Salı, Haziran 30, 2015

Blogger Yazı Editörü Hakkında tecrübelerim 8

Blogger Yazı Editörü Hakkında tecrübelerim 8

5- BLOGA SON HALİNİ VERMEK:

Similey mimiley yok
Burası çok önemli blog yazarının en dikkat etmesi gereken konu budur. Benim blogumda aratabilirsiniz. Bir tane smile işareti bulamazsınız. Bir okuyucu blogda smile işareti gördü mü çarpıya basması ardından gelecektir. İstediğiniz kadar okuyucuyu kırıp geçirin ama similey koymayın.
Bu işaret blogun ciddiyetten uzak olduğunu ve okuyucunun orada durmaması gerektiği sinyalini verir. Buna çok dikkat edin. Toplumda bu ve buna benzer işaretler olabilir. Bu gibi hassasiyetleri dikkate alın.

Blog yazınızda fazlaca vurgu kelimeleri, linkler, başlıklar, maddeler, alıntılar, resimler, var ise yazınızın blogunuzda sağlıklı bir şekilde görünmesi için aşağıdaki adımları takip ediniz.

 • Yukarıda belirttiğim hiçbir eklemeyi yapmazdan önce öncelikle sadece yazı metninizi yazın.
 • Ham hali ile yazının tamamını seçin ve biçimlendirmeyi kaldır tuşuna basın.
 • Satır aralarında boşluklar olacaktır. Paragraf olanlar hariç aradaki boşlukları silerek birleştirin.
 • Maddeleriniz var ise onlarda yazının içinde olsun. Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra maddelerden başlayarak eklemelerinizi yapabilirsiniz.
 • Resimlerinizi hangi yazıdan sonra koyacaksanız yazı bittikten sonra da koyabilirsiniz. Yazarken koyarsanız arıza çıkartabiliyor.
 • Anahtar kelimelerinizi kalın punto, italik, linklerinizi ekleyebilirsiniz. Burada önemli bir bilgiyi aşağıda yazacağız.
Sitede gözden kaçmaması gereken bir diğer husus ise bağlantı renginin tek renk mavi olmasıdır. Bunun dışında yapılan renklendirmeler kelimenin bağlantı olduğu izlenimini veriyor ve okuyucuyu yanıltıyor. Okuyucu renkli kelimenin üzerine gelince bağlantı olup olmadığını anlamak istiyor eğer kendisi için önemli bir bağlantı olduğunu düşünürse bağlantıya tıklıyor. Renkli kelimenin üzerine gelip bakıyor bağlantı yok. Okuyucu yanılıyor o esnada sitenizden gitmemesi için bir neden yoktur.
  Böylece yazınızı editöre hakim bir şekilde yazmış olacaksınız.
  Yukarıdaki şekillendirmeleri yazarken yapınca yazınızı bitirip kontrol ettiğinizde istemediğiniz, çözemediğiniz şekli bozuklukları ile karşılaşabilirsiniz.
  Satır aralarındaki boşlukları düzeltmez iseniz sitenizin açılış hızı uzayacaktır. Geç açılan siteden okuyucu aynı hızda kaçar.

  Bu blogumuzda yazı editöründe sıkıntı yaşamamanız için bütün detayları vermiş olduk.  ⇔***


  Blogunuza yapacağınız eklemeler-değişiklikler:

  Mağazacılık sektöründen bilgisi olanlar var ise veya hayatında en az bir kere bir mağaza ziyaret etmişseniz bir mağazanın çalışma düzeni konusunda bir fikriniz olabilir.Blogu da aynı şekilde düşünün.
  Bir mağazada öncelikle genel prensipler çerçevesinde görünüme önem veren basit ve estetik bir yapı oluşturulur.
  Ürünler yine hitap edilen sektörün özelliklerine göre yerleştirilir ve satışa sunulur. Ürünün kendisi kadar teşhiri de önemlidir. Malı sattıran teşhirdir. Bir ürünün güzel teşhir edilmesi satışlarını olumlu yönde etkiler. Burada mağaza yönetiminin katkısı büyüktür. H.M.T.1

  Blog yazarlığı da aşağı yukarı mağazacılık sektörü gibidir diyebiliriz. Öncelikle blog konunuza uygun bir tema menüler ve diğer araçları uygun şekillerde yerleştirin. Bu sizin blogunuzun karakterini yansıtan çizgiler olsun.
  Şimdi gelelim içindeki ürünlere, bir mağazaya sürekli gelen müdavimler vardır. Günlük haftalık
  belirli periyotlar ile sürekli gelirler. Bu müşteriler her geldiklerinde bir değişiklik veya yeni ürün görmek isterler böyle bir değişiklik görmediklerinde canları sıkılır ve bir daha ki ziyaretlerini uzun bir tarihe atar ve alışveriş yapmazlar.
  Blog yazarlığı da aynıdır.
  Eğer siz düzenli özgün içerikler oluşturamazsanız iş olsun diye yazarsanız, blogunuzu ziyaret edenler bunu hemen anlayacak ve blogunuza bir daha gelmeyecektir. İlk kez gelenlerden tekrar gelenler daha kıymetlidir bu yönden. aradaki zaman ve ziyaret edilen blog sayısı ne kadar fazla ise iyi bir iş yaptığınız sonucuna varabilirsiniz.
  Hali hazırdaki yazılarınızı güncellemeniz yeni yazılar eklemenizin çok yararı olacaktır. Daha önceki yazıyı okuyan yazının güncellendiğinin farkına varacak ve blog yazarının bloguna değer verdiğini anlayacaktır. Blogunuza sevgisi bir kat daha artacaktır.

  Yeni bloglar eklemek, belirttiğimiz gibi daha önce yazdığınız bloglar üzerinde düşünüp eklemeler yapmak, bu yazılara bağlı yazılar üretmek hem blogun hemde kendinizin gelişimi açısından büyük katkısı olacaktır.
  Bu davranışlarda bulunduğunuzda yeni eklediğiniz yazılar ile blogunuz kendini tekrar etmemiş olacaktır. Aynı konuda yazıp aynı bilgiyi farklı şekillerde yazmak takipçilerinizi hemen kaçıracaktır.
  Bu gibi etkenler göz önünde bulundurmanız gerekir.
  Blog yazmanızdaki temel amaç kendinizi geliştirmek olmalıdır. Blog bu gelişimi aşamasında tepkiler alarak size ne yapmanız konusunda yön verecektir.
  Hedefiniz bu şekilde olduğu takdirde yeni bilgiler okuyucunun ilgisini çekecek ve blogunuz daimi ziyaretçiler kazanacaktır. Bir çok blogda okuyucu odaklı yazı yazılması durumunda okuyucu beğenir, okuyucu beğenirse google'de beğenir şeklinde yorumlar yapılmaktadır.

  Okuyucu odaklı yazılan yazılar kendi gelişiminiz için ''yazılan yazılardan'' daha etkili olamaz.

  Mağazacılık sektöründe gerekirse mağazanın önüne çıkıp bağırmanız gerekebilir.
  Blogunuz için bunu yapmanız gerekiyorsa yapmalısınız.
  Tabi kendi şartlarını uygun olarak... Nasıl yapıldığını yazmayacağım araştırıp bulabilirsiniz.
  Özetle blogunuza vereceğiniz emeğin size fazlasıyla karşılığının döneceğini düşünerek içeriklerinizi özenle oluşturun.
  Öncelikle blogunuzun teması ile sürekli oynayarak gereksiz işçiliklere girmeyin ilk oluşturduğunuz temanız sizin konseptiniz olsun ve onu benimseyin. Blogunuzu bunun üzerine inşaa edin. Sürekli tema değişimi ile bütün işlemleri yeniden baştan yapmanız anlamına gelecektir.
  Aynı mağaza örneğinde olduğu gibi mağazanın sürekli konsepti değişirse o mağaza müşteri kaybeder. Müşterinin kafası karışır.
  Teşhir konusunu bu blogumuzda blogunuzun en güzel şekilde oluşması için gereken araçları anlattık. İçeriği özgün oluşturmakta size kalmıştır.

  ⇓***


  Özgün içerik nasıl oluşturulur?

  Bunu başarmanın aslında çok basit fakat çoğu kimse tarafından değeri bilinmeyen bir yöntemi vardır.

