallık (1) Din ile bilim arasında nasıl bir ilişki vardır? (1) Dinç akıl (1) Dipnot (anekdot) (2) Dizine ekleme işlemini es geçerseniz ne olur? (1) Doğalgaz topraklama çubuğu (1) Doğan güneş (1) Doğru bilginin kaynağı nedir? (1) Doğru zamanda doğru yerde olmak (1) Dövüş sanatı (1) Dünya yerine Evren demek (1) DYY (1) Editör araç çubuğu (1) Editör olma (1) ekonomik çıkar herşeyin üstündedir (1) Ekran görüntüsü alma aracı (1) Ekşi yazarı (1) Ele ayağa düşmek (1) Elektronik daktilo (1) Elon Musk (1) Emrah Serbes (2) En çok çıkan sayılar (1) En çok çıkan sayıların hikayesi (1) En iyi bloglar 2017 (1) endüstri devrimi 4.0 (1) Enflasyon (1) Enformasyona tabii olmak (1) Erkan Oğur (1) Eşek aydı (1) Eşşeğin aklına karpuz kabuğu (1) Etiketleme olayı (1) Etiketlerden menü oluşturma (1) Etiketten menü oluşturma (1) Excel (3) Excel Şablon Linkleri (1) ezbere iş yapmak (1) Facebook için planımız (1) Fakir köpek (1) FE klavyenin nimetleri nelerdir? (1) Felsefi deneme (1) Figür-fon ilişkisi (1) Fikir (1) Fikir geliştirme aşaması sonrası (1) Fikir geliştirme süreçleri (1) Fincancı katırlarını ürkütmemek (2) first lady (1) Fukara hırsızlığa çıkarsa ay ilk akşamdan doğar (1) Gauss (1) Gauss eğrisi (1) Gavur avratlar (1) Genel karakter (1) Geometri (1) Geriye vurdurma (1) Girişimcilik (2) Gizlilik politikası (1) Google (1) Google darbe yaptı! (1) Google drive (1) Google'a rekabet (1) Google'ın karşısına dükkan açmak (1) Google'ın otorite kabul etmesi (1) Görünmez el (1) göt göte yazmanın da bir anlamı olmayacaktır (1) Gram hesabı nasıl yapılır? (1) Grup düzeni kullanımı (1) GRUP DÜZENİ TABLO YORUMLARI (1) Grup düzenleri açısından değerlendirme (1) Güçlü Blog İçin Gerekenler (1) h1 (1) h2 (1) h3 (1) hakkı savunmak (1) Halimize ağlamaktan başka yapacak birşey yoktur (1) Havadan atmacılar ve piyadeler (1) Hayatın muhasebesi (1) Hazerfen Ahmet Çelebi (1) Heading tag (1) Hedef belirlemek (1) Hedef kitle nedir? (1) Herkes kendi bildiğini yapar (1) Herşeyini Hırsıza Göre Ayarlarsın (1) Hesap makinesinde KDV hesaplama (1) Hiç çıkmayan sayılar (1) Hikmet (1) Hiyerarşi (2) Hiyerarşik düzen (1) hizalama (1) Hoca (1) Hoplama-zıplama aralığı ekleme düğmesi (1) Horoz dövüşü (1) Hotmail (1) Işık (1) İçerik kaygısı (1) İçerik oluşturma rehberi (1) İddia Oyunlarında Çarkın dönüşü nasıldır? (1) İktisat tanımı (1) İlahi yardım (1) İlber Ortaylı (1) İlk hava akımını yakalamak (1) İlker Başbuğ (1) İndeksleme olayı (1) İnsan Eşref-i Mahlûkattır (2) İnsan herşeyi bilebilir mi? (1) İnsanın sınanması (1) İnternet kaynakları (1) İrrasyonel (1) İsim hakkı (1) İsmet Özel (2) İstatistikî insan (1) İşbölümü ve uzmanlaşmanın hedefi ne olmalıdır? (1) İşbölümü-uzmanlaşmanın para ile ilişkisi nedir? (1) İşi şansa bırakmak (1) İzleyenlerin artması (1) Jeopolitik konum (1) Jet hızında dizine nasıl eklersiniz (1) Jileti ters vurduğunuzda ne olur? (1) Kader