Pinterest'e Kaydet

Pinterest'te Biz

Translate

Abone Olayım (Onay Gerekir)

Site İçi ve Etiket Arama

29 Haziran 2015 Pazartesi

Blogger Yazı Editörü Hakkında tecrübelerim 7


2-YAYIN AYARLARI:

Etiketler önemlidir. Yazınızın röntgenini çeken kelime veya kelime öbekleri olarak kullanabilirsiniz. Arama açıklaması opsiyonludur. Yazmazsanız blogunuzun ilk cümlesini kullanır. Yazarsanız blogunuzun google açıklama kısmını dolduran yerini temsil eder. Arama motorları arama kelimeleri olarak site-blogdaki yazıları tarar ve arama sonuçlarında gösterir. Blog editör penceresinde arama açıklaması kısmına bir açıklama yazmanız durumunda arama motoru yazının içeriğini değil sadece arama açıklamasında bulunan yazıyı tanıyor. Yazılar bu arama açıklaması kısmında yazan yazının gölgesinde kalıyor ve blogda yazdığınız yazılar arama sonuçlarında çıkmıyor. Bu kutuya bir kelime veya cümle yazılmamaması gerekir.3- KAYIT DÜĞMELERİ:

Siz blogunuzu yazarken kaydet düğmesi belirli aralıklar ile kayıt eder. Bazı zamanlarda bu kayıt etmelerin aksaması olabilir. Bu nedenle hata verir. Aldırmayın yazınızı yazmaya devam edin arada kayıt etmek için sizin de tıklamanızda yarar vardır.
Blogunuz bitti ve en son yayına vereceksiniz. Yayınla düğmesine bastınız ve hata verme ihtimali vardır. Yoksay düğmesine basın ve başka bir sekmede blogunuzun yayınlar sekmesini açın.
Blogunuzun taslak mı yoksa yayında mı olduğunu kontrol edin.
Eğer yayında ise blogu görüntüle düğmesine basın.
Blogunuzun son hali ile kayıtlı olup olmadığından emin olun.
Yeniden blog yazdığınız ekrana dönün ve yeniden yayınla düğmesine basın aynı hatayı verirse kapat düğmesine basın ve çıkın. Ama önceki ekrandan blogunuzun kayıt olduğundan taslak konumunda olmadığından emin olun.
Blogunuzun son hali için yayınlamazdan önce önizleme yapmanızda yarar vardır.

4- İÇERİK OLUŞTURMA REHBERİ:

Blog okurluğu:

Teknolojinin de kendine göre bir raconu var. Onu anlamayınca kendini kullandırmamak gibi bir huyu vardır. Bunu aklınızda bulundurup bir şeyin imkansız olduğunu veya olmayacağını aklınızdan çıkarın. Bir şey olmuyorsa bir nedeni vardır. O mutlaka olur. Sizin bir acemiliğinize veya dikkatsizliğinize denk gelmiştir.
Bu zamanlarda yapılması gereken bilgisayarın başından kalkıp biraz dolaşıp dolaşırken de neden olmadığını düşünmek çözüme katkı yapar.

Bloglarda arşiv kısmında geçmiş tarihlerde bloglara erişebilirsiniz.
Bu arşivlere erişmek için dikkat etmeniz gereken nokta tarihlerin yanındaki okları kullanarak menüyü açmaktır. Giderde tarihin üzerine tıklarsanız sayfayı yeniler ne olduğunu anlamazsınız. Bu önemli bir bilgidir. Saçma ama önemli. Teknoloji bizden ne yaptığımızı bilmemizi istiyor. Kendi kuralları çerçevesinde talime tabi tutuyor. Bundan sonra söyleyecek bir şey yok zaten.

Bloggerın yazabilmesi için okuması gerekir. Bilgisini geliştirebilmek blogunu daha işlevsel kılabilmek için internet ortamı büyük bir nimettir. Eskiler bilir Ana Britanica'lar vardı. Ansiklopedi sayfalarının arasında kaybolurduk. O ansiklopedilerdeki bilgilerin ne kadar statik olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz sanırım.
Bilgiye ulaşma ve kullanma yönünden her zaman en pratik yöntemleri kullanınız. Bir alanda kullanılabilecek en pratik yöntemi kendinize seçiniz ve o alanda sadece o yöntemi kullanınız. Bir alanda onlarca uygulama kullanarak kafanızı karıştırmayınız. Öncelikli işimiz içerik üretmektir.

İşi sadece blogger ve diğer blog servisleri ile ilgili içerik üretmek olan yazarlar vardır.
Heves edipte bu yazarların ürettiği içeriklerin hepsini bloguma uygulayacağım, blogum daha güzel olacak gibi bir düşünceye kapılmayın.
O bloglarda yazan bilgilerin işinize yarayıp yaramayacağına siz karar vereceksiniz. Kullanacağınız özellik sayfanıza ve içeriğinize uyumlu olmalıdır.
Blogger ile ilgili konularda yazanlar size uzun uzadıya nasıl ve nerede kullanılacağını anlatamazlar.
Bazı konuları merak ediyor olabilirsiniz. Bunu kendi blogunuzda denemek yerine uygulamayı yapmış birinin sitesini araştırabilirsiniz. Kendi blogunuzu deneme tahtası olarak kullanmayın.

Blogunuzun bir mağaza olduğunu unutmayın. Sürekli tadilat yapılan bir mağaza müşteri kaybeder.


Araçların kullanımı:

Yukarıda bahsettiğimiz şekilde blog ile ilgili konularda yazanlar kendi konuları gereği araştırma yaparak durmadan yeni fikirleri uygulamaya dönüştürüyorlar. Eğer blog yazıyorsanız asgari düzeyde bazı bilgileri edinmek için çalışmanız gerekir. Blogunuzu yazarken ilk zamanlarda çok hızlı olmayın. Biraz sabırla hareket edin. Hemen ilk seneden (İlk seneden diyorum.) blogum 100 bloga ulaşsın donatayım şöyle bir demeyin. Öncelikle sıfırdan başlamanız nedeni ile en basitinden başlayın. 1 içerik üretiyorsanız 10 blog ile ilgili teknik konuları öğrenmeye zaman ayırın.
Şimdi bir bakıyorsunuz ki ben bunları hayatta öğrenemem diyor ve blog yazarlığını bırakıyorsunuz.
Blog yazarken kullanmanız gereken sizi uzun işçiliklerden kurtaracak uygulamaları araştırınız ve kullanınız. Blogda kullanılan araçların tamamında kodlar kullanılmaktadır. Bu kodlar ise zamanla başına bir iş gelip bozulabilmektedir. Bu kodları çok aşırı kullanmayın. Kullanacaksanız da bu kodları alacağınız kaynak çok sağlam olsun. Bu kodlar yerine daha elle tutulur yöntemler geliştiriniz.
Eğer bu yöntemleri yazanlar var ise onları araştırınız.
Bu konuya bir örnek vermek gerekirse;


Bloggerda tablo oluşturmak:

şeklinde bir başlık var bloglarda... Şöyle koda yazacaksında, böyle yapacaksın da vs. Anlatmışta anlatmış.
Blog yazarlığında kullanacağınız en önemli araç ekran görüntüsü aracıdır. Bu araçla bir çok işçilikten, kodlardan kurtulursunuz. Hem de daha işlevseldir.
Bu konu biraz geniş olması nedeni ile bu konuyu bağımsız bir blog konusu yapacağız.
Öncelikle bilgisayarınızda içerik üretme ile ilgili araçları iyi bilmeniz kullanmanız gerekir. Blogger veya diğer blog adreslerinin kuralların içinde boğulmamak için bu araçları çok iyi kullanmanız gerekir. Bu araçları bildiğinizde yapacağınız şekil ve uygulamaları bloglara aktarmak çok kolay olacaktır.
Yukarıda anlattığım araç işi basitleştirmek için kullanılması gereken araçlardan sadece bir tanesi...
İşlevsel olan bütün uygulama ve yazılımları öğrenerek blogunuza uygulayabilirsiniz.
Blog yazıyorsunuz diye her şeyi blog servislerinin araçlarını kullanarak üreteceksiniz diye bir kural yoktur.
Şimdi gelelim bu araçları kullanmanın hasatını toplamaya... Siz blogunuzda bu araçları kullandığınızda diğer yazarların dikkatini çekecek ve size sorular soracaktır. Tabi ki cevaplayıp cevaplamamak size kalmıştır. Bunun yanında yazdığınız konular içerik üreterek yaptığınız için okuyucuların dikkatini çekecektir.
Bakınız blog yazarken yöntem geliştiremezseniz blog yazarlığı size boş bir iş gelir. İçerik geliştiremezseniz üretim yapamazsınız. Bir ortamda yazmış bir yazarın serzenişine kulak verelim.

