Blogda Arama-Tarama

Editörün Dikkat etmesi Gereken Konular nelerdir?

28/02/2017

Yabancı dil kitaplardan yapılan çevirler ve kitap oluşturma işi çok farklı bir uzmanlık alanıdır.
İlber Ortaylı hoca bu konuda çevirilerin berbat olduğunu söylüyor.

Bunun nedeni nedir?

Kitap konusu ile ilgili bilgisi olmayan çevirmen ve editör sadece kelimeleri çevirir. Editör yazım imla konularını kontrol eder ve basıma verir.
Böyle olunca da İlber Ortaylı hoca tabi ki çeviriler berbat der.

⇔***

Biz konumuz ile alakalı olarak blog editörlüğü hakkında yazacağız.

SEO denilen olay nedir? 

öncelile bunu bir incelemek gerekir.

Durup durup yüzüklerin efendisi diyenden... Lütfen bu işleri bırakın.

Arama motorları internet alanının önemli bir boşluğunu doldurmaktalar. İnternete eklenen bütün içerikleri düzenli bir şekilde tarayarak indekslemekteler.
İndeksledikleri bu bilgilere bağlı olarak internet kullanıcıları tarafından nasıl kullanıldıklarını, kullanıcı alışkanlıkları vs. bir çok kriteri rapor ediyorlar.
Bu raporlar sonucunda kullanıcıların arama motorlarından en fazla yararı sağlamaları, doğru bilgiye ulaşmaları konusunda çalışmalar yapmaktadır.
Bunun dışında kendi gelirlerini artırmak amacı ile reklam almaktalar. Aldıkları reklam sebebi ile optimize edilmiş bir siteyi bu kriterlere bağlı olmadan ön sıraya çıkarabilmektedir.
Özetle parayı veren düdüğü çalar.

İndeksleme olayı nasıl oluyor?

Bir site kurdunuz ve sizin sitenizin bir arama motoru tarafından dizinlerine ekleme konusunda istekli veya isteksiz olmanız gerekir. Sizin bilginiz olmadan bütün arama motorlarının içeriklerinizi taraması indekslemesi bundan kazanç sağlaması meşru olmayan bir davranış olacaktır.
Bu nedenle google bir paket olarak bütün hizmetleri sunmaktadır.
Diğer arama motorlarının nasıl çalıştığı sağlıklı veri üretip üretemedikleri konusunda bilgimiz yoktur.

Sadece google hizmetlerini kullanmakla kalmayıp içeriklerinizi dizine eklemeniz gerekir ki google içeriklerinizi görüntülesin. Bu sayede kendi arşivini genişleterek pazarda yer edinmiş olacaktır.

Ortada internet ortamındaki bilgilerin indekslenmesi ve bu dizinlerin kullanılması meselesi vardır.
Bu dizinlerin kullanılması kullanıcı alışkanlıklarını ortaya çıkarıyor.
SEO denilen olay bu kullanıcı alışkanlıklarına göre kurallar oluşturup internet sitesi yöneticilerinden bu kurallara uyumlu siteler yapmasını istemesidir.
Burada çok yönlü bir gelişme icra edilmektedir.
Arama motorları kendini geliştiriyor bilgi üretiyor. Bu bilgiler çerçevesinde SEO kuralları oluşturuyor. İnternet sitesi yöneticilerinden bu kuralları sağlamasını istiyor.
En güncel olarak arama motorlarının istediği kriter kullanıcı odaklı içerik üretmedir.
Kendi alanınızda kullanıcıların dikkatini çekecek işe yarar, en güncel bilgileri üretmeniz durumunda sitenizi sevilecek ve aranan site olacaktır.
Arama motorlarının en önem verdiği kriter budur.
Bunun dışında bir diğer konu ise indeksleme gibi teknik konulara dikkat etmektir.

Arama motorlarının yazınızı tanıması ilgili kategorilere yerleştirebilmesi için uygulanması gereken konulardır. Bu kriterleri internetten araştırarak öğrenmeniz indekslenme konusunda mesafe kat ettirecektir. Bu kriterlerden en önemli olanlarını uygulamanız ve kaliteli içerik üretmeniz işin önemli bir kısmını oluşturacaktır.

SEO olaylarında 2 tane sac ayak olduğu sonucunu çıkarabiliriz.