gayrete aşıktır (1) Kadın asker (1) Kadının gönlünü yapamayan toplum (1) Kadının gücünü dengeleyecek şey (1) Kadınlar parayı neden sever (1) Kafa Açan Müzikler (1) Kafa konforumuz (1) Kafamda deli sorular (1) Kanada'da yaşamak (1) Kanunî Sultan Süleyman (1) Karabüklü (1) karşılaştırmalı üstünlükler (1) Kayıt düğmeleri (1) Kaynatasızlar (1) Kazanmanın püf noktası nedir? (1) Kazanmanın tek yolu (1) Kazanmanın yöntemleri (1) Kazanmanızı istiyoruz (1) Kendi çıkarını herşeyin üzerinde tutan insan (1) Kendinden 91 cm ileride olmak (1) Kendine kendinin Ellerinden Bir Gül Ver (1) Keynes (1) Kişisel gizlilik hakları (1) Kitap-dergi (1) Kitaplar neyi anlatır? (1) Klavye eğitimi konusunda terslik var mıdır? (1) KMPZT (1) Kolon üst sınırı (1) Kompozit sayı (3) Konuk yazar (1) Korkma (1) Kullanıcı odaklı (1) Kumar teşvik edilmemektedir (1) Kumar-Ticaret Arasındaki benzerlik (1) Kumarbaz olmak (1) Kültür-siyaset (1) Liderlik prensibi (1) Liyakat sahibi (1) M.Serdark (1) Maddeleme (1) Mağazacılık sektörü (1) Mail yolu ile blog yayınlama (1) Makine sahibi bayiler (1) Maldivler veya bahamalar (1) Marka değeri (1) Matematik (1) Matematik ve oyun (1) Maximum kolon sayısı (1) Melek yatırımcı (1) Microsoft (1) Mim (1) Muhtelif araçlar (1) mutlak üstünlükler (1) Müdahale yok ise ne olabilir? (1) Müptezeller (2) Nasreddin hoca (1) Navigasyonlu etiket (1) Ne için yazmalıyım (1) Neden hiç sayı bilmeden kazanmak gibi bir hedefiniz olsun? (1) Neden üniversite okunur? (1) Normal eğri (1) Office (1) Oğlu babasına bakmaz (1) Okeye dördüncü lazım (1) Okur kitlesinin nabzı (1) Olasılıklar çemberi (1) Olasılıklar Çemberini daraltmak (1) Olasılıklar Çemberinin Daralması (1) On numara sıra düzeni parametresi (1) On numara yazıcı ayarları (1) On numarada nasıl kazanılır? (1) OneDrive (1) Onur Akın-Bana bir gül ver (1) Önemli bloglar (1) Önemli uyarı (1) Örneklem (1) ÖSS (1) özelleştirme (1) Özgün içerik nasıl oluşturulur (1) Özgür ansiklopedi vikipedia (1) Para Gücünü Nereden Almaktadır? (1) Para nedir? (1) Para olmasa ne olurdu? (1) Paranın hikayesi (1) Parayı saklama becerisi (1) Paylaşım mücadelesi (1) Paylaşma platformu özelliği (1) Pilatin (1) Ping atma olayı (2) Ping nasıl atılır (1) Pratik-1 (1) Pratik-2 (1) Pratik-3 (1) Prof. Dr. Erdoğan Alkin (1) Program linkleri (2) PSK (1) Q Klavyenin nimetleri nelerdir? (1) Rassal (1) Rassal seçim (1) Rasyonel (1) Rekabet (1) Rekabet makinesi (1) Resim ekleme düğmesi (1) Risk budur! (1) robot.txt (1) sa'y ü gayret (1) Sabit bir kolonu sürekli yatırmak (1) Sabit derece tablosu kullanımı (1) Salaklık (1) saldım çayıra mevlam kayıra (1) sanat (1) Savaş ekonomisi (1) Sayılar kitabı (1) Sayısal loto yazıcı ayarları (1) Sayısal lotoda kazanma olasılığı nedir? (1) Sayısal oyun çekilişlerinin canlı olarak yayınlaması (1) Sayısal oyun mantığı (1) Sayısal oyunlar alanında uzmanlık (1) Sayısal