Pinterest'e Kaydet

Pinterest'te Biz

Translate

Abone Olun (Onay Gerekir)

Site İçi ve Etiket Arama

19 Haziran 2015 Cuma

Blog Yazarken Yapmanız Gereken Rutin İşler

08/10/2016
Öncelikle yazım aşamasında baştan sona kadar dikkat etmeniz gereken konular üzerinde durduk.
Birde blogunuzu yazdıktan okumaya açtıktan sonra yapmanız gereken işler vardır.

Hırsızlık konusunda yazdığımız blogumuzun konusu burada yine geçmektedir. Normal hayatta olduğu gibi sanal ortamda da bir işinizi hırsızlara göre ayarlamanız gereken durumlar olacaktır. Bunlardan bir tanesi burada karşınıza çıkacaktır.

  • Search console:
Bu araç bir web master aracıdır. İsmi sizi korkutmasın burada yazılarınızın özgünlüğü ve dizine eklenmesi gibi işlemleri takip edeceksiniz. Dizine ekleme işlemini es geçerseniz ne olur?
Yazınızı yayına verdiğinizde sizin yazılarınızı bekleyen okurlarınız olacaktır. Anında okumak isteyenler olacaktır. Bunun yanında art niyetli kişilerde olabilir. Siz yazınızı ekler eklemez kopyasını bloguna yapıştırıp kendi search console'na eklerse yazı google kayıtlarında orjinal olarak sizin değil onun olacaktır. Sizde yazının gerçek sahibi olarak çalıntı yazı kullanmış olacaksınız. Sizi şikayet etmesi durumunda ise google tarafından siteniz banlanacaktır. Arama sonuçlarında siteniz görünmeyecektir.
Search console'nin önemi budur.
Şimdi yayınınız taslakta iken search console ekleyebilir misiniz orasını bilmiyorum. Sorup öğrenelim. Yazınız tarih olarak kayıt altına alınıyor. Bu işler başınıza gelmeden ne yapacağınızı düşünmek yerine olmadan tedbirini almak gerekir.
  
Yazınızı hırsızlara karşı hazırlıklarınızı yaptıktan sonra dizine ekleme işleminiz bitti.
Bundan sonra robotlara dizine eklediğini gelip sitenizi taramasını isteyeceksiniz bu önemli yoksa sittin sene beklersiniz. Bunun yanında bir konu daha önemlidir.
Devamını oku uygulamasını yapmış olmanız gerekir. Ana sayfanızda bulunacak sayfa sayısını 5-7 arasında tutunuz. Yoksa bu robotlar sitenize giriş süresi uzayınca benim işim var deyip gidebilir.
Blogunuzun 35 saatte açılmamasına dikkat edin yine bunu search konsole de açılma zamanını milisaniye cinsinden görürsünüz. Bu zaman 100 mili saniyeyi geçmesin.
5-7 Blog görüntüleme bunun için vardır.

Evet dizine eklediğimizi nasıl haber edeceğiz?
Blogunuzda yaptığınız en ufak bir değişiklik site haritanızın değiştiği anlamına gelecektir.
2 tane site haritanız olabilir. Birincisi kendi yazdığınız bloglara verdiğiniz sıralama veya blog listeleri, ikincisi ise arama motorlarının yazılarınıza anlam verebilmesini sağlayana site haritasıdır. Buna sitemap deniliyor.
Sitenizde yaptığınız her değişiklik bir anlam ifade eder. Bunu search console kullanarak bildirmeniz gerekir. Aramalarda yeni hali ile yer alması önemlidir.
Basit bir işlem ile site haritanızı değişiklik ile beraber gönderebilirsiniz. Aşağıda anlatıldığı gibidir.

Konsole'de robots.txt Test Aracı olur. Onu bulun. 8. satırın sonunda sitemap.xml yazısı olur.
Blogunuzu dizine ekledikten sonra bir tane olsa bile bu işlemi yapmanız gerekir.
sitemap.xml yazısını kopyalayın ve site haritaları bölümüne gelin.
Site haritası ekleme düğmesi
Bu düğmeye tıklayın ve çıkan yere sitemap.xml yazısını yapıştırın. Gönder düğmesine basın. Müsait olduğunda gelip sizin sitenizi tarayacak dizine ekleyecektir. Bu işlem yazınızın arama motorlarında yerini alması açısından önemlidir.
Bu işlem site haritanızın ilk oluşturulmasında yapılması gereken işlemdir.
Daha sonraları sitenizde yaptığınız değişiklikleri bildirmek içinse search console'de bulunan sitemap.xml bağlantısına tıklayın. Aşağıdaki resimde gösterilmiştir.Ardından öncelikle test ve yeniden gönder düğmelerini tıklayıp sitenizde yaptığınız yeni düzenlemeleri bildirmeniz gerekir.İki seçeneği önce test ardından yeniden gönder düğmelerine tıklayıp değişiklikleri bildiriniz.
Arama motorlarına sitenizde yaptığınız değişikliğin bildirilme işlemi bu kadardır.
Ardından ping atma işini aşağıda anlatacağız.


Ping atma olayı:

Blogunuzda yazdığınız yazıların sosyal medya ortamında gerek otomatik gerek manuel paylaşın. Özellikle twitterde twitinizin içinde blog kelimesi olacak şekilde paylaşın. Blog okuma meraklılarının ilgisini çekecektir.
Bunun dışında bloglar arasında arama motoru bilmem nesi olan ping vardır. Buradan sitede bulunan sitelere ping atarak blogunuz hakkında bilgi verirsiniz ve bu motorlar blog arayanlara sizin blogunuzu gösterir bunun olayı budur. Her yazınızı ping atınız.
Sitede doldurmanız gereken 3-4 boşluk vardır doldurup ping at düğmesine basınız.
Listedeki adreslere siteniz hakkında bilgi gönderilir vs.


Ping nasıl atılır:

Ping atma olayı araştırılmadığında yanlış yapılabilecek bir iştir. Yanlış yaptığınızda ise yaptığınız işten verim almak imkansız olacaktır.
Öncelikle blogunuz feedburner'e kayıt olmuş olmalıdır.
Blogunuzda şu bölüme gidin ve 3. satırda yer alan bilgiyi blogunuzun ayarlarına yapıştırın.

Burada 3.satırda bulunan bilgiyi blog içerik ayarlarında aşağıdaki yere yapıştırın.

Artık olayı ping atma seviyesine getirdiniz demektir.

Bilgileri ping atma penceresine aşağıdaki gibi doldurunuz ve ilk sayfanız açıldığında aşağıdaki bütün satırların klik atınız.
Bu işlemi blogunuzu ekledikten ve search consoleda dizine ekledikten sonra yapınız.
Bunun dışında sitenizin trafiğini artırmak için organik aramalara başvurunuz. Bu kendi çabanızla insanlarla yazışarak blogunuzu tanıtmak olabilir. Twitterden insanları rahatsız edebilirsiniz.

Çok çok siz şikayet ederler hesabınız dondurulur. Bu gibi işlerde sık kullanmadığınız bir twitter hesabı açısınız ki uğraştırmasın. Sosyal medya olaylarınız siteniz oturana kadar değişken olsun hemen kurumsallaşmaya geçmeyin.

Bunun dışında içeriğinizin kuvvetli olması durumunda kendinize güveniyorsanız ve reklam konusunda bütçeniz yeterli ise adwords reklamlarını kullanabilirsiniz. Ödeyeceğiniz bedel ile doğru orantılı olarak ziyaretçiniz artacaktır fakat ziyaretçinin sadık olup olmayacağı kesin değildir.

En güzeli organik aramalara emek vermektir. Zordur zahmetlidir. Fakat en sağlamıdır.
En yaygın kullanılan twitterden bir örnek verelim.
Konunuz hakkında en çok aranan kelimeyi tespit ediniz.
Bu kelimeyi tweetdeck'te aratınız. Çıkan aramaları sütuna ekleyiniz. Bu kelimeyi kullanan kullanıcılardan uygun bulduklarınıza sitenizin linkini gönderin.
Mutlak bakacak ve size dönüş yapacaktır. İlgilenmiyorsa da zaten bir şey yapmayacaktır. Fakat siz bir faaliyet göstermiş olacaksınız.

Bu Twitter adreslerinin blog ile bağlantısı olmamasına dikkat ediniz. Çünkü google müşterilerine değer verdiği için her şikayete anında cevap veriyor. Şikayetler belirli bir sayıya erişince de olabilir şimdi orasını bilemedim. Neyse bu konuya dikkat edin.

Zaman zaman buraya eklememiz gereken konular olması durumunda güncellemeler yapacağız.

Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayınız.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: Bloggerdeneyim01

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar. Ayrıca makaram sarı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Buradan bize yazabilirsiniz.

Ad

E-posta *

Mesaj *

sayisaloyunlar[at]gmail.com adresimizden de soru, görüş, istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Son yorumlar

Copyright ©201∞ Tüm hakları saklıdır. Blog SAYISAL OYUNLAR tarafından dizayn edilmiştir. Tamamı orijinaldir. Kasıtlı olarak bilgileri alan kişi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karşılaşırsanız itibar etmeyiniz. Yayınlarımızı bağlantı linki ile paylaşıp kullanabilirsiniz. Y.N.