Blog hakkında şikayet
Yan tarafta bulunan yazıyı bir yazar yorum olarak yazmış. Reklam olmasın diye adını vermeyelim. Sanırım bu blogda anlattığımız konular ile bu yazı pekişmiştir.Blog yazarlığında başarı nasıl sağlanır?

Tek kelime ile çok okumak ve muhakeme etmek.
Her zaman belirttiğimiz gibi blogunuzun tek bir konusu olmalı ve o konuya odaklanmalısınız. Bu konuyu diğer bütün konular ile ilişkilendirebileceğiniz bütün konuları okuyun. Meraklı olun ve her taşın altında ne var diye bakın. Mutlaka bir yerlerde sizin işinize yarayacak bir şey vardır. Bazen öyle yerlerden öyle bağlantılar kurarsınız ki bu bir icadın başlangıcı olabilir.

İçerik oluşturmak:

Blog yazmak isterseniz bunun için sınırsız kaynağa sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir. Sorun sadece bir yerlerden edindiğiniz bilgilere kendinizden bir şeyler katarak değer yaratmaktadır. Bir yerde bir yazı okursunuz ve bu sizde yeni bir fikir uyandırır. Bu düşünsel bir aktivitedir. Bu fikrin bir başkası tarafından daha önce düşünülüp düşünülmediğinin önemi yoktur. Sadece sizin düşünsel hayatta varlığınızı devam ettirmenizin bir önemi vardır. Bunun için gerek çalıştığınız alanda gerek ilgi alanlarınızda sürekli okumaktan imtina etmeyin. Bir alanda uzmansanız o alanlar ile ilgili başka alanlara yönelmek ana alanı genişletecek ilham kaynakları olabilir.
Örneğin mühendislik alanında çalışıyorsanız, ekonomi konularını da takip etmeniz mühendislik mesleğinde daha yaratıcı olmanızı sağlayabilir.

Ne için yazmalıyım?

Bu soru önemli yazmak açısından önemli bir sorudur. Hedefin belirlenmesi ne için yazacağınız konusunda size bilgi verecektir. Boş zamanımı değerlendireyim, boş zamanımda bir şeyler öğreneyim gibi bir düşünceniz var ise bu işlere hiç girmeyin derim. Artık bir çok alan bir şeyler üretebilmek için yapan kişiden özveri istiyor. En basit meslekleri yaparken dahi senin bu işte tecrüben var mı diye soruluyor. Diploma var ise ikinci sorulan şey tecrübedir.
Bir işi yarım yamalak yapmaktansa hiç yapmamak daha iyidir. Buna bir çok alanda şahit oluyoruz.

Yazma işini öncelikle kendiniz için yapmalısınız. Kendinizi geliştirmek için. Bir düşüncenizi bir yere not ettiğinizde o sadece o kağıtta kalacaktır. belki bir sebepten dolayı başına bir iş gelecektir.
Bir fikrinizi blog vasıtası ile yazdığınızda yazılarınızı insanların okuyacağını bilirsiniz.
Fikrinizi oluşturur ve bir yere yazarsınız daha sonra son haline getirerek blogunuza yazarsınız.
İlerleyen zamanlarda bloga yazdıklarınızı üzerine düşünür, geliştirme sürecine girersiniz.
Aslında blogun şurasını düzeltsem fikri daha iyi ifade etmiş olurum şeklinde düşünürsünüz.
Rutin hayatta başınıza gelen olaylardan çıkardığınız sonuçları yazabilir bunları kendi tecrübeleriniz haline dönüştürebilirsiniz. Sizden sonra gelen nesillerin sizin nasıl bir fikrî aşamalardan geçtiğini görmesini sağlarsınız vs.

Yazdığınız bilgiler okuyan insanlara farklı konularda ilham kaynağı olmasını sağlayabilir. Belki de aradığı bir sorunun cevabını sizin yazınızda bulabilir.
Bizim bu konuda inancımız insanlar tarafından emek verilen değerlerin bir ruhu vardır ve bu ruh ihtiyacı olan insanlara ulaşıp sorunlarını gidermesinde yardımcı olacaktır.
Yazmak sadece yazmak değildir bu yönden.
Kitaplarda öyle değil midir?
Her kitap olmasa da yazar o kitabı yazarken adeta ruhundan ruh vermiş gibidir. Okur bunu hisseder. Kitaplara duyulan sevginin nedeni bu olamaz mı?

İmlâ kuralları:

Yazılı medyada imla ve noktalama kurallarına uyulması çok önemlidir. Bu iki kural yazılan konunun kendini tam olarak ifade edebilmeyi sağlayacaktır.
Noktalamadan başlayalım.
Öncelikle cümle bitiminde nokta, nokta ve virgülden sonra boşluk verilir.
Bu kurala dikkat edilmezse bundan bir çok anlam çıkarılır.
  • Yazan yazdığı yazıya gereken önemi göstermemiştir.
  • Anlatmak istediğini tam olarak ifade edemez.
Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı noktalama işaretlerinde yanlışlık olması durumunda okuyucu ilk noktalama yanlışlığında orayı terk edecektir.

İmla kuralları ise,
1- Büyük harflerin yazımı.
2-Sayıların yazımı.
3-Bağlaçların yazımı.
4-Birleşik fiillerin ve ek fiillerin yazımı.
5-Kısaltmaların yazımı.
6-Edatların yazımı.
7-Birleşik kelimelerin yazımı.
8-Bazı kelimelerin yazımı.
9-Yabancı kelimelerin (Dilimizdeki) yazımı.
10-İkilemelerin yazımı
11-Pekiştirmelerin yazımı
Şeklinde özetleyebiliriz. Noktalama işaretleri anlamı etkilerken imla kuralları daha çok olmazsa olmazları işaret eder. İmla kuralları da mutlaka bilinmesi takip edilmesi gereken kurallarıdır.
Yukarıdaki kurallardan birisi olmadan örneğin cümle başında büyük harf...
Okuyucu o cümle önceki cümlenin devamı mı yoksa yeni cümle mi anlamayacak kafası karışacaktır.
Kafasının karışması blogu terk etmesi için bir nedendir.

Sayıların yazımı:

Sayılar mutlaka yazı içinde yazı ile yazılmalı rakam ile yazılmasında da sakınca yoktur.

Bağlaçlar:

Dahi anlamında de ayrı yazılır. Bu bir hastalıktır ayrıca buna dikkat eden çoktur bu kurala uyulmazsa anlam bozulur okuyucu anlatılmak isteneni anlamaz blogu terk eder. Bir daha hiç gelmez.

İlber Ortaylı
Yabancı kelimeler:
Blog kelimesinin yazımı:
Hocanın dediği gibi yabancı kelimeler, türkçe kelimelerin arasında pasaportlu gezer bütün ekleri alır yumuşamaya mumuşamaya uğramaz. Bloga yerine bloğa yazılmaz. O pasaportlu bir kelimedir.
Öte yandan bloga kelimesini bloğa yazdığınızda eksiz hali blok olmalıdır ki değildir orjinali blog'dur. Yani türkçe yazıyorsunuz. Ünsüz yumuşamasını bilmem nesini azıcık öğrenin. blog kelimesini ğ ile kullanan milyon kelime yazmış yazarların kafasına bu yazıyı atasım geliyor. Kimine gönderiyorum yanlış anlıyor. Bana ne kendi düşünsün deyip geçiyorum.


Özel isimler:

Büyük harfle yazılır, örneğin; Dünya kelimesi normalde küçük sadece kendisini ifade ettiğinde büyük harf ile yazılır.

Virgülden sonra ve bağlacı:

Virgülden sonra ve bağlacı kullanılmaz. Çünkü o esnada virgül ve anlamına gelir. Duraksama değil.

Diğer imla kurallarını kullanmanız anlatımı güçlendirir.

Oysaki benim diyen yayınevlerinin, yazarların kitaplarında bile yazım hataları veya noktalama işareti yanlışlıkları olabilmektedir. Okuduğunuzda anlam bütünlüğünün bozulduğunu fark edersiniz. Memlekette zaten okuyan yok anasını satam diyerek onlarda çok sallamamaktadır zaten.
Kelime yazım hataları bile kurtarır fakat imla ve noktalama hatası işi kurtarmaz.

Blogları devriye gezdiğim zamanlarda bu gibi hatalarla karşılaşıyorum. Canı sıkılsa da yazara bildiriyorum. Kimi teşekkür, kimi başka şey der.

Noktadan sonra virgül:

Bu imla kuralı çok kullanılmasa da bilinmesi gereken bir konudur. Cümle içinde sayıların kaçıncı olduğunu belirtmek için 1. 2. 3. deriz. Bu sayıların arasına virgül konmaz. Sanırım sadece burada kullanılıyor bu bilgi kıl tüy olduğu için KPSS'de çıkabilir.

İçerik oluştururken kullanılan araçlar:

Dipnot(anekdot):

Blogun görüntü açısından göze hoş görünmesi, içerik açısından ise doyurucu olması okuyucu açısında önemlidir. Blogunuzu ziyaret eden kişini yeniden blogunuzu ziyaret etmesi veya yazılarınızı sonuna kadar okuması başarılı bir içerik oluşturulduğu anlamına gelir.
Yazılarınızda bir paragrafı anlatmak istediğiniz konuya odaklayın. Tam kıvamında olsun paragrafı okuyan sadece o konuyu anlasın. Paragrafı oluştururken su koyup cıvıtma, un koyup koyultma işlemi yapmayın. Anlatmak istediğiniz meseleyi en kısa olacak şekilde paragraflar halinde yazın.

Eğer Paragraf ile ilgili bir konuya değinmeniz gerekirse (anektod-konu içinde konu) bunu dipnotlar ile yapın.1 Bu şekilde Bu işlemi şu şekilde yapabilirsiniz.
Word dosyasına yan yana ardışık sayıları yazın. Hepsini seçin ve yazı tipi sekmesinde yer alan x² işaretini tıklayın. sayıların hepsi bu şekle gelecektir. Word'den kopyalayıp ctrl+paste ile blogunuza yapıştırın. Karakter büyüklüğünü word'de ayarlayın. Eklediğinizde satır biraz aşağı doğru kayacaktır. Puntoyu ne kadar büyük tutarsanız o kadar aşağı kayacaktır. 10-13 punto iyidir. Daha sonra dipnotlarınızı blogunuzun en altına yazabilirsiniz.
Bu sayede okur paragrafı okurken konu içindeki konularla kafası karışmamış olur eğer isterse dipnotları blogun sonunda bulacaktır. Çok önemli konuları dipnota yazmayın. Önemli olmayan bilinse de olur konuları dipnota yazınız.

Muhtelif araçlar:

Herşey bir günde olacak diye bir kural yoktur. Bloggerlık verim almak açısından emek gerektiren bir iştir. Bazı zamanlarda onunla yatıp onunla kalkmanız gerekir.
İçerik oluşturmak için düşünürken bir yandan da blogunuzu en iyi şekle getirmek için de çeşitli araçların nasıl çalıştığını kullanarak öğrenmeye çalışın. Bu araçların kullanılması bakımından en verimli olanını seçmenizi tavsiye ederim. Blogda kısa bir gezintinin ardından bana hak vereceksiniz.
Bu araçların kullanılması konusunda kendinizi geliştirin.

Blog araç yoğunluğu nasıl olmalıdır? 

Bir çok blogger'ın tavsiye ettiği gibi blog araç ve şekil olarak en basit olmalıdır. Daha yeni başladığınızı varsayarak öncelikle bilmeniz gereken temel konular üzerinde çalışın. Bu blogumuzda yazı yazarken zorluk çekmemeniz için bütün ayrıntıları yazdık. Blogunuzda ihtiyacınız olan araçların tamamı olsun fakat çöplük gibi bütün araçları içine doldurmayın sadece ihtiyacınız olanlar olsun. Fazla araç sitenize giriş hızını düşürür ve okuyucunun sitenizi geç indirmesi nedeni ile erken gitmesine neden olur. Sizin blogunuzda ne yazdığınızın bir önemi yoktur o an için. Açılmıyorsa gider.
Bu nedenle araç bakımından bu konuya dikkat edin.
Analytics'i mutlak kullanın. Buradan sitenizin hızını görebilir hatalarını gözden geçirebilirsiniz.
Search console de benzer işleri yapar. Bu gibi konuların ayrıntısını blog bilgi paylaşım sitesinden edinebilirsiniz.

Sizde buna benzer içerik oluşturma konusunda yaratıcı fikirleri bulabilir blogunuza uygulayabilirsiniz.


Yazı editörü hakkında tecrübelerim yazı dizisinin bir sonraki bölümüne ulaşmak için tıklayınız.

Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayınız.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: Bloggerdeneyim01

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar. Ayrıca makaram sarı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Buradan bize yazabilirsiniz.

Ad

E-posta *

Mesaj *

sayisaloyunlar[at]gmail.com adresimizden de soru, görüş, istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Sayfa yenileme kaldırılmıştır.
Copyright ©2018 Tüm hakları saklıdır. Blog SAYISAL OYUNLAR tarafından dizayn edilmiştir. Tamamı orijinaldir. Kasıtlı olarak bilgileri alan kişi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karşılaşırsanız itibar etmeyiniz. Yayınlarımızı bağlantı linki ile paylaşıp kullanabilirsiniz. Y.N.