Pinterest'e Kaydet

Pinterest'te Biz

Translate

Abone Olayım (Onay Gerekir)

Site İçi ve Etiket Arama

20 Mart 2015 Cuma

Günümüz İnsan Davranışındaki Eğilim Nedir?

01/05/2017

İnsan eşref-i mahlûkattır. Tanımının içinde kendi çıkarını her şeyin üstünde tutacaksın telkini var mıdır?

Bu nereden yapışmıştır yakamıza

Nasıl olurda kendinden önce diğer kardeşlerini öncelik veren birey kendi çıkarını her şeyin üstünde tutma seviyesine gelmiştir. Ya da nasıl bencil olmuştur. Almaya gelince hep bana vermeye gelince neden yok çeker duruma gelmiştir.

Asırlar boyu insanların mutlu yaşadığı dünyada doğanın bir parçası olarak yaşamak var iken nereden çıkmıştır bu hiyerarşik düzen?

Methiyeler düzülen bir düzen denildi ne kadar ki daha Ay'a gidildi sonra doğruysa marsa...
Doğru olsa ne olur?
Geçmiş olsun diyebiliriz.
Yanlış olsa ne olur.
Yine geçmiş olsun diyebiliriz.

Kendi çıkarını her şeyin üstünde tutan bireyin inşasından sonra aynı türden devletler türedi.
En üst refah seviyesine ulaşabilmek isteyen devletlerin diğer devletlerin refahından aşırma yapması gerekmekteydi. Bu nasıl oldu. Kendi ülkelerinde barış ekonomisini hakim kılarken temelinde islam olan toplumlara savaş ekonomisi hakim kılarak olacaktı elbette.

Bireye bunu emreden düzen ne dedi?

Güçsüzlerin dışındaki bütün insanlar kendi çıkarını her şeyin üstünde tuttuğu takdirde ekonomik açıdan bütün olumsuzluklar ortadan kalkacaktır.
Güçsüzlere ise devlet bir şekilde yardım edecektir.
Bunun adına görünmez el dediler. (Adam Smith)

Bu işin sonucunda büyük buhran kendisini gösterdi tarih 1929.

Bunun bu şekilde başarılamayacağını ortaya atan Keynes aslında halkın %51'inin devletin yardımı olmadan ayakta duramayacağını açıkladı.
Bununla beraber dünya ekonomisi kısa zamanda toparlandı. Bu sefer ülkelerin başına enflasyon gibi bir bela çıkıverdi ki görünmez elden daha beterdi.
Basılan karşılıksız her kuruşun ekonomiye zararı vardı. Üretime dayalı olmayan kamu harcamaları enflasyonu körükler nitelikteydi.

Sonra görünmez el, Keynes derken ortaya ne kadar görüş ortaya atan var ise karma bir ekonomik sistem oluşturuldu. Adına karma ekonomik sistem denildi.

Görünmez el ile ortaya atılan bireyin kendi çıkarını her şeyin üstünde tutması artık insanın üzerine yapışmıştı. Artık bu elbise insanın üzerinden çıkmayacaktır denildi. Bunun nedeninin ise doğanın işleyişinin de bu şekilde olduğu ve insan doğanın bir parçası olarak ona uyum sağlaması gerektiği telkin edildi.

Bu yapılan doğru mu?
Elbette ki hayır.

Dünya ve kainat müthiş bilimi uygulayarak hayatiyetini devam ettiriyor. Kusursuz bir şekilde yaşamını devam ettiriyor. Bu kusursuzluğu insandan beklemek doğru mu?
Hayır.

Çünkü insan eşref-i mahlukattır.

Eksikleri hatalarıyla insandır. İnsana kainatın bir parçası olacaksın dayatması da neyin nesidir? Böyle bir şeye gerek var mıdır?
İnsana sa'y ü gayret etmesi gerektiği istenirken bu koşuşturmaca da neyin nesidir?
Kendisine sunulan imkanlar sınırsız iken kendi çıkarını her şeyin üstünde tutan insanın çıkarı için çekilen bu çilenin gereği nedir?

İnsanın akıl, sanat, felsefeden düşünceden uzaklaşması ile hayatının sonuna kadar bunları düşünemeyecek sanırım. Ben ne yapıyorum diye kendine soramayacak sanırım.

Bir insanın yaptığı işte en yüksek verimi alabilmesi için uygulaması, dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Bunlara burada yer vermeyeceğiz.

Basitinden herkes ne yapıyorsa bende onu yaparım düşüncesiyle hayatlarına devam eder insanlar.

Peki herkes ne yapar?

Toplum dinamik yapısı nedeni ile insanlar ve çevreler sürekli değişmektedir. Sabit kalan nedir? Sabit kalan ise şudur:
Bireysel ilişkilerde her zaman olduğu gibi insan her zaman kendi çıkarını her şeyin üstünde tutar. Bir insan tanır onu harcamak onun için çok zor olmayacaktır. Çünkü onun için kendi çıkarı her şeyin üstündedir. Daha birde buna onurunu, gururunu eklerse hiç güç yetmeyecektir.

Çıkarını elde etmek isteyen karşısındaki kişinin açıklarını, kendisine karşı kullanacağı kozları belirli bir zamanda toplar, bir şey ister o her ne ise veya bir şeye canı sıkıldığı için onun intikamını almak ister kendi çıkarını her şeyin üstünde tutarken...

Çıkarını elde etmek ister, karşısındaki kişi buna razı gelmeyecektir ki tehditler başlar...
Kendisine gelen güven ile topladıklarını kullanmaya başlar... Çünkü cahildir.

Alacağını alsa da alamasa da böyle bir davranışı göstermek genel bir eğilim olması nedeni ile yadırganmayacak bir davranıştır. Nasıl ki bazı ülkelerde insanın hayvan gibi katledilmesine ses çıkarılmıyorsa buna da ses çıkarılmayacaktır. Bu işin ondan ne farkı vardır?

Bu anlattığımız kesit toplumun bütün kesimlerine sirayet etmiş durumdadır. Herkes kendi çıkarını korumak hatta işi öyle boyutlara getirmişlerdir ki başkalarının sırtından geçinmeye kadar varmıştır işler.

Patronuda böyledir, devleti de, üstün olan altta olana bu sistemi uygulamaktan geri durmamaktadır.
Kurulu düzende herkes işin dümen suyuna gitmektedir.

İlker Başbuğ Paşa


Bakınız İlker Başbuğ Paşa kitabında ne diyor:Sayfa 200.
Toplumun "Dünyanın adil mi, adaletsiz mi olduğu fark etmez; nasılsa öyle olduğuna göre, ben en iyisi onun kurallarını işime gelecek şekilde kullanayım" düşüncesi içine girmesi ise bir felakettir.

Bu kitap Ocak 2015 tarihinde çıkmıştır. O tarihten bu tarihe yaşadıklarımızın nedenlerine üzerine basa basa durmuştur. Çok uzak değil aslında devlet bilmez mi başına ne iş geleceğini en başından?

Bakmayın siz işlerin malum yazılıma bağlandığına görüntü başka ses başka. Siyasi olaylara hiçbir zaman girmedik girmeyeceğiz. Bir şeyi değiştiremeyecek olsakta dünyayı biz değiştiremeyecek olsak da bireysel olarak üzerinde durmaya devam edeceğiz. Çünkü halkı için mücadele etmiş bir insanın söyledikleri yabana atılır gibi değildir.

Ne yapması gerektiğini elbette biz yazacak değiliz insanın. Gittiği yolun yol olmadığını bakış açısını değiştirmesi gerektiğini yazmakta bilen insanın boynunun borcudur.

Emrah serbes'in son çıkan bir kitabı var. (Müptezeller 2016)
Kitaba kısaca göz atmıştım. Bir baba çocuğuna karşı vicdan azabı duyuyor ondan özür diliyor. Çocuğunun 20 yaşına gelinceye kadar geçen sürede hiçbir ihtiyacını, isteğini karşılamamış ve geliri ile bir ev almıştır. Bir olayı ile evi 20 yılın sonunda kaybediyorlar. Oğlu olsun baba ev gitmiş olabilir "çalışır yeniden alırız" diyor.

Kitabın arka kapağında şöyle yazıyor;
"Üzülme baba" dedim.
-"Alt tarafı bir ev, alt tarafı beton parçası ya. Çalışır ederiz yine alırız. Ben de çalışırım bundan sonra, söz, alırız bir ev daha."
-"Ona üzülmüyorum ki ben" dedi babam. "Her ay evin taksitini ödedik de ne oldu. Bak uçup gitti elimizden bolon gibi. Keşke seni ağlatmasaydık çocukken. Keşke sana o akülü arabayı alsaydık."

Yapılan hatalar birikirken faturasını toptan ödetmektedir. Plansız böyle bir işe gerek var mıdır? Hayat planın var ise o zaten senden gitmeyecektir.

İnsanları biz düzeltecek, değiştirecek değiliz. Böyle bir çabamız da olmayacaktır. En azından bir şeyler için farkındalık oluşturabilmiş isek başarı addederiz.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: Bloginsan01

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1.) Yorumlar denetimden geçmeden yayımlanır. Yapılan yorumun sorumluluğu, yorumu yapanı bağlar. Ayrıca makaram sarı bağlar.
2.) 3. bir kişiye hakaret olmadığı sürece yorumlar kesinlikle silinmez. İsterse yorumu yazan silebilir.
3.) Kuralları aşmadığı sürece site linki paylaşımı yapılabilir.
4.) Konu dışındaki sorularınızı sayisaloyunlar[at]gmail.com adresinden yazabilirsiniz.
5.) İzleyenler istediğini istediği şekilde yazabilir. İstediğiniz yerden başlayabilirsiniz.
6.) Aşağıdaki OneDrive tablosundan kelimelerinizi biçimlendirebilirsiniz.
7.) Bloglardaki toplam yazı sayısını öğrenmek için tıklayınız.
8.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz Fihrist-blog konuları tablosunu bu bağlantıdan görebilir.
9.) Mobilden takip eden izleyenlerimiz yazı kronolojik listesi tablosunu bu bağlantıdan görebilir.

YORUM BİÇİMLENDİRME ÇALIŞMASI

Buradan bize yazabilirsiniz.

Ad

E-posta *

Mesaj *

sayisaloyunlar[at]gmail.com adresimizden de soru, görüş, istek ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Sayfa yenileme kaldırılmıştır.
Copyright ©2018 Tüm hakları saklıdır. Blog SAYISAL OYUNLAR tarafından dizayn edilmiştir. Tamamı orijinaldir. Kasıtlı olarak bilgileri alan kişi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karşılaşırsanız itibar etmeyiniz. Yayınlarımızı bağlantı linki ile paylaşıp kullanabilirsiniz. Y.N.