Pinterest'e Kaydet

Pinterest'te Biz

Translate

Abone Olayım (Onay Gerekir)

Site İçi ve Etiket Arama

30 Mart 2015 Pazartesi

Herşeyini Hırsıza Göre Ayarlarsın

08/10/2016
Bazı şeyler kanıksandıktan sonra artık normal kabul edilir. Bunlara yeni normallerde denir.
Biri birinin birşeyini çalmış adam mı olmuş büyük adamdır o...

Blogumuza varlığından yeni haberdar olduğumuz sanırım sadece youtube'de yayınlanan sıfır bir dizisini konumuzla alakalı olması ve olayları her iki taraf açısından değerlendirmesi açısından başlangıca ekleyelim burada dursun. Dizide geçen olaylar hakkında yorum yapmayacağız. Aşağıda bir çok konuya değiniyor olacağız.

Toplumun bakışı nedir?

Bu gibi hoş görmeler topluma nasıl zarar verir onu inceleyelim isterseniz.
Bir kıymetiniz değeriniz vardır. Bu her şey olabilir. Sizin emek vererek çalışarak kazandığınız veya hayatın size verdiği hediyeler olabilir.
Sizin göreviniz bunlara sahip olmaktır. Bunlara sahip olamadığınızda malınızın çalındığına değilde çaldırdığınıza yanarsınız.
Neden çaldırdığınıza yanasınız?
Hırsızlık meselesinin toplumda bir karşılığının olmaması, çok büyük bir iddia olmamakla beraber toplumun büyük bir kısmının fırsatını bulduğunda hırsızlığı yaptığı bir ortamda bu gibi olayların olması şaşırtmamalıdır.

Bunun için her şeyini hırsıza göre ayarlarsın.
Bu çıkarıma nereden vardım. Eğer devlette diyorsa ki hırsıza karşı tedbirini alacaksın. İşte dananın kuyruğu orada kopmaktadır. Girin Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesine bakın.
Hırsızlıklara karşı yapılması gerekenler yazar.
İşin devlet boyutuna hiç girmeyeceğiz. Bu devlet ayakta duruyorsa vatanını sevenlerin hürmetine ayakta duruyordur. Yoksa hırsıza, uğursuza yol verecek bir devletimiz yok bizim.
Olmuyor mu elbette oluyor.

Eviniz vardır ve penceresine demir parmaklık yapmak zorundasınız. Çünkü hırsız girer.
Arabanızın camı kapalı olsa bile içinde bir şeyiniz varsa hırsız darbe yapıp müdahale edebilir. Sizin olanı sizden almaya kalkabilir.
Çocuğunuz vardır sizin değildir zaten toplumundur. Çocuğunuz da çalınabilir. Eliniz yüreğinizde hep çocuğunuzu parmaklıklar arasında yetiştirmek zorunda kalırsınız.
Devletin verdiği özgürlük bu mudur?
Bir şeyiniz bir yerde açıkta kalırsa onu birisi gelir bu kimindir demeden alır gider. Çünkü açıkta bırakmanın da bir cezası vardır. O bir hırsızlık değildir oysa ki...
Siz sokakta duran arabanızı alıp götürmediklerine dua edin. Yakında onlarında kanıksanması ile başımıza bunlarda gelecektir.
Sözde devlet milletin mal ve can güvenliğini sağlamakla görevlidir.
Emniyet Genel Müdürlüğü hırsızı kanıksamış sen neden bahsediyorsun diyen yoktur.
İşte aşağıda yazıyor.
Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi güvenliğiniz için sekmesinden aşağıdaki yazı ve benzer konulardaki öğütleri bulabilirsiniz.