1-Arama motorlarının uygulamaları,
2-Kullanıcıların istekleri,
Arama motorları uygulamalarını kullanıcıların davranışları çerçevesinde sürekli yeniden şekillendirmekteler. Bu uygulamaların genel adına SEO deniliyor.

İnternet sitelerinin sürekli güncel kalabilmesi, gelirlerini kayıp etmemesi, takipçilerini tutması ve yenilerini eklemesi için SEO güncellemelerini takip etmesi ve sitesine uygulaması gerekir.

Her zaman akıllara şöyle bir soru gelebilir. Yukarıda belirttiğimiz iki kriterin dışında başka kriterleri olabilir mi?
Buraya bir kaç soru ekleyerek hepsine toptan cevap verelim.

  • Google hizmetlerini bulunduğu devletin çıkarları doğrultusunda kullandırabilir mi?
  • Yüksek gelirler elde etmek için internet sitelerinin sıralamasında haksızlık yapabilir mi?
  • İndekslediği bilgiler arasında kişisel veriler de olacaktır. Bu bilgileri pazarlayabilir mi?

En sonda sorduğumuz sorunun cevabı konusunda hayır desek tam emin olamayız.
Zira bu şekilde hizmet veren kuruluşlardan telekominikasyon alanında bulunan şirketlerin kullanıcılarının kullanıcı kayıtlarını analiz edecek şekilde reklam şirketlerine pazarlayabilmektedir.
Bu gelir ise kendilerine önemli bir kaldıraç olmaktadır.

Google'nin dünyanın en büyük şirketi olması bu şüpheleri güçlendirmektedir.

Yukarıdaki verdiğimiz soruların cevaplarının evet olması durumunda böyle bir olayın bir kez bile olması kendi prestijini sarsacak ve gelirlerinin düşmesine neden olacaktır.

Yapamaz demiyoruz ama yapması kendi açısından iyi olmayacaktır.

Dünyada google'nin yaptıklarını takip eden bir çok uzman vardır. Yanlış bir uygulama kendilerine zarar verecektir bu nedenle kendi kriterleri sadece bu işi sac ayak olacağını söyleyebiliriz.

Yukarıda SEO'nun ne olduğunu özetlemeye çalıştık.

⇔***

Yukarıda anlattıığımız konular SEO konusunda yaptığımız araştırmalardan çıkardığımız sonuçlardır.
Bunların dışında içerik oluşturma konusunda içerik oluştururken dikkat edilmesi gereken konuları blogumuzda inceledik.

İçerik oluşturma yeri sitenin adeta kalbidir.

Buraya tamamen hakim olmanız sitenizin başarısı açısından önemlidir.

Öte yandan siteniz zamanla büyüyecek ve bir prestij kazanacaktır. Bu prestiji sarsarak piyasada kendine yer edinmek isteyenler olacaktır. Bu gibi konular içinde içeriğinizi oluştururken tedbirlerinizi almanızda yarar olacaktır.Bu konuya bir örnek vermek gerekirse:
Google'nin sistem açığını bulan kişiye yüksek ödül vermeyi taahhüt etmesi bu prestijin omurgasını oluşturur. Açık bulan hem ödül alacak, beceremeyen ise uğraşmayacaktır.
Hackerların yaptığı işin bu olduğunu söyleyebiliriz.

↑Yukarıda linkini verdiğimiz blogumuzda editörlük ile ilgili lazım olacak bütün bilgileri verdik.
Burada yeniden değinmeyeceğiz.

Ayrıca sitenizden reklam geliri elde ediyorsanız bu şekilde çalışmanın gerektireceği araçları iyi araştırınız fikirleri geliştiriniz. Reklam verenler sizden ne talep ediyor onları belirleyip kullanacağınız araçları araştırıp seçebilirsiniz.

Kendi kullandığımız araçları burada paylaşıp okuyucuyu hazırcılığa alıştırmayacağız.

Doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi de bir şeyin fiyatı çok yüksek ise o şey işlevsel ve talep edilen bir şeydir.

Bu tamamen yanlıştır.
Sayısal ürünler ile ilgili alanlarda bu tabu yıkılmaktadır.
Katma değer sağlayacağınız çok önemli bir işi basit bir uygulama ile yapabilirsiniz.
Öte yandan klasik düşünerek bu işi yapan programlara yüksek bedeller ödeyebilirsiniz.
Bu durumda maliyetleriniz artacaktır ve rakipleriniz karşısında konumunuz değişecektir. Bu konuda yazdığımız yazımıza gözatabilirsiniz.
Fikirlerinizi sürekli yenileyerek fark yaratmanız mümkün olacaktır.