oyunlar blog (1) Sayısal oyunlar nedir ne değildir? (1) Sayısal Oyunlarda Tutturmak Neden Zordur? (1) Sayısal Oyunları Neden Tutturamayız? (1) Sayısal Oyunların Karakteri Nedir? (1) Sayısal Oyunların Matematiği nedir? (1) Sayısal oyunlarındaki en önemli bilinmezlikler (1) Sayısal oyunlarının düzenlenmesinin amacı nedir? (1) Sayısal ürün (2) Sayısal ürün pazarlaması (1) Search console (1) Seç Satırı (1) Sedat Peker tarzı giriş cümlesi (1) SEO olayları (3) Serbest piyasa koşulları (1) Shantel-Citizen of planet paprika (2) Sheraton otel (1) sıfır km OPEL (1) Sıra düzeni anlatımı (1) Sıra Satırı (1) Sıralama ve filtreleme (1) Sistem tablosu (1) Site haritası oluşturma (1) sitemap.xml (1) Sitenin kalbi (1) Smile işareti (1) Son balonlar (1) Sorular ve cevapları (1) Spor oyunlarında dönen entrikalar (1) Stopaj (2) Strateji (1) Strateji üretmek (1) Stratejik düşünce (1) Suya yazı yazmak (1) Süper lotoda kazanma olasılığı nedir? (1) Şablon hizmeti (1) Şans eseri (1) Şans oyunları (1) Şans topu yazıcı ayarları (1) Şans topunda nasıl kazanılır? (1) Şanslı ile şanssız karşılaşırsa (1) Şarap Fıçısı (1) Şike var ise nasıldır? (1) Tablo sıralama neyi ifade eder? (1) Talat Doğan (1) Tamamla bizi ey aşk (1) Tarihi eserler-kronolojik liste (1) Tartı ile satılan ürünler (1) Taşı parçalayan suyun gücü değil devamlılığıdır (2) Taşlayan olmaz ise (1) Teaser Nedir? (1) TED (1) Tek-Çift Durumu (1) Tekamül (1) Tekamül süreci (1) Tekamül sürecinin başlangıcı nedir? (1) Tekere çomak (1) Telsiz kullanım ücreti (1) Tereyağından kıl çeker gibi (1) Tırnak (1) Ticaret nedir? (1) Toplam Zaman Nasıl Hesaplanır? (1) Toplum mühendisliği (1) Tornet zamanı (1) Total Sütunu (1) Traş keyfi (1) Tüm yönleriyle (1) Türev (1) Türk işi (1) Türk kadını (1) Türk Kadınlarının Gavur Erkek Merakı nedir? (1) Tweetdeck (1) Uçurtma aşkı zamanı (1) Üçkağıt ekonomisi (1) Üniversite süreci-mezun olmak (1) Üst menüden hazzetmeyen izleyenlerimiz (1) Üstad (1) Varsayım (2) Varsayım kullanımı (2) Varsayım nedir? (1) Ve'l-Asr (1) Vedat Ali Dalokay Caddesi (1) Vergi (1) Veronica (1) Video ekleme düğmesi (1) Video Köşesi (1) Weblog (1) Word (1) Yalan üzerine inşaa (1) Yalnızca blog yazarlarının dikkatine! (1) Yarı olmasının yüzde değeri nedir? (1) Yaşa Göre Yaşanılan hayatlarda Neler var? (1) Yayın ilkeleri (1) Yazı editör çeşitleri (1) Yazı editörü hakkında tecrübelerimiz (1) Yazı karakter tuşu (1) yazı kronolojik listesi (1) Yazıcı ile kolon yazdırma (1) Yazmaktaki motivasyonumuz nedir? (1) Yeni eklenen parametre (1) Yeni normal (1) Zıtlıklar (1) Zoti nedir? (1)
Copyright ©2018 Tüm hakları saklıdır. Blog SAYISAL OYUNLAR tarafından dizayn edilmiştir. Tamamı orijinaldir. Kasıtlı olarak bilgileri alan kişi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karşılaşırsanız itibar etmeyiniz. Yayınlarımızı bağlantı linki ile paylaşıp kullanabilirsiniz. Y.N.