Blogda Arama-Tarama

Blogger Olmanın Gerekleri Nelerdir?

23/02/2017

Bu yazımızda blogger olma yolunda ilerlerken en önemli kilometre taşlarından olan klavye kullanımı konusuna değineceğiz.

Alet-edavat-techizat:

Teknoloji elbette ki hayatı kolaylaştıracak imkanlar sunmaktadır.
Bir teknoloji kullanıcısı için bu imkanların tamamının hedeflerine ulaşmakta araç olduğunu kesinlikle aklından çıkarmamalıdır.
Eğer bu araçları amaç edinirse araçlar kendinden nemalanmak için harekete geçecektir.
Bunu uygulamalarını ücretli yaparak veya özel uygulamalar için yüksek ücretler talep ederek yaptığını göreceksiniz.
Eğer bir tüketim eko sistemi içerisine girmişseniz bunun olmasını yadsımamanız gerekir. Lakin bu gibi imkanları hedefe ulaşmak için araç olarak görürseniz bu araç sizden bir çıkar beklediği takdirde başka bir alternatif bulmak için harekete geçersiniz. Burada bazı konuları varsayım dışında tutmamızda yarar vardır.
Örneğin; devlet otoritesinin kamuya bazı hizmetleri lisans ile yaptırması bu konunun dışında bir meseledir.
Teknoloji çok büyük esneklik göstermesinden dolayı bu gibi engeller bile geçerliliğini yitirmektedir. Yalnız bu genişliğin çok uzun sürmeyeceğini akılda tutmak gerekir. Bu konuyu ayrı bir blog konusu yapacağız. (Bu bloglara bağlantı verilecek.)

***

Blog yazarken bir çok teknik ayrıntıyı bilmek, araçlarının ne işe yaradığını bilmek önemlidir.
Bu blogumuzda önemli bulduğumuz bu  araçlara yer vereceğiz.

Yazı yazma işini dijital ortamda yapmamız nedeni ile bu işi klavye aracılığı ile yaparız.
Bilgisayar kullanıcılarından bir çoğunun bilmediği on parmak daktilografi eğitimi vardır.
İsterseniz kısaca bu eğitimden bahsedelim.
Mesleki eğitim veren liselerde bu ders zorunludur. Bunun dışındaki liselerden eğitim alan kimseler ise merak ederlerse on parmak daktilografi eğitimi alabilirler. Hemen hemen şehirlerin tamamında kurslarda bu eğitimler verilmektedir.

Bu yeteneği kazanmak ne için gereklidir?

On parmak daktilografi dersi alanların burada ne demek istediğini anlıyorum dediğini duyuyorum.
Yine de yazımı bu çok önemli yeteneğin ne kadar çok işe yaradığı üzerine inşaa edeceğim.
Bu sayede Türkçe FE klavye yazabilenlerin de dikkatinden kaçan konulara değinmiş olacağız.


FE klavyenin nimetleri nelerdir?

FE klavyeyi devlet kurumlarında kullanılmasına yönelik alınan karar sonucunda bu eğitimi verebilecek bir internet sitesi vardır. 04/01/2018
Ana site eğitim üzerine kurulu.
Bu sitenin içinde bulunan link ile Fe klavye eğitimi veren kamu kurumu destekli siteye erişebilirsiniz.
Her ne kadar bu eğitimin alınması bir kanlı canlı öğretmenden alınmasına inansakta bu uygulamalarda en azından hiç yoktan iyidir diyebiliriz.

Özellikle bilgisayarda veya başka araçlar ile yazı-çizi işiniz var ise üretkenliğinize kat be kat değer katacaktır. 
Düşüncelerinizi aktarmakta zorlanmayacaksınız.
Q klavye ile yazdığınız bir sayfa yazı için yarım saat harcarken FE klavye ile bu yazıyı 5 dakika gibi kısa bir zamanda yazabilirsiniz.
Özellikle yazılarını direkt bilgisayara yazmadan önce kağıda yazıp son daha sonra bilgisayara aktaran yazarlar için büyük nimettir.1
Bir sayfa yazıyı kurşun veya tükenmek kalem ile yazdınız ve bu yazınızı bilgisayara aktarmanız gerekiyor. On parmak klavye biliyorsanız bu iş hiç gözünüze gelmeyecektir.
On parmak klavye bilen yazarların bir çoğu kağıt kalem kullanmadan düşüncelerini direkt bilgisayara yazarak zaman kazanmaktadır.
Sağlık açısından etkilerini inceleyecek olursak, büyük işi kısa zamanda yapmanız nedeni ile boyun fıtığı, bel ağrısı, gibi sağlık sorunları ile uğraşmayacağınız anlamına gelir.
Uzun vadede bu yeteneğin yararı budur.
Bu rahatsızlık sonucu hayatının son ihtiyarlık zamanlarını bu acıları çekerek tamamlayan insanlar bir hayli fazladır.
Elbette ki bir yazıyı kağıda yazmak ile direkt bilgisayara yazmak arasındaki fark tartışılmaz.
Direkt kağıda yazılan bir yazının daha verimli olacağını düşünürüz.
Şayet böyle geniş bir zamanımız olmadığı için veya sadece yazma işi yapmadığımız için direkt yazı olayına kendimizi alıştırmamız gerekir.

Q Klavyenin nimetleri nelerdir?

Q klavye ingilizce diline göre sıralandığı için kendine göre harflere yerleşim vermiştir.
Kendi diline göre pratik yerlerde olan harfler bizim klavyemizde sıkıntılı yerlerde olmaktadır.
Şimdi burada dil analizine girmeyeceğiz. Q klavyenin Türkçeye bir zararı olmaması ile beraber kullanım açısından kolaylık olması nedeni ile bazı harflerin dizilimleri fonksiyon tuşlarına yakın olması nedeni ile pratiklik sağlamaktadır.
Kes-kopyala-yapıştır, geri alma, tümünü seçme, kayıt etme, bulma, (bulma konusunda Fe klavyede kötü sayılmaz.) gibi bir iki avantajı vardır.
Q klavye bu fonksiyon tuşlarına yakınlıkları nedeni ile vazgeçilemeyebilir.
Öte yandan bilgisayarınızı sizden başka kullanan varsa da muhtemelen Q klavye kullanmak isteyecektir.
Bunun dışında FE klavyede diğer harflerin dışında olan işaretlerin de yerleri farklıdır. Bu nedenle Q klavye her zaman el altında bulundurulması gerekir. Bu yönden seri kullanımlar için FE klavye, kısa kullanımlar için Q klavye ideal olacaktır.
Yani ne yardan ne serden geçilir meselesidir.
Benim için klavye meselesi bu kadar önemli bir meseledir.

Klavye eğitimi konusunda terslik var mıdır?

Yazımızın ilerleyen zamanlarında Q klavyenin de on parmak eğitimi olduğu meselesinden bahsedeceğiz.
Karşılaştığım enteresan bir meseleyi ise buradan paylaşmak isterim.
FE klavye eğitiminde boşluk tuşu sol el baş parmak ile verilir. Otorite böyle karar vermiş eğitim böyle verilecek demiş.2
Şimdi Q klavye eğitimini almamamız nedeni ile bilemeyeceğiz fakat sanırım ki Q klavye boşluk tuşunun basma eğitimini sağ elin baş parmağı olarak veriyor.
Microsoft'un yeni çıkan sculpt klavyesi yazı için üretilmiş bir klavye, bir değil bir kaç tane klavye parası bir fiyata satılıyor.
Bir merakla gittim aldım bu klavyeyi yazı yazarken hata yapıldığında sağ el ile backspace tuşuna uzanıp yeniden el eski yerine gelmek durumunda. Buna alışkın olmamız nedeni ile çok sorun olmamaktadır.
Adamlar bizi düşünmüş buna göre bi klavye yapmış ara tuşunu ikiye bölmüş ve buna bir fonksiyon atamış, boşluk tuşunun sağ tarafı boşluk veriyor sol tarafı ise backspace tuşu görevi görüyor.
Görünce aklım gitti tabi ki yıllardır hiç düşünülmeyen yazarlara böyle bir incelik yapılması göz yaşartıcı bir durum olmuştur.
Neyse aldım klavyeyi eve götürdüm. Sonuç hüsran tabi ki yazmaya başladığımda hatanın olduğunu fark ettim. Yazarken ara tuşuna basıyorum. ve geri silme yapıyor.
O anda klavyenin bir boka yaramadığını anladım. Boh çıktı.
Kafam almadı, zaten başka klavyemde yoktu neyse kullanayım gitsin dedim. Şimdi birde ondan arıza çıkarmayayım.
En kısa zamanda konu ile ilgili itirazlarımı yapmak istiyorum fakat kendimi nasıl anlatacam onu bilemedim. Neyse kalsın şimdi birde ona çene çürütemem.

Batı kafasının bize attığı kazıktan bir tanesine daha şahit olmuş oldunuz bu sayede...

***

Yazmak neden zor geliyor?

Bir çok kişiden yazmak gözüme geliyor veya o kadar zamanım yok şeklinde serzenişler duyuyoruz.
Yazmak ne için gereklidir konusunu blogumuzda çoğu zaman konu yaptık.
Eğer insan kendi gelişimi ve kendisinden sonraki nesillerin gelişimini önemsiyor ise okumak ve yazma işini hayatının önemli bir parçası saymak zorundadır.
Nesiller boyu neden bazı insanların çok gelişmiş neden bazı insanların o insanlara göre daha ilkel görünümde olduğunu gözlemleyebilirsiniz.
Akçe akıl öğretir, don yürüyüş belletir. Atasözü burada kendine yer bulmaktadır.

İnsanın hem fiziksel hemde akıl yönünden gelişimi bilgi ve bilgiyi kullanma gereksinimi ile doğrudan bağlantılıdır. İnsanın bu yönden bir evrime tabi olduğunu nesiller boyu kendini geliştirdiğini söyleyebiliriz.
İş aslında Türk filmlerindeki gibi değildir. Hayatını belirli bir seviyeye getirmiş bir insan çok büyük bir sürpriz olmaması durumunda o seviyenin altına düşmeyecek hayat standartlarını koruyacaktır. Eğer okumak ve yazma işinden kendini uzaklaştırırsa bu düşüş kendini o zaman gösterecektir.
Bu standartları devletin sağladığı imkanlar olarak değerlendirmek yanlış olacaktır.
Neyse konuyu daha fazla dağıtmadan klavye meselesine dönelim.

Yıllardır bilgisayarın klavye değişim meselesi ile cebelleşmiş bir kişi olarak zaman ayırıp fazla uğraşmamam nedeni ile bugün biraz zaman ayırıp incelemem sonucunda bir isteğime çözüm buldum.

On parmak yazan arkadaşlarım yazıyı umarım buraya kadar okumuşlardır.
Klavyeyi ilk öğrendiğim zamanlarda bilgisayarda yazı yazmak için iki de bir dil ayarlarına girer FE klavye değişimini yaptıktan sonra ne yazacaksam yazardım. Kısa yazıların dışında Q klavye kullanma hep rahatsız etmiştir. Sanırım Q klavyenin de on parmak yazma eğitimi var.
Neyse kafamızı karıştırmayalım. Biz milli olana bakalım. FE klavyenin mucidi olan adam geçen yıl vefat etti. Biyografisini de müsait bir zamanda ahde vefadan dolayı buraya ekleyecek yâd edeceğiz.

Bir iki avantajı olması yanı sıra hiç kullanışlı gelmemiştir. Bunları da yazımda belirteceğim.

Esas sorunum klavye düzenini mause ile değiştirmek olmuştu.
İkide bir klavye düzeni üzerine gelip FE klavyeye geçme işi bir seviyeden sonra bıkkınlık verdi.

muase klavye eziyeti
Uzun bir zamanım bu değişimi yapmakla geçti.
Sonra biraz kurcalama fırsatım oldu yeni klavyeler arası geçiş düğmesini kullanma alışkanlığı yakaladım.
Shift+sol alt tuşu ile mause kullanmadan klavyeler arasında geçiş yapmaya başladım. Sonuçta Q ve FE klavye kardeş gibiler ikisinden de vazgeçemiyorsun. İkisinin de kullanılması kaçınılmaz. Bunun için çözüm ürettim bende.

Dil çubuğunu görev çubuğunda bulundurmanın en büyük sıkıntısı şu an aktif olarak hangi klavyede olduğunu görememekte. Önceden bir güncelleme ile o sorunu çözmüştüm. Klavye değişimi olduğunda klavye düğmesi mavi renk yanıyordu. Sonra nasıl olduysa o gitti bir daha da getiremedim.
Onun sıkıntısını bir süre çektim yine.
Artık klavyenin Q veya FE de olduğun anlamam için yazmam ve doğru ise devam yanlış ise istediğim klavyeye geçmek gibi sinir krizine sokacak bir mesele ile karşılaşmama neden olmuştu.

Biraz zaman ayırıp yeniden kurdaladığımda dil çubuğunu görev çubuğunun dışına çıkardığımda aktif olan düzenin göründüğünü fark ettim. İşte sorumun çözülmüştü.
Saatin üst kısmına yerleştirdim ve saydam konuma aldığım zaman bütün sorunum çözülmüş olacaktı.
Sanırım ona alışmam da biraz zaman alacak...

görüntülü klavye değişimi nasıl yapılır
Bir yandan yazı yazarken bir anda diğer klavyeye geçme ihtiyacı duyarsam shift+sol alt düğmesine birlikte basıyorum ve diğer klavyeye geçişi sağlıyorum.
Kullanım kolaylığı açısından işin nirvanasını buldum diyebilirim.
Bundan sonraki yazılarımı böyle enteresan işler ile uğraşmadan yazmaya devam edeceğim. Ayrıca en sağ alt köşedeki ok tuşu ile çubuğu görev çubuğu içine alabilir yine aynı şekilde görev çubuğundaki oka tıklayarak dışarı alabilirsiniz.

On parmak FE klavyeyi biliyorsanız yazımızın bir çok yerinde gülümsediğinizi fark ettim.
On parmak FE klavye bilmiyorsanız en kısa zamanda öğrenme isteğiniz oluşmuştur umarım.
Bu yazı bu işi başarmış ise gerçek amacına ulaşmış demektir.

Sanırım girişteki ikinci paragrafın yazı ile ne alakası olduğu konusunda aklınızda bir soru oluştu.
On parmak klavye bilmek orada anlattığım sorunların tamamına çözüm olacağını da ayrıca bilmeniz yazının konusunu anlamakta yararlı olacaktır.

Uzun soluklu bir blogger hayatınızın olmasını isterseniz bu konu üzerinde dikkatle durunuz.
Yoksa belirli bir zamana kadar yazacak veya yazılarınız çok kısa olacaktır. İki paragraf yazıyı 15 dakikada adam akıllı bir araya getirmekte zorlanacak ve zorluklar sizi bu işten yıldıracaktır.

Zamanla sabırla çalışmanız durumunda yazı ile düşünce ve fikir üretme beceriniz gelişecek kişisel gelişiminize katkıda bulunacaktır. Öncelikli hedefi kendini geliştirmek olan bir kimse kesinlikle on parmak FE klavye eğitimine ağırlık vermeli çalışmalarını sürdürmeli sürekli yazılar yazarak kendini geliştirmelidir.

Bir kitabı dijital ortama aktarmak gibi bir ihtiyacınız oldu diyelim. 100-150 sayfalık bir kitabı çok kısa zamanda birebir yazabilirsiniz.

Buraya kadar sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.
Bol kazançlı günler sizinle olsun.

Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayınız.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: Bloggerdeneyim01

FİHRİST-Blogdaki Konular

%100 (1) %100 çıkacaktır (1) +1 sayısı (1) 1<x<1000 (1) 100 sayfa yazı (1) 1444-Varna Savaşı-IV. Murat (1) 1996 Yazı (1) 200 karakter etiket sınırı (1) 2000'li yıllar (1) 360º (1) 404 hatası neden olur (2) 47 ronin (1) 80 sayısı (1) A.Smith (1) ABD (1) Adaletsizliğin kaynağı (1) Adnan Güney (1) Aklın dengesi nedir? (1) Alanında lider (1) Ali Cengiz (1) Ali Nesin (1) Ali Poyrazoğlu (1) Allah'ın hakkı 3'tür (1) anılamak (1) Anonim olsun (1) Araçların kullanımı (1) Asal olmayan sayılar (1) Asal olmayan sayıların adı nedir? (1) Asal Sayı (2) Atilla Yayla (1) ax²+bx+c=0 (1) Ayn Rand (1) Aynısından bende yaparım (1) Azrail işi bırakırsa (1) Baba ve evlat (1) Bağımlılık (2) Bağla düğmesi (1) Bakış açısı (2) Bardaktan fal bakmak (1) Barış ekonomisi (1) Başabaş noktası (1) Başlangıç tablosunda yapılan şekil değişikliği (1) Bedava bir para (1) Bedava peynir yalnızca fare kapanında olur (1) Behzat Ç. (1) Beleş ameleliğin lüzumu yok (2) Benzersiz kolon (3) Biçimlendirmeyi kaldır (1) Bilgilerde tutarsızlık var mıdır? (1) Bilgileri pazarlama (1) Bilginin geometrik artışı (1) Bilim ve asma kilit (1) Bilimin handikapı (1) Birim sayı (1) Birlikte çıkan sayılar efsanesi (1) Blog iletişim bilgileri (1) Blog Kullanma-anlama kılavuzu (1) Blog okurluğu (1) Blog temel amacı nedir? (1) Blog vizyonumuz (1) Blog yazarken yapmamanız gerekenler (1) Blog yazmanın 5 kuralı (1) Blog yazmanın 5 kuralı: Blogger nedir nasıl kullanılır? (1) Bloga son halini verme (2) Blogger (2) Blogger olmak (1) Blogger Olmanın Gerekleri Nelerdir? (1) Blogger yayın ayarları (1) Blogger yazı editörü tecrübelerim 1 (2) Blogger yazı editörü tecrübelerim 3 (1) Blogger yazı editörü tecrübelerim 4 (1) Blogger yazı editörü tecrübelerim 5 (1) Bloggerda tablo oluşturmak (1) Blogspot.com (1) Blogumuz 1. yaşında (1) Blogumuzun başarıya ulaşması için ne yapmamız gerekir? (1) Blogumuzun Çalışma Düzeni Nedir? (1) Blogun çalışma amacı (1) Blogunuza yapacağınız eklemeler-değişiklikler (1) Blok seçim nasıl yapılır (1) Bok boku; boklu suyun başında bulur (1) Bombacı (1) Bunun için nasıl bir varsayım yaparsak anlamlanır? (1) BURAYA DİKKAT! (1) Bültenlerin Başlangıcındaki Tablo Neyi Anlatır? (1) Büyük buhran (1) Büyük ikramiyenin aynı şehre çıkması (1) Celal Şengör (2) Cem Keçe (1) Cem Yılmaz (2) Ctrl+shift+yapıştır (1) Ctrl+yapıştır (1) Cümle yapısı bozuklukları (1) Çağın gerekleri (1) Çan eğrisi (1) Çember (1) Çevrimiçi olma özelliği (1) Çıkmayacak sayıları bulma çalışması (1) Çizgili tablo oluşturma (1) Darbe (1) Deli gömleği (2) Delilik (1) Delinin biri kuyuya taş atmış (1) Demokles'in Kılıcı (1) Dengeli bir blog yazmak (1) Depresyon (1) Derece değeri eksilecek sayı (1) Derece Satırı (1) Devletin çıkarları (1) Dışsallık (1) Din ile bilim arasında nasıl bir ilişki vardır? (1) Dinç akıl (1) Dipnot (anekdot) (2) Dizine ekleme işlemini es geçerseniz ne olur? (1) Doğalgaz topraklama çubuğu (1) Doğan güneş (1) Doğru bilginin kaynağı nedir? (1) Doğru zamanda doğru yerde olmak (1) Dövüş sanatı (1) Dünya yerine Evren demek (1) DYY (1) Editör araç çubuğu (1) Editör olma (1) ekonomik çıkar herşeyin üstündedir (1) Ekran görüntüsü alma aracı (1) Ekşi yazarı (1) Ele ayağa düşmek (1) Elektronik daktilo (1) Elon Musk (1) Emrah Serbes (2) En çok çıkan sayılar (1) En çok çıkan sayıların hikayesi (1) En iyi bloglar 2017 (1) endüstri devrimi 4.0 (1) Enflasyon (1) Enformasyona tabii olmak (1) Erkan Oğur (1) Eşek aydı (1) Eşşeğin aklına karpuz kabuğu (1) Etiketleme olayı (1) Etiketlerden menü oluşturma (1) Etiketten menü oluşturma (1) Excel (3) Excel Şablon Linkleri (1) ezbere iş yapmak (1) Facebook için planımız (1) Fakir köpek (1) FE klavyenin nimetleri nelerdir? (1) Felsefi deneme (1) Figür-fon ilişkisi (1) Fikir (1) Fikir geliştirme aşaması sonrası (1) Fikir geliştirme süreçleri (1) Fincancı katırlarını ürkütmemek (2) first lady (1) Fukara hırsızlığa çıkarsa ay ilk akşamdan doğar (1) Gauss (1) Gauss eğrisi (1) Gavur avratlar (1) Genel karakter (1) Geometri (1) Geriye vurdurma (1) Girişimcilik (2) Gizlilik politikası (1) Google (1) Google darbe yaptı! (1) Google drive (1) Google'a rekabet (1) Google'ın karşısına dükkan açmak (1) Google'ın otorite kabul etmesi (1) Görünmez el (1) göt göte yazmanın da bir anlamı olmayacaktır (1) Gram hesabı nasıl yapılır? (1) Grup düzeni kullanımı (1) GRUP DÜZENİ TABLO YORUMLARI (1) Grup düzenleri açısından değerlendirme (1) Güçlü Blog İçin Gerekenler (1) h1 (1) h2 (1) h3 (1) hakkı savunmak (1) Halimize ağlamaktan başka yapacak birşey yoktur (1) Havadan atmacılar ve piyadeler (1) Hayatın muhasebesi (1) Hazerfen Ahmet Çelebi (1) Heading tag (1) Hedef belirlemek (1) Hedef kitle nedir? (1) Herkes kendi bildiğini yapar (1) Herşeyini Hırsıza Göre Ayarlarsın (1) Hesap makinesinde KDV hesaplama (1) Hiç çıkmayan sayılar (1) Hikmet (1) Hiyerarşi (2) Hiyerarşik düzen (1) hizalama (1) Hoca (1) Hoplama-zıplama aralığı ekleme düğmesi (1) Horoz dövüşü (1) Hotmail (1) Işık (1) İçerik kaygısı (1) İçerik oluşturma rehberi (1) İddia Oyunlarında Çarkın dönüşü nasıldır? (1) İktisat tanımı (1) İlahi yardım (1) İlber Ortaylı (1) İlk hava akımını yakalamak (1) İlker Başbuğ (1) İndeksleme olayı (1) İnsan Eşref-i Mahlûkattır (2) İnsan herşeyi bilebilir mi? (1) İnsanın sınanması (1) İnternet kaynakları (1) İrrasyonel (1) İsim hakkı (1) İsmet Özel (2) İstatistikî insan (1) İşbölümü ve uzmanlaşmanın hedefi ne olmalıdır? (1) İşbölümü-uzmanlaşmanın para ile ilişkisi nedir? (1) İşi şansa bırakmak (1) İzleyenlerin artması (1) Jeopolitik konum (1) Jet hızında dizine nasıl eklersiniz (1) Jileti ters vurduğunuzda ne olur? (1) Kader gayrete aşıktır (1) Kadın asker (1) Kadının gönlünü yapamayan toplum (1) Kadının gücünü dengeleyecek şey (1) Kadınlar parayı neden sever (1) Kafa Açan Müzikler (1) Kafa konforumuz (1) Kafamda deli sorular (1) Kanada'da yaşamak (1) Kanunî Sultan Süleyman (1) Karabüklü (1) karşılaştırmalı üstünlükler (1) Kayıt düğmeleri (1) Kaynatasızlar (1) Kazanmanın püf noktası nedir? (1) Kazanmanın tek yolu (1) Kazanmanın yöntemleri (1) Kazanmanızı istiyoruz (1) Kendi çıkarını herşeyin üzerinde tutan insan (1) Kendinden 91 cm ileride olmak (1) Kendine kendinin Ellerinden Bir Gül Ver (1) Keynes (1) Kişisel gizlilik hakları (1) Kitap-dergi (1) Kitaplar neyi anlatır? (1) Klavye eğitimi konusunda terslik var mıdır? (1) KMPZT (1) Kolon üst sınırı (1) Kompozit sayı (3) Konuk yazar (1) Korkma (1) Kullanıcı odaklı (1) Kumar teşvik edilmemektedir (1) Kumar-Ticaret Arasındaki benzerlik (1) Kumarbaz olmak (1) Kültür-siyaset (1) Liderlik prensibi (1) Liyakat sahibi (1) M.Serdark (1) Maddeleme (1) Mağazacılık sektörü (1) Mail yolu ile blog yayınlama (1) Makine sahibi bayiler (1) Maldivler veya bahamalar (1) Marka değeri (1) Matematik (1) Matematik ve oyun (1) Maximum kolon sayısı (1) Melek yatırımcı (1) Microsoft (1) Mim (1) Muhtelif araçlar (1) mutlak üstünlükler (1) Müdahale yok ise ne olabilir? (1) Müptezeller (2) Nasreddin hoca (1) Navigasyonlu etiket (1) Ne için yazmalıyım (1) Neden hiç sayı bilmeden kazanmak gibi bir hedefiniz olsun? (1) Neden üniversite okunur? (1) Normal eğri (1) Office (1) Oğlu babasına bakmaz (1) Okeye dördüncü lazım (1) Okur kitlesinin nabzı (1) Olasılıklar çemberi (1) Olasılıklar Çemberini daraltmak (1) Olasılıklar Çemberinin Daralması (1) On numara sıra düzeni parametresi (1) On numara yazıcı ayarları (1) On numarada nasıl kazanılır? (1) OneDrive (1) Onur Akın-Bana bir gül ver (1) Önemli bloglar (1) Önemli uyarı (1) Örneklem (1) ÖSS (1) özelleştirme (1) Özgün içerik nasıl oluşturulur (1) Özgür ansiklopedi vikipedia (1) Para Gücünü Nereden Almaktadır? (1) Para nedir? (1) Para olmasa ne olurdu? (1) Paranın hikayesi (1) Parayı saklama becerisi (1) Paylaşım mücadelesi (1) Paylaşma platformu özelliği (1) Pilatin (1) Ping atma olayı (2) Ping nasıl atılır (1) Pratik-1 (1) Pratik-2 (1) Pratik-3 (1) Prof. Dr. Erdoğan Alkin (1) Program linkleri (2) PSK (1) Q Klavyenin nimetleri nelerdir? (1) Rassal (1) Rassal seçim (1) Rasyonel (1) Rekabet (1) Rekabet makinesi (1) Resim ekleme düğmesi (1) Risk budur! (1) robot.txt (1) sa'y ü gayret (1) Sabit bir kolonu sürekli yatırmak (1) Sabit derece tablosu kullanımı (1) Salaklık (1) saldım çayıra mevlam kayıra (1) sanat (1) Savaş ekonomisi (1) Sayılar kitabı (1) Sayısal loto yazıcı ayarları (1) Sayısal lotoda kazanma olasılığı nedir? (1) Sayısal oyun çekilişlerinin canlı olarak yayınlaması (1) Sayısal oyun mantığı (1) Sayısal oyunlar alanında uzmanlık (1) Sayısal oyunlar blog (1) Sayısal oyunlar nedir ne değildir? (1) Sayısal Oyunlarda Tutturmak Neden Zordur? (1) Sayısal Oyunları Neden Tutturamayız? (1) Sayısal Oyunların Karakteri Nedir? (1) Sayısal Oyunların Matematiği nedir? (1) Sayısal oyunlarındaki en önemli bilinmezlikler (1) Sayısal oyunlarının düzenlenmesinin amacı nedir? (1) Sayısal ürün (2) Sayısal ürün pazarlaması (1) Search console (1) Seç Satırı (1) Sedat Peker tarzı giriş cümlesi (1) SEO olayları (3) Serbest piyasa koşulları (1) Shantel-Citizen of planet paprika (2) Sheraton otel (1) sıfır km OPEL (1) Sıra düzeni anlatımı (1) Sıra Satırı (1) Sıralama ve filtreleme (1) Sistem tablosu (1) Site haritası oluşturma (1) sitemap.xml (1) Sitenin kalbi (1) Smile işareti (1) Son balonlar (1) Sorular ve cevapları (1) Spor oyunlarında dönen entrikalar (1) Stopaj (2) Strateji (1) Strateji üretmek (1) Stratejik düşünce (1) Suya yazı yazmak (1) Süper lotoda kazanma olasılığı nedir? (1) Şablon hizmeti (1) Şans eseri (1) Şans oyunları (1) Şans topu yazıcı ayarları (1) Şans topunda nasıl kazanılır? (1) Şanslı ile şanssız karşılaşırsa (1) Şarap Fıçısı (1) Şike var ise nasıldır? (1) Tablo sıralama neyi ifade eder? (1) Talat Doğan (1) Tamamla bizi ey aşk (1) Tarihi eserler-kronolojik liste (1) Tartı ile satılan ürünler (1) Taşı parçalayan suyun gücü değil devamlılığıdır (2) Taşlayan olmaz ise (1) Teaser Nedir? (1) TED (1) Tek-Çift Durumu (1) Tekamül (1) Tekamül süreci (1) Tekamül sürecinin başlangıcı nedir? (1) Tekere çomak (1) Telsiz kullanım ücreti (1) Tereyağından kıl çeker gibi (1) Tırnak (1) Ticaret nedir? (1) Toplam Zaman Nasıl Hesaplanır? (1) Toplum mühendisliği (1) Tornet zamanı (1) Total Sütunu (1) Traş keyfi (1) Tüm yönleriyle (1) Türev (1) Türk işi (1) Türk kadını (1) Türk Kadınlarının Gavur Erkek Merakı nedir? (1) Tweetdeck (1) Uçurtma aşkı zamanı (1) Üçkağıt ekonomisi (1) Üniversite süreci-mezun olmak (1) Üst menüden hazzetmeyen izleyenlerimiz (1) Üstad (1) Varsayım (2) Varsayım kullanımı (2) Varsayım nedir? (1) Ve'l-Asr (1) Vedat Ali Dalokay Caddesi (1) Vergi (1) Veronica (1) Video ekleme düğmesi (1) Video Köşesi (1) Weblog (1) Word (1) Yalan üzerine inşaa (1) Yalnızca blog yazarlarının dikkatine! (1) Yarı olmasının yüzde değeri nedir? (1) Yaşa Göre Yaşanılan hayatlarda Neler var? (1) Yayın ilkeleri (1) Yazı editör çeşitleri (1) Yazı editörü hakkında tecrübelerimiz (1) Yazı karakter tuşu (1) yazı kronolojik listesi (1) Yazıcı ile kolon yazdırma (1) Yazmaktaki motivasyonumuz nedir? (1) Yeni eklenen parametre (1) Yeni normal (1) Zıtlıklar (1) Zoti nedir? (1)
Copyright ©2018 Tüm hakları saklıdır. Blog SAYISAL OYUNLAR tarafından dizayn edilmiştir. Tamamı orijinaldir. Kasıtlı olarak bilgileri alan kişi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karşılaşırsanız itibar etmeyiniz. Yayınlarımızı bağlantı linki ile paylaşıp kullanabilirsiniz. Y.N.