Bu konuyu reelde veya sanal alemde iş yapmanızı değiştirmeyecektir.

Yazımızı burada sonlandırırken içerik oluşturma konusunda blogumuzun BLOGGER sekmesinde yer alan yazıları da okuyabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda google'nin gelirlerini nasıl tırtıklayacağız, konulu yazımızı paylaşacağız.

Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayınız.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: Bloggerdeneyim01

FİHRİST-Blogdaki Konular

%100 (1) %100 çıkacaktır (1) +1 sayısı (1) 1<x<1000 (1) 100 sayfa yazı (1) 1444-Varna Savaşı-IV. Murat (1) 1996 Yazı (1) 200 karakter etiket sınırı (1) 2000'li yıllar (1) 360º (1) 404 hatası neden olur (2) 47 ronin (1) 80 sayısı (1) A.Smith (1) ABD (1) Adaletsizliğin kaynağı (1) Adnan Güney (1) Aklın dengesi nedir? (1) Alanında lider (1) Ali Cengiz (1) Ali Nesin (1) Ali Poyrazoğlu (1) Allah'ın hakkı 3'tür (1) anılamak (1) Anonim olsun (1) Araçların kullanımı (1) Asal olmayan sayılar (1) Asal olmayan sayıların adı nedir? (1) Asal Sayı (2) Atilla Yayla (1) ax²+bx+c=0 (1) Ayn Rand (1) Aynısından bende yaparım (1) Azrail işi bırakırsa (1) Baba ve evlat (1) Bağımlılık (2) Bağla düğmesi (1) Bakış açısı (2) Bardaktan fal bakmak (1) Barış ekonomisi (1) Başabaş noktası (1) Başlangıç tablosunda yapılan şekil değişikliği (1) Bedava bir para (1) Bedava peynir yalnızca fare kapanında olur (1) Behzat Ç. (1) Beleş ameleliğin lüzumu yok (2) Benzersiz kolon (3) Biçimlendirmeyi kaldır (1) Bilgilerde tutarsızlık var mıdır? (1) Bilgileri pazarlama (1) Bilginin geometrik artışı (1) Bilim ve asma kilit (1) Bilimin handikapı (1) Birim sayı (1) Birlikte çıkan sayılar efsanesi (1) Blog iletişim bilgileri (1) Blog Kullanma-anlama kılavuzu (1) Blog okurluğu (1) Blog temel amacı nedir? (1) Blog vizyonumuz (1) Blog yazarken yapmamanız gerekenler (1) Blog yazmanın 5 kuralı (1) Blog yazmanın 5 kuralı: Blogger nedir nasıl kullanılır? (1) Bloga son halini verme (2) Blogger (2) Blogger olmak (1) Blogger Olmanın Gerekleri Nelerdir? (1) Blogger yayın ayarları (1) Blogger yazı editörü tecrübelerim 1 (2) Blogger yazı editörü tecrübelerim 3 (1) Blogger yazı editörü tecrübelerim 4 (1) Blogger yazı editörü tecrübelerim 5 (1) Bloggerda tablo oluşturmak (1) Blogspot.com (1) Blogumuz 1. yaşında (1) Blogumuzun başarıya ulaşması için ne yapmamız gerekir? (1) Blogumuzun Çalışma Düzeni Nedir? (1) Blogun çalışma amacı (1) Blogunuza yapacağınız eklemeler-değişiklikler (1) Blok seçim nasıl yapılır (1) Bok boku; boklu suyun başında bulur (1) Bombacı (1) Bunun için nasıl bir varsayım yaparsak anlamlanır? (1) BURAYA DİKKAT! (1) Bültenlerin Başlangıcındaki Tablo Neyi Anlatır? (1) Büyük buhran (1) Büyük ikramiyenin aynı şehre çıkması (1) Celal Şengör (2) Cem Keçe (1) Cem Yılmaz (2) Ctrl+shift+yapıştır (1) Ctrl+yapıştır (1) Cümle yapısı bozuklukları (1) Çağın gerekleri (1) Çan eğrisi (1) Çember (1) Çevrimiçi olma özelliği (1) Çıkmayacak sayıları bulma çalışması (1) Çizgili tablo oluşturma (1) Darbe (1) Deli gömleği (2) Delilik (1) Delinin biri kuyuya taş atmış (1) Demokles'in Kılıcı (1) Dengeli bir blog yazmak (1) Depresyon (1) Derece değeri eksilecek sayı (1) Derece Satırı (1) Devletin çıkarları (1) Dışsallık (1) Din ile bilim arasında nasıl bir ilişki vardır? (1) Dinç akıl (1) Dipnot (anekdot) (2) Dizine ekleme işlemini es geçerseniz ne olur? (1) Doğalgaz topraklama çubuğu (1) Doğan güneş (1) Doğru bilginin kaynağı nedir? (1) Doğru zamanda doğru yerde olmak (1) Dövüş sanatı (1) Dünya yerine Evren demek (1) DYY (1) Editör araç çubuğu (1) Editör olma (1) ekonomik çıkar herşeyin üstündedir (1) Ekran görüntüsü alma aracı (1) Ekşi yazarı (1) Ele ayağa düşmek (1) Elektronik daktilo (1) Elon Musk (1) Emrah Serbes (2) En çok çıkan sayılar (1) En çok çıkan sayıların hikayesi (1) En iyi bloglar 2017 (1) endüstri devrimi 4.0 (1) Enflasyon (1) Enformasyona tabii olmak (1) Erkan Oğur (1) Eşek aydı (1) Eşşeğin aklına karpuz kabuğu (1) Etiketleme olayı (1) Etiketlerden menü oluşturma (1) Etiketten menü oluşturma (1) Excel (3) Excel Şablon Linkleri (1) ezbere iş yapmak (1) Facebook için planımız (1) Fakir köpek (1) FE klavyenin nimetleri nelerdir? (1) Felsefi deneme (1) Figür-fon ilişkisi (1) Fikir (1) Fikir geliştirme aşaması sonrası (1) Fikir geliştirme süreçleri (1) Fincancı katırlarını ürkütmemek (2) first lady (1) Fukara hırsızlığa çıkarsa ay ilk akşamdan doğar (1) Gauss (1) Gauss eğrisi (1) Gavur avratlar (1) Genel karakter (1) Geometri (1) Geriye vurdurma (1) Girişimcilik (2) Gizlilik politikası (1) Google (1) Google darbe yaptı! (1) Google drive (1) Google'a rekabet (1) Google'ın karşısına dükkan açmak (1) Google'ın otorite kabul etmesi (1) Görünmez el (1) göt göte yazmanın da bir anlamı olmayacaktır (1) Gram hesabı nasıl yapılır? (1) Grup düzeni kullanımı (1) GRUP DÜZENİ TABLO YORUMLARI (1) Grup düzenleri açısından değerlendirme (1) Güçlü Blog İçin Gerekenler (1) h1 (1) h2 (1) h3 (1) hakkı savunmak (1) Halimize ağlamaktan başka yapacak birşey yoktur (1) Havadan atmacılar ve piyadeler (1) Hayatın muhasebesi (1) Hazerfen Ahmet Çelebi (1) Heading tag (1) Hedef belirlemek (1) Hedef kitle nedir? (1) Herkes kendi bildiğini yapar (1) Herşeyini Hırsıza Göre Ayarlarsın (1) Hesap makinesinde KDV hesaplama (1) Hiç çıkmayan sayılar (1) Hikmet (1) Hiyerarşi (2) Hiyerarşik düzen (1) hizalama (1) Hoca (1) Hoplama-zıplama aralığı ekleme düğmesi (1) Horoz dövüşü (1) Hotmail (1) Işık (1) İçerik kaygısı (1) İçerik oluşturma rehberi (1) İddia Oyunlarında Çarkın dönüşü nasıldır? (1) İktisat tanımı (1) İlahi yardım (1) İlber Ortaylı (1) İlk hava akımını yakalamak (1) İlker Başbuğ (1) İndeksleme olayı (1) İnsan Eşref-i Mahlûkattır (2) İnsan herşeyi bilebilir mi? (1) İnsanın sınanması (1) İnternet kaynakları (1) İrrasyonel (1) İsim hakkı (1) İsmet Özel (2) İstatistikî insan (1) İşbölümü ve uzmanlaşmanın hedefi ne olmalıdır? (1) İşbölümü-uzmanlaşmanın para ile