Pinterest'e Kaydet

Pinterest'te Biz

Translate

Abone Olayım (Onay Gerekir)

Site İçi ve Etiket Arama

20 Haziran 2015 Cumartesi

Blog Kelimesinin Anlamı nedir?

30/09/2016

Blog kelimesinin nereden geldiğini merak edenler açısından bu kelime hakkında bilgilendirme blogu yazacağız. İngilizce kültür bakımından köklü bir dil olmaması nedeni ile bilim alt tabanı ile derme-çatma bir dil yapısına sahiptir. Kendisini bilim dili olarak izah etmektedir çok matah bir şeymiş gibi...

İlk olarak web log olarak kullanılan yani türkçesi web günlük kelimesi daha sonra -we parçasını atarak -b ile log kelimelerinin birleşimi sonucu ortaya çıkmıştır.
Blog kelime anlamı ile internet ortamında sitelerde yazılan yazıların tamamı anlamına geliyor. Zira bir kitap değildir.
Eski orijinal adı ile web günlüğü olarakta kullanılmaktadır.

Bir internet sitesinde bir serzenişe denk geldim daha önce yazdım mı bilmiyorum yeniden yazayım.
Diyor ki;
Her blog açan blog kelimesinin anlamını için bir blog yazıyor diyor. Neden yazıyorsun yani amacın ne? Herkes yazmış zaten sen neden yazıyorsun?

Kesinlikle buna karşı çıkarız. Her blog yazarı blog kelimesinin anlamını araştırmalı ve kendine göre bir blog kelimesinin anlamı blogu yazmalıdır.

Blog demişken kendi çıkarımımız olan bir bilgiyi literatüre kaydetmeden geçmeyelim.

İnternet sitesi ve blog kelimesi arasında hiyerarşik bağ olmalıdır. Sitenin geneline internet sitesi, içindeki yazıya ise blog denilmelidir. Matematiksel ifade ile;

"İnternet sitesi  blog
veya 
İnternet sitesi > blog
şeklinde ifade edilebilir".
İnternet sitelerimizdeki blog yazılarımızı bu varsayıma göre şekillendireceğiz.
Daha önceki kullanımlarımızda site ve blog kelimelerini aynı anlamda kullanıyorduk düzelteceğiz. 29.01.2018

İşin ilk aşaması internet sitesi yazmaktır, blog olayı daha sonra çıkmıştır diyebiliriz.

Bir çok arkadaşım bana sen internet sitesi falan yazsana demiştir. Neyse onun için ayrı bir blog yazarız.

Öte yandan Türk halkı olarak yazı çizi olayları ile derdimizi anlatmakta zorlanan bir millet olmamız nedeni ile kağıt kaleme klavye başında ömür çürütmeyi sevmeyen bir millet olmamız nedeni ile bloglar tercihe göre yerini vloglara yani video günlüklere bırakmıştır.
Vlogların dezavantajı ise video içeriğinde ne anlatıldığını başlıktan tam olarak anlamak mümkün değil. Vlogu yayımlayan kişinin amacı bilgi yayımlamak fakat bu bilgiyi insanların öğrenmesi gibi bir derdi olmaması nedeni ile blogda anlattığı konuları videonun altına liste yapma konusunda üşengeçliği tutuyor veya bilmiyor nedense. Ya da Youtube videolarının altına yazılan bilgilerin arama motorları tarafından tanındığı konusunda da bir bilgim bulunmamakla beraber araştırmak üzere buraya not etmiş olayım. Vlogcunun amacı videonun tam olarak sonuna kadar izlenmesidir. Ayrıca bu gibi taleplerinde çok itici olduğu bir gerçektir.

İzlenimlerim çerçevesinde blogların vloglardan daha güçlü araçlar olduğunu düşünüyorum. Fakat kullanıcıların yetenekleri ve sabırları yetmediği için vlog bir adım daha öne çıkıyor. Bazı araçların izleyenlere daha net açıklanabilmesi açısından vloglar bloglara göre bir adım daha önce Fakat onu da bloglarda ekran görüntüsü olayları ile aşmak mümkünken biraz işçilik gerektirmesi nedeni ile vloglar o işlere pek girmiyorlar.
Bir konuyu anlatmak açısından ikisinin bir arada kombo kullanılması daha yararlı olacağı düşüncesindeyim.

Bunun dışında bu gibi teknik bilgilerin yanında içeriğin önemi burada kendisini gösteriyor. Bu kadar alet edevata rağmen sağlam bir içerik veremiyorsanız emekleriniz suya yazı yazmaktan öteye geçmeyecektir. Sadece kendinizi geliştirmek için emek vermiş olacaksınız. Para kazanmak gibi hayallere kapılmak doğru olmayacaktır.
Tabi ki ikisinin de kendi avantajları ve dezavantajları yönünden kapsamlı değerlendirilerek açıklarını kapatacak şekilde birbirine ikame kullanılması daha mantıklı olacaktır.
Vlogda beğenme, göze hitap etme, gibi unsurların önemli olması nedeni ile bu gibi konulara dikkat edilmesi durumunda vlog daha başarılı olacaktır. Sen blogda sabaha kadar, istediğin kadar yazı yaz millet vlogdan parayı kaldırır. Olay bu kadar nettir.

Blog veya vlog çalışmaları yapmak isteyenler öncelikle internetteki mümkünse bütün kaynakları araştırıp notlarını almalı özellikle Okan Yüksel Bey'in kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Yeni baskı ve dizayn ile yeniden çıkacağını belirtmişti. Blog yazarlığı web bilgisi konusunda hiçbir şey bilmememe rağmen bana cesaret veren kitaptır.
Aldığınız notlar çerçevesinde sizi başarıya götürecek bir yol haritası çizmeniz gerekir. Hedef belirlemeden yapacağınız her iş karşınıza çıkacak zorluklarda bırakmanıza neden olabilir. Bu da emeklerinizin boşa gitmesi demektir.

Bloga ilk başladığınız zamanlarda bir sürü alet edevatı blogunuzda denemeyin. En basit en sade şekli ile kalsın. Çok ihtişamlı olmasın. Sadece sağlam içerik üretmeye anlamlı birşeyler anlatan cümleler kurmaya çalışın. Bunu neden yapacağım sorusunun cevabı ise okuyucuların sizin yazılarınızı beğenmesi sürekli trafik çekmesi ve google'nin sizi o konu hakkında otorite olarak kabul etmesi anlamına gelir. Bu  durumu editör blogumuzda yazmıştım. Bu fırsatı değerlendirebilen için çok önemli bir kaynaktır.

Meraklısı için bilgilendirici bir yazı oldu.

İyi bloglar.

Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayınız.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: Bloggerdeneyim01

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar. Ayrıca makaram sarı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Buradan bize yazabilirsiniz.

Ad

E-posta *

Mesaj *

sayisaloyunlar[at]gmail.com adresimizden de soru, görüş, istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz.
Copyright ©201∞ Tüm hakları saklıdır. Blog SAYISAL OYUNLAR tarafından dizayn edilmiştir. Tamamı orijinaldir. Kasıtlı olarak bilgileri alan kişi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karşılaşırsanız itibar etmeyiniz. Yayınlarımızı bağlantı linki ile paylaşıp kullanabilirsiniz. Y.N.