BİLİNEN HIRSIZLIK ÇEŞİTLERİ

Yankesicilik: Belediye ve özel halk otobüslerinde, otogar, tren garı havayolu terminalleri, pazarlarda, alışveriş yerlerinde, kalabalık arasında dalgınlığınızdan istifadeyle bir ve birden fazla kişi tarafından ceplerinizden veya çantanızdan paralarınızın çalınması olayıdır.
Tırnakçılık: Para bozdurmak için başvuran ve genellikle turist rolü yapan kişilerin kasanızdan veya tezgah üzerine çıkarttığınız paraların içerisinden karıştırmak suretiyle dalgınlığınızdan istifade ederek bir miktar para çalma olayıdır.
Muslukçuluk: Cami şadırvanlarında abdest alınırken askıya asılan elbiselerin ceplerinden para çalma olayına 'muslukçuluk' denir.
Falcılık: Çeşitli ihtiyaç beyanıyla ikametgahınıza ihtiyaç gidermek için gelen bazı bayanların sizin zaaflarınızdan faydalanarak falınıza bakmak istediğini, falınıza bakmak istemesi, falınızın daha iyi çıkabilmesi için mücevherlerinizi kullanmak istemesi ve sizin dalgınlığınızdan istifade ederek bu altınlarınızı çalması olasıdır.
Dolandırıcılık: İyi niyetinizden istifade edilerek hile ve desiseyle para ve eşyalarınızın alınması olayı dolandırıcılıktır.
Banka, postane ve vergi dairelerine para yatırmanıza yardımcı olacağını söyleyip parayı elinizden alan, sizi de pul almak için yanından uzaklaştırmak isteyen kötü niyetli kişiye güvenmeyin.
Emekliler; bankadan ikramiyelerini aldıktan sonra yanlarına gelen ve bankada görevli olduğunu, yanlış ödeme yapıldığını, paranın eksik kalan kısmını ödemesi için bankaya gelinmesini isteyen ve kendilerini pul alma bahanesiyle uzaklaştırmaya çalışana inanmamalıdırlar.
Dükkanınıza gelerek bozuk para ihtiyacınızın olup olmadığını soran kişilere inanmayın. Ayrıca, doktor olduğunu söyleyerek size ücretsiz tedavi öneren ve buna karşılık bir miktar para isteyen kişilere inanmayın.
Gümrük Muhafaza Memuru kisvesiyle gümrükten ucuz fiyatla mal alacağını vaat eden şahıslara inanmayın.
Alınacak Basit Ama Etkili Önlemler
Evlerinizin birinci, ikinci kat balkon ve pencerelerinin kilitlerinin sağlam ve demir olmasına,
Kapılarda çift kilit bulundurup geceleri kapı arkalarına emniyet zinciri takılmasına,
Evlerinizi kısa süreli olarak terk edeceğiniz zaman bilhassa geceleri bir lambanın yanık kalmasına, Apartman kapılarının muntazam ve sağlam olması, gerektiğinde zil tertibatı takılması,
Apartman yöneticisi tarafından apartmanın kapıcısının dikkati çekilerek apartmana giren yabancı şahısların takip edilmesi, Sokak lambalarının yanık vaziyette tutulmasına, İşyerinizin kapılarına sağlam kilit takılmasına ve camlarının demirli kepenkler ile muhafaza altına alınmasına,
Mahallenizdeki şüpheli şahısları her an 155 numaralı telefona ihbarda bulunmaya,
İşe alacağınız şahıslar hakkında ön bilgi sahibi olmak için geçmişleri hakkında bilgi toplamaya, herhangi bir olay vukuunda en yakın bölge karakoluna bilgi vererek görevli isteyip, olay yerinin incelenmesinin sağlanmasına, görevliler olay yerini tetkik edinceye kadar olay yerinin muhafaza altına alınmasına özen gösterin.
Otolarınızı herhangi bir nedenden dolayı park etmek zorunda kaldığınızda aşağıdaki önlemlere uymaya çalışın. Basit gibi görünen önlemlerin; kazançlarınızın başkaları tarafından çalınmamasında çok etkili önlemler olduğunu göreceksiniz.
Otopark edildiğinde, oto içerisinde ehliyet, ruhsat, para ve kıymetli evrak bulundurulmamalı,
Otoların ön ve arka bölümlerinde dışarıdan bakınca ilgi çekici eşyalar bulundurulmamalı,
Otolara hırsızlık olaylarına karşı bir önlem olarak alarm tertibatı taktırmalı.
İşlerin neler olduğunu devlet yaşanmış tecrübeler çerçevesinde anlatmıştır. Bu gibi olaylara karşı tedbirinizi alın demiştir. Yaptırım? Hadi canım sende... Yakalanmazsan bir şey yok...

18/02/2017

Topraklama çubuğunun çalınması:

Her bir yenilik güzelliklerin dışında hırsızını da beraberinde ortaya çıkarmaktadır.
Nasıl olur dediğinizi duyar gibiyim.

Doğalgaz tesisatını yeni yaptıran binalar bir sürü prosedür ile karşılaşırlar. Güvenlik açısından dikkat etmeleri gereken yeni şeyler öğrenirler. 
Bu konuda gerek kuruluşlardan gerek tesisatı bağlayan firmalardan kullanım bilgilerini alırlar.
Diyoruz ya! her şeyini hırsıza göre ayarlarsın.

Bina ana tesisatının yapımında tesisatın herhangi bir yerden elektrik alıp tehlike oluşturmaması için bir topraklama olması gerekir. Bu topraklamayı tesisatı yapan firma bina giriş kutusunun yanına kurar. Topraklama bakır çubuğu 1 metre boyunda 1 adettir. Tesisata elektrik temas etmesi durumunda bu elektriği toprağa verir bu çubuk olmaz tesisat elektrik akımına maruz kalır ise içinde bulunan gaz patlayabilir.
Şimdi gelelim meselenin hırsız boyutuna...
Bu topraklama çubuğu günün hükmü ile 100,00-150,00 TL bir para tutmaktadır.
Bu çubuk çalınarak tutturuşuna bir fiyattan satılmaktadır. Kim alır kim yapar orasını bilemeyiz.

Güç bela bina yönetimi ve sakinler doğalgaz tesisatını çektirmiştir. Topraklama çubuğunun çalındığını ya firma fark eder ya da kendileri çok sonra farkeder. Bu çubuk önemlidir. Sigorta gibi birşeydir.

Düzenli ödeme yapılan dağıtıcı firma faturasına aşağıdaki ifadeleri aynen yazmıştır.

8 ALTIN ADIMDA DOĞAL GAZI EMNİYETLİ KULLANIN!

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8. Can ve mal güvenliğiniz için servis kutusu çıkışında tesisata montajlanan topraklama çubuklarının çalınmaması için dikkatli ve duyarlı davranın. 

Dağıtıcı firma maddeler halinde diğer kullanım gereklerini yazmış ve en son da da hırsızlara karşı önlem alınması, dikkatli ve duyarlı davranılması gerektiğini salık vermiş.
Ayrıca dağıtıcı firma yaptığı işi bilmediği ezbere talimat verdiği için çubukları ifadesini kullanmıştır. Oysa ki çubuk 1 adettir.

Kendi insanımızın kendi insanımıza yaptığını gayrimüslim yapmaz. Küçük çıkarlar için millet olarak düştüğümüz duruma bakar mısınız?

27/02/2017

Yine bir hırsızlık ve deynekçi ıslığı:

Sabaha doğru saat tam 5:00 blogun bitmek bilmeyen işleriyle uğraşıyordum. Sokaktan bir anda kısa bir ıslık sesi geldi.
Hırsızlar yine iş başındaydı. Birisi bir şey çalarken gözcü bir tehlike olduğunu farketti ve ıslık çalarak uyardı. Buna deynekçi diyorlar.


19/03/2017


Bir hırsızlık:

Bir işyerine saat sabaha karşı 5:00 civarında hırsız girer.
Çekmecedeki 100,00 lirayı alır kayıplara karışır.

***

Aynı hırsız saatinin bir vaktinde aynı işyerine ikinci kez girmek ister.
Bilgisayarı kapattım yatmak üzereyim.
Cıyk! diye bir kepenk sesi geldi.
Hemen polisi aradım. Hırsızlık olduğunu söyledim. Ekiplerin geleceğini söyledi.
Dışarı çıktım. kepenk çekiliydi.
Polis gelmek üzereydi. Kepenk açıldı dükkanın içinden birisi çıktı.
O sırada polis geldi ve geri tekrar içeri girdi.
İçeride olduğunu söyledim.
Hırsız yakalandı.
Kepenkin üzerindeki kilidi kırarak içeri giriyor.
Kasada olan parayı alıyor.
Suç üstü yakalanmış oldu.


Bir sonraki yazımızı okumak için tıklayınız.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: Bloginsan01

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar. Ayrıca makaram sarı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Buradan bize yazabilirsiniz.

Ad

E-posta *

Mesaj *

sayisaloyunlar[at]gmail.com adresimizden de soru, görüş, istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Sayfa yenileme kaldırılmıştır.
Copyright ©2018 Tüm hakları saklıdır. Blog SAYISAL OYUNLAR tarafından dizayn edilmiştir. Tamamı orijinaldir. Kasıtlı olarak bilgileri alan kişi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karşılaşırsanız itibar etmeyiniz. Yayınlarımızı bağlantı linki ile paylaşıp kullanabilirsiniz. Y.N.