ilişkisi nedir? (1) İşi şansa bırakmak (1) İzleyenlerin artması (1) Jeopolitik konum (1) Jet hızında dizine nasıl eklersiniz (1) Jileti ters vurduğunuzda ne olur? (1) Kader gayrete aşıktır (1) Kadın asker (1) Kadının gönlünü yapamayan toplum (1) Kadının gücünü dengeleyecek şey (1) Kadınlar parayı neden sever (1) Kafa Açan Müzikler (1) Kafa konforumuz (1) Kafamda deli sorular (1) Kanada'da yaşamak (1) Kanunî Sultan Süleyman (1) Karabüklü (1) karşılaştırmalı üstünlükler (1) Kayıt düğmeleri (1) Kaynatasızlar (1) Kazanmanın püf noktası nedir? (1) Kazanmanın tek yolu (1) Kazanmanın yöntemleri (1) Kazanmanızı istiyoruz (1) Kendi çıkarını herşeyin üzerinde tutan insan (1) Kendinden 91 cm ileride olmak (1) Kendine kendinin Ellerinden Bir Gül Ver (1) Keynes (1) Kişisel gizlilik hakları (1) Kitap-dergi (1) Kitaplar neyi anlatır? (1) Klavye eğitimi konusunda terslik var mıdır? (1) KMPZT (1) Kolon üst sınırı (1) Kompozit sayı (3) Konuk yazar (1) Korkma (1) Kullanıcı odaklı (1) Kumar teşvik edilmemektedir (1) Kumar-Ticaret Arasındaki benzerlik (1) Kumarbaz olmak (1) Kültür-siyaset (1) Liderlik prensibi (1) Liyakat sahibi (1) M.Serdark (1) Maddeleme (1) Mağazacılık sektörü (1) Mail yolu ile blog yayınlama (1) Makine sahibi bayiler (1) Maldivler veya bahamalar (1) Marka değeri (1) Matematik (1) Matematik ve oyun (1) Maximum kolon sayısı (1) Melek yatırımcı (1) Microsoft (1) Mim (1) Muhtelif araçlar (1) mutlak üstünlükler (1) Müdahale yok ise ne olabilir? (1) Müptezeller (2) Nasreddin hoca (1) Navigasyonlu etiket (1) Ne için yazmalıyım (1) Neden hiç sayı bilmeden kazanmak gibi bir hedefiniz olsun? (1) Neden üniversite okunur? (1) Normal eğri (1) Office (1) Oğlu babasına bakmaz (1) Okeye dördüncü lazım (1) Okur kitlesinin nabzı (1) Olasılıklar çemberi (1) Olasılıklar Çemberini daraltmak (1) Olasılıklar Çemberinin Daralması (1) On numara sıra düzeni parametresi (1) On numara yazıcı ayarları (1) On numarada nasıl kazanılır? (1) OneDrive (1) Onur Akın-Bana bir gül ver (1) Önemli bloglar (1) Önemli uyarı (1) Örneklem (1) ÖSS (1) özelleştirme (1) Özgün içerik nasıl oluşturulur (1) Özgür ansiklopedi vikipedia (1) Para Gücünü Nereden Almaktadır? (1) Para nedir? (1) Para olmasa ne olurdu? (1) Paranın hikayesi (1) Parayı saklama becerisi (1) Paylaşım mücadelesi (1) Paylaşma platformu özelliği (1) Pilatin (1) Ping atma olayı (2) Ping nasıl atılır (1) Pratik-1 (1) Pratik-2 (1) Pratik-3 (1) Prof. Dr. Erdoğan Alkin (1) Program linkleri (2) PSK (1) Q Klavyenin nimetleri nelerdir? (1) Rassal (1) Rassal seçim (1) Rasyonel (1) Rekabet (1) Rekabet makinesi (1) Resim ekleme düğmesi (1) Risk budur! (1) robot.txt (1) sa'y ü gayret (1) Sabit bir kolonu sürekli yatırmak (1) Sabit derece tablosu kullanımı (1) Salaklık (1) saldım çayıra mevlam kayıra (1) sanat (1) Savaş ekonomisi (1) Sayılar kitabı (1) Sayısal loto yazıcı ayarları (1) Sayısal lotoda kazanma olasılığı nedir? (1) Sayısal oyun çekilişlerinin canlı olarak