  1. Sürekli öğrenmeye açık olmak.
  2. Öğrenilen bilgiler ile birbiri arasında bağlantı kurarak yeni bilgiler üretmek.
  Başka bir yerde bulamayacağınız özgün bilgi üretme şekli budur. Biz bunu kullanıyoruz. Sizde kullanını eskimez. Bu başlığı ayrıca blog konusu yapacağız.
  Bazı konular hakkında uzman olan kişiler kendi alanlarında kullandıkları püf noktaları asla kimse ile paylaşmazlar.
  O bilgi adeta puzzle'nin en önemli parçasıdır.
  Sizde kendi uzmanlık alanınız olmadığı halde başka uzmanlık alanlarından aşırdığınız kimsenin bulamayacağı bilgileri blog konusu yapabilirsiniz.
  Bu sayede özgün içerik oluşturmuş olursunuz.
  Bu konuda uzman olan bir bloga göre aramalarda yanyana ya da daha önde çıkabilirsiniz.
  Böyle küçük akıl oyunları ile hileye kaçmadan özgün içerikler üretebilirsiniz.
  Tabi ki bu gibi bilgileri elde etmek için çok çalışmak gerekir.

  Anasayfa blogumuzda zaman zaman buna benzer yazıları göreceksiniz.
  Herhangi bir site için reklam çalışması yapılan bir yazı hiçbir zaman yazılmayacaktır.
  Beleş ameleliğin lüzumu yok.
  Sadece blog yazarları ve okuyucular için yararlı olduğunu düşündüğümüz linkler paylaşılacaktır.

  ⇑***

  Arama motorları siteleri çeşitli kriterleri kullanarak sıralamaya tabii tutuyor. Bunu gerek kendi gerek müşteri deneyimi açısından şeklinde çeşitli bahanelerle sıralama kriterlerini değiştiriyor.
  Bu nedenle, güçlü bir içerik ve sade bir blog değişen kriterler ne olursa olsun geri gitmeden ileri gidebilecektir.
  Örneğin; bazı özellikleri sitelerinden yüksek gelir elde etmek amacı ile kullanılması siteler arasında yaygınlaştığında arama motorları bunu gözlemler ve bir bahane ile bu sitelerin sıralamasını düşüreceğini açıklayabilir. blogunuzda bu gibi uygulamaları kullanmamanız durumunda bir adım öne çıkacaksınız demektir.
  Sizde bloglarda, sitelerde bazı değişikliklerin çok kolay olmadığı dikiş tutturmanın çok zor olduğudur. Belirli stratejilerinizi en başından oluşturmalısınız ve teknik konularda çok değişikliğe gitmemeniz gerekir. Arama motorları blogunuzun istikrarını gözler. İzleyenler de aynı şeyi bekler. Okuyucu sayınız sürekli artış gösteriyor sert düşüşler olmuyorsa bu iyi bir göstergedir.
  Çok fazla araç kullanarak sabırsızlık yapmak doğru olmayacaktır.
  Arama motorlarının yaptığı uygulama çok doğru bir uygulamadır. Bunun neden yapıldığı konusundaki teknik ayrıntılara girmeyeceğiz. Özetle bu uygulamalar gelirde adaletin sağlanmasına katkıda bulunur.
  En basitinden şöyle bir örnekle ne kadar doğru bir uygulama olduğunu anlayabiliriz. Bir site düşünün ki en tepede olmak için bütün internet araçlarını kullanıyor. En tepede olması nedeni ile reklam ve ek gelirleri en yüksek durumda olacaktır. 
  Diğer siteler ise sebep her ne olursa olsun pastadan daha az pay almaktadır. Arama motorları burada çeşitli şekillerde müdahale ederek sitelerin sıralamasını etkileyebilir veya başka şeyler yapabilir. 
  Son zamanlarda yaptığımız aramalarda bile çok alakasız sonuçlar ile karşılaşabiliyoruz. Bu ise arama motorlarının görevini yerine getirmemesi demektir. 
  Tabi ki kendilerinin de denge yakalaması gerekir. Denge reklam geliri ve hizmet arasında olabilir.
  Reklam gelirlerini artıracak davranışlarda bulunduğunda verdiği hizmette aksamalar olacaktır. Tam tersi de gelirlerini düşürücü etki yapabilir.

  Özetle piyasa oyuncularının hiçbiri sorumluluktan muaf değil.

  ⇔***

  Link değiştirme konusu:

  Blogunuzu yazdınız ve son haline getirdiniz artık yayına vermeye karar verdiniz.
  Bundan sonra oluşabilecek sorunlara gözatacağız.
  Blog linkinin değişimini takip etmek önemli bir konudur.
  Bir blogu yazdıktan sonra kesinlikle linkinin değişmemesine özen göstermeniz gerekecektir.
  Bunu nasıl sağlayacağınız üzerinde duracağız.
  Blogger portalının yaptığı açıklamaya göre linkler başlık değiştirilmesine rağmen kesinlikle değişmeyecektir.
  Fakat şu durumu da mutlaka gözönünde bulundurmak gerekecektir.

  Blogu kayıt aşamasında taslak ve yayına verme durumu vardır.
  Kayıt aşamasında blogunuz taslak durumundadır. Taslak durumunda olduğu zaman blogun başlığında yapacağınız bir değişiklik link değişimine de neden olacaktır.
  Eğer bu blogunuz eski bir blogsa ve siz veya kendiniz bu blog linki ile çok sayıda link verdiyseniz linkinin değişmesi durumunda bütün linklerin bağlantı hatası vermesini sağlayacaktır ki verilen linklere harcanan emeğin tamamının boşuna gitmesine neden olacaktır.
  Ayrıca blogunuz dizine eklendiği için orjinal yazınız google dizinlerde görünmeyecektir.
  Durumun farkına varmadıysanız blogunuz yeni linki ile dizine eklenmemiş olarak boşta kalacaktır. Bu içeriklerin çalınması durumunda yazı sizin değil çalanın olacaktır.

  Bu durumda alınması gereken tedbir nedir?
  Blogunuzda elbetteki güncellemeler yapacaksınız.
  Bu yaptığınız güncellemeler ile blogunuzu taslağa alabilirsiniz. Taslağa almanız durumunda kesinlikle blogun başlığında değişiklik yapmayın.
  Değişiklik yapmanız durumunda blogunuzun linki de değişecektir.
  Yukarıda anlattığımız olay oluşacak ve linkler kırık görünecektir. Bu durum sitenizin değerini etkileyecek ve kalitesini düşürecek etki yapacaktır.

  Taslağa almadan da blogunuzda güncellemeler yapabilirsiniz. Bu durumda taslağa almadan yapacağınız güncellemeler için google+ yorumu yazınıza eklenmeyecektir.
  Google+ yorumu ise google için önemli bir yer tutmaktadır.

  Bu yazı dizimizde anlattığımız gibi blogunuzda yapacağınız her güncelleme için site haritanızı göndermeniz gerekecektir ki arama motorlarının blogunuzda değişiklik yaptığınızdan haberi olsun.
  Arama motorlarının en sevdiği bloglar üzerinde sürekli çalışmalar, değişiklikler yapılanlardır.
  Yeni bilgilerin eklenmesi düzenlenmesi, güncellenmesi demektir.
  Kural olarak arama motorları bu durumu seviyorlar.

  Blogunuzda güncellemeleri yaptıktan sonra site haritasını gönderin ardından ping atınız.
  Ping atma olayını blogumuzda anlattık. Bunun için feedburner üyeliğinizin olması gerekir.

  Yukarıdaki bütün bilgileri uyguladıktan sonra blogunuz hiçbir kötü görüntü olmadan sizi kanser etmeden yayımlanmış olacaktır.

  Öte yandan Blogunuzdaki görüntü güzelliği okunması ve izleyenin blogda kalması açısından önemlidir. Yukarıdaki bilgilerin bir çoğunu kendi deneme yanılma tecrübelerim ile edindim.
  İzleyenin bir blogu beğenmesi demek google'nin beğenmesi demektir.
  Bu başarı ise sizi üst sıralara taşıyacaktır.

  İyi bloglar.


  Yazı editörü hakkında tecrübelerim yazı dizisi burada son bulmuştur. Sabır gösterip sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca bu blogu bölmem gerektiğini söyleyen başıma iş açan blog yazarı arkadaşımıza da teşekkür ederiz.

  Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayınız.

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder

  Yorum yaparken:
  1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar.
  2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
  3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
  4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
  5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
  6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
  7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
  8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
  9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

  YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

  Son yorumlar

  Copyright ©201∞ Tum haklari saklidir. Blog Sayisal Satoshi tarafindan dizayn edilmistir. Tamami orijinaldir. Kasitli olarak bilgileri alan kisi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karsilasirsaniz itibar etmeyiniz. Yayinlarimizi baglanti linki ile paylasip kullanabilirsiniz. Y.N.