Pinterest'e Kaydet

Pinterest'te Biz

Translate

Abone Olayım (Onay Gerekir)

Site İçi ve Etiket Arama

22 Haziran 2015 Pazartesi

Blog Yazarken Kullanılması Gereken Araçlar

Blog Yazarken Kullanılması Gereken Araçlar
04/10/2016
Gmail blog yazmaya karar verdiniz, hiç bir neden hiç bir sebep yokken nereden aklınıza geldiyse gmail blog yazmaya karar verdiniz.

Blog yazarı olmaya başlarken:

Şiir gibi bir girişin ardından bu blogumuzda blogumuzda blog yazarken size kolaylık sağlayacak araçların kısa yollarının yer imlerine eklenmesi konusundan bahsedeceğiz. Bu konuyu yazmamızın nedeni özellikle gmail blog yazarlığına yeni başlamış iseniz, bu gibi şeyleri içerik kaygısını düşünmekten akıl edemeyebilirsiniz. Bir yerlerden en azından bu yazımızı okumak fırsatını bulursanız bir fikir olarak aklınızda kalacaktır. İçerek kaygısını ise farklı bir gmail blog konusu yapacağız.

Gmail blog yazmak diyoruz, blogger'da yazmak demiyoruz. Çünkü reklama giriyor. Gmail blog yazmak istediğinizde hangi servis sağlayıcının ürününü (sayısal ürün) kullanmak isterseniz onu seçiniz. Bizim tavsiyemiz bu hizmeti verirken, bu hizmetten, veren kuruluşun sizin yazılarınız üzerinden veya başka hizmetleri üzerinden kazanç sağlıyor mu ona bakınız.
Eğer kazanç sağlıyor ise bu servisten daha sağlamı olamaz. Çünkü ekonomik çıkar herşeyin üstündedir. Bir kimse bir iş yapıyor ve biz bundan para kazanmıyoruz diyorsa sahtekardır yada batmaya mahkumdur. Bu hizmetten yararlandığınızda zarara uğrarsınız. Elbette ki kazanç yöntemlerini anlatmak zorunda değildir. Öte yandan böyle bir şey söylüyorsa sizi avlama derdindedir. Bedava peynir sadece fare kapanında olur. 
Bedava peynir sadece fare kapanında olur
bedava peynir sadece fare kapanında olur

Bu gibi bir kriter ile gmail blog servis sağlayıcınızı seçtiniz. Bundan sonra seçtiğiniz servis sağlayıcısının araçlarını kullanarak bloglarınızı ekleyeceksiniz. Öncelikle yapmanız gereken bu araçları yer imlerinize ekleyiniz. Aşağıda benim yaptığım bir düzenleme vardır.


yer imleri kısa yolları

Araçların linklerini bu şekilde kayıt altına aldığınızda panelden tek tek arama zahmetinden kurtulmuş olursunuz. Bu işlem hem bir işlem yapmaya karar verdiğinizde zaman kazandıracak hemde daha işlevsel olacaktır.

Ekran görüntüsü alma aracı:

Bu iş için kullandığım çok güzel bir program var onun adını buraya yazmayacağım. Merak edenler mail adresimden sorabilirler.

Klavye:

Bloggerlıkta en önemli araçlardan bir tanesi de Türkçe FE klavye ile yazabilmektir. Yazı çizi ile işi olan özellikle bilgisayar ile işi olan bu eğitimi kesinlikle alması gerekir. Efendim okuldan alırsın, kursa gidersin, kafayı kırar, gider elektronik daktilo alırsın, kitabını bulur kendin öğrenirsin.
Ne yaparsan yap fakat FE klavye ile yazmasını, tekniğini öğren. Bu sizi hangi alanda olursanız bir adım öne taşıyacaktır. İngilizce dil bilmek gibidir fakat daha kıymetlidir bana kalırsa.
15 yaşından itibaren mutlaka öğrenilmesi gerekir.

Buradan Ali Cengiz Hocamı sevgi ile anıyorum. Arada döverdi ama üzerimizde emeği vardır. Bir işi ustasından öğrenmek gerekir. Kitaptan istediğin kadar oku, iş başında öğrenmeden o iş tam olmayacaktır. Ocağın başında pişmeden o iş tam olarak öğrenilemez.

Daha önce yazdığımız tecrübeler yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.
Aslında blogger'lık işi bir dantela gibi ilmek ilmek örmek, emek vermektir. Kazancı ise artık Allah ne verdiyse... Kalın sağlıcakla.


Gmail blog araçları hakkında bir iki birşeyler yazdık güncellememiz gereken konular olduğunda burayı tazeleriz.


RSS:

Gmail blog yazılarınızın izleyenlere ulaşması için kullanılan bir araçtır. 2-3 tane site vardır içinde my yahoo ücretsiz olanıdır. Netvibes daha önceden ücretsizdi şuan ücretliye dönmüştür.
Yahoo hesabınızdan bloglardaki güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

FEEDBURNER:

Bu araç için mail adresinden doğrulama istenmektedir. Biraz işçiliklidir fakat en güzeli budur. Okuyucudan capctha istemektedir. Daha sonra kullanıcının verdiği mail adresine bir mail göndermekte adresini doğrulamasını istemektedir. İlgilenilen bloga yazı eklenmesi durumunda okuyucuya mail gönderilmektedir. RSS'den farkı mail yolu ile ulaşmasıdır.
Çok önem verdiğiniz gmail bloglar için kullanabilirsiniz. Bu aracın kullanımı için bu adrese bakabilirsiniz.

Yukarıdaki iki araçta gmail blogunuzda mutlaka bulunsun.


Sitem mobilden nasıl görünüyor:

Sitenizi veya yazınızı oluşturdunuz. Eklentileriniz yazılarınız, mobil ile ilgili yaptığınız ayarlarınız nasıl görünüyor kontrol etmeniz gerekir. Mobil açma hızı gibi konulara dikkat etmek gerekir.
Bilgisayarınızın tarayıcısından mobil telefona ihtiyaç duymadan nasıl göründüğünü basit bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Aşağıda ekran görüntüsünü ve ayarlarını vereceğim.

Sol kısımda yer alan telefon seçeneği ilk açtığınızda Responsive yazacaktır buradan bu telefon markalarından nasıl göründüğünü seçebilirsiniz. Örneğin siteniz en çok hangi telefonlardan görüntüleniyorsa Analytics'ten görebilirsiniz.

Klavyeden "Ctrl+shift+M" tuşlarına bastığınızda boş ekran çıkacaktır. Buradan sitenin adını yazarak mobilden görüntüleyebilirsiniz. Daha önce JivoChat yazımızda mobil ayarlarının nasıl yapalacağını anlatmıştık. O ayarları buradan daha sağlıklı kontrol edersiniz.
Sağ köşede yer alan el işareti mavi aktif açılır oraya tıklarsanız mause ile menüleri kontrol edebilirsiniz.


Gmail ile yeni pencerede mail yazma nasıl yapılır?:

Gmail ekranında yeni mail göndermek istediğiniz zaman "C" tuşuna basarak yeni bir mail atabilirsiniz.
Mail penceresini yeni ve daha büyük bir pencerede açmak isterseniz "Shift+C" kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Birden fazla mail gönderme penceresi de açılabilir.

İzleyici yorumları:

İzleyenlerin blogunuza katılımı çok önemlidir. Okuyucular izleyenler kendi düşüncelerini belirtmek için yorum araçlarını kullanırlar.
2 tane yorum aracı vardır. Blogger ve google plus.
Blogger yorum aracı google plus'ı kapsayacak şekilde çalışır ve bildirimleri sağlamdır.
Sadece google plus kullandım ve hiç memnun kalmadım. İzleyenlerden hiçbirisi yorum yapmak istemedi.
Blogger yorumların anonim yorumları açık olması önemli bir avantaj çünkü izleyenler kendi isimlerinin görünmesini hiç istemiyorlar.

Blogger yorumları açmak için Ayarlar/Yayınlar, yorumlar ve paylaşımlar sekmesinden ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Google+ yorumlara evet derseniz blogger yorumlarını kapatır. Anonim yorum alamazsınız.

Blogger yorum en iyisidir.

İyi bloglar.

Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayınız.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: Bloggerdeneyim01

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar. Ayrıca makaram sarı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Buradan bize yazabilirsiniz.

Ad

E-posta *

Mesaj *

sayisaloyunlar[at]gmail.com adresimizden de soru, görüş, istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz.
Copyright ©201∞ Tüm hakları saklıdır. Blog SAYISAL OYUNLAR tarafından dizayn edilmiştir. Tamamı orijinaldir. Kasıtlı olarak bilgileri alan kişi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karşılaşırsanız itibar etmeyiniz. Yayınlarımızı bağlantı linki ile paylaşıp kullanabilirsiniz. Y.N.