yayınlaması (1) Sayısal oyun mantığı (1) Sayısal oyunlar alanında uzmanlık (1) Sayısal oyunlar blog (1) Sayısal oyunlar nedir ne değildir? (1) Sayısal Oyunlarda Tutturmak Neden Zordur? (1) Sayısal Oyunları Neden Tutturamayız? (1) Sayısal Oyunların Karakteri Nedir? (1) Sayısal Oyunların Matematiği nedir? (1) Sayısal oyunlarındaki en önemli bilinmezlikler (1) Sayısal oyunlarının düzenlenmesinin amacı nedir? (1) Sayısal ürün (2) Sayısal ürün pazarlaması (1) Search console (1) Seç Satırı (1) Sedat Peker tarzı giriş cümlesi (1) SEO olayları (3) Serbest piyasa koşulları (1) Shantel-Citizen of planet paprika (2) Sheraton otel (1) sıfır km OPEL (1) Sıra düzeni anlatımı (1) Sıra Satırı (1) Sıralama ve filtreleme (1) Sistem tablosu (1) Site haritası oluşturma (1) sitemap.xml (1) Sitenin kalbi (1) Smile işareti (1) Son balonlar (1) Sorular ve cevapları (1) Spor oyunlarında dönen entrikalar (1) Stopaj (2) Strateji (1) Strateji üretmek (1) Stratejik düşünce (1) Suya yazı yazmak (1) Süper lotoda kazanma olasılığı nedir? (1) Şablon hizmeti (1) Şans eseri (1) Şans oyunları (1) Şans topu yazıcı ayarları (1) Şans topunda nasıl kazanılır? (1) Şanslı ile şanssız karşılaşırsa (1) Şarap Fıçısı (1) Şike var ise nasıldır? (1) Tablo sıralama neyi ifade eder? (1) Talat Doğan (1) Tamamla bizi ey aşk (1) Tarihi eserler-kronolojik liste (1) Tartı ile satılan ürünler (1) Taşı parçalayan suyun gücü değil devamlılığıdır (2) Taşlayan olmaz ise (1) Teaser Nedir? (1) TED (1) Tek-Çift Durumu (1) Tekamül (1) Tekamül süreci (1) Tekamül sürecinin başlangıcı nedir? (1) Tekere çomak (1) Telsiz kullanım ücreti (1) Tereyağından kıl çeker gibi (1) Tırnak (1) Ticaret nedir? (1) Toplam Zaman Nasıl Hesaplanır? (1) Toplum mühendisliği (1) Tornet zamanı (1) Total Sütunu (1) Traş keyfi (1) Tüm yönleriyle (1) Türev (1) Türk işi (1) Türk kadını (1) Türk Kadınlarının Gavur Erkek Merakı nedir? (1) Tweetdeck (1) Uçurtma aşkı zamanı (1) Üçkağıt ekonomisi (1) Üniversite süreci-mezun olmak (1) Üst menüden hazzetmeyen izleyenlerimiz (1) Üstad (1) Varsayım (2) Varsayım kullanımı (2) Varsayım nedir? (1) Ve'l-Asr (1) Vedat Ali Dalokay Caddesi (1) Vergi (1) Veronica (1) Video ekleme düğmesi (1) Video Köşesi (1) Weblog (1) Word (1) Yalan üzerine inşaa (1) Yalnızca blog yazarlarının dikkatine! (1) Yarı olmasının yüzde değeri nedir? (1) Yaşa Göre Yaşanılan hayatlarda Neler var? (1) Yayın ilkeleri (1) Yazı editör çeşitleri (1) Yazı editörü hakkında tecrübelerimiz (1) Yazı karakter tuşu (1) yazı kronolojik listesi (1) Yazıcı ile kolon yazdırma (1) Yazmaktaki motivasyonumuz nedir? (1) Yeni eklenen parametre (1) Yeni normal (1) Zıtlıklar (1) Zoti nedir? (1)
Copyright ©2018 Tüm hakları saklıdır. Blog SAYISAL OYUNLAR tarafından dizayn edilmiştir. Tamamı orijinaldir. Kasıtlı olarak bilgileri alan kişi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karşılaşırsanız itibar etmeyiniz. Yayınlarımızı bağlantı linki ile paylaşıp kullanabilirsiniz. Y.N.