Blogda Arama-Tarama

Müptezeller/Emrah Serbes

01/05/2017

Uzun zamandır blogda kitap incelemesi yapmak istiyorum. Hali hazırda kitap incelemesi yapan birçok blogun aynı kitabı okuduğum için aslında o kitabı hiç okumadan kitap incelemesi yaptığı kanısına varıyorum. Aynı ders çalışmayan öğrencinin sen dersine çalıştın mı diye soran öğretmenine çalıştım diyerek yalan söylemesi gibi... Çalışmamışsın işte niye yalan söylüyorsun.
Her işte olduğu gibi işlerimizi yalan üzerine inşaa etmeyi seviriz yıkılınca da karşısına geçip yıkıldığını seyretmeyi...

s29
Blogda kitap incelemesi yapmayı istememe rağmen hiç girmek istemediğim bir konu fakat mutlaka incelenmesi konusunun tartışılması gereken kitapların olduğunu düşünürüm.
Eğer bu topluma şekil verecek kalemler olacaksa birgün internet ortamında kimseden emir almadan yazan kalemler sayesinde olacaktır. Oysaki toplumun böyle bir şeye ihtiyacı yoktur. Bazı zevat kendisine bunu vazife bilmektedir.
Toplumun çekip çevrilmesi, yönlendirilmesi gereken bir araç olarak bakılması onun bir rant kaynağı olarak görülmesi düşüncesinin sonucudur.

Durmadan televizyona çıkan dangalaklar onun ne yapmasını söyleyip durur. İşin enteresan tarafı ise kendisinin görünmemesinden kaynaklanan keyfinden dolayı onun söylediklerini harfiyen yerine getirir. Gerçekten çok enteresan hayatlar yaşıyor insanlar...

Koca koca doktorlar bazı insanlar için özel olarak önerilmesi gereken diyetleri televizyonda bütün insanları aynı diyet kategorisine koyarak bazı besinleri tüketmeyin diyebiliyor.

Türkiye'de insanların bir rant aracı olarak görülmesi neleri değiştirdi hayatımızda?
Bu her bilen bilmeyen bireyin kendisine sorması gereken sorulardan sadece bir tanesidir.
İşin önem verilen tarafı ise hızlı üretim ve hızlı tüketim...
İnsanlığa yapılan eziyetin özeti budur.
Bu iki zincir ne kadar hızlı çalışırsa hedeflerin yerine getirileceği düşünülür.
Burada esas alınan büyümedir. Büyüme ile birlikte kalkınmanın desteklenmemesi durumunda elde edilen büyümenin hiçbir işe yaramayacağı aşikardır.

Bu kitabı okuduktan sonra aklımda dönen sorunlar tam olmasa da yerine oturdu diyebilirim.
Kitapta geçen olayların sonucunda belirli analizler yapıyor yazar, müptezeller gözü ile...
Çok önemli konulara değiniyor üstü kapalı...
İşte kitap incelemesi yapmak istememin sebeplerinden bir tanesi de yazarın anlatmak istediği gizliden üstünden geçtiği konuların neler olduğuna değinmektir.
Bunun kötü yanı ise kitapta yazan olumsuzluklardan kendine rant devşiren fincancıların rahatının kaçmasıdır. Diyeceksin ki senin okur kitlen nedir ki? Çok bir okuyanın olsa biz senin başına çoktan çöker yazman gerekenleri çoktan söylerdik derler.
İnsanlar nasıl rant aracı olarak görülüyor bazı ufak ayrıntılardan bunları fark edebilirsiniz.

Bu konu aslında çok derindir anlat anlat bitmez. Bu iş üzerine yazanlar içinden çıkamamış ve gruplandırmaya karar vermiş. Kim bu işleri yapıyor onların kuyruklarına basalım bizde rantımızın peşine düşelim demiştir. Bunun neticesinde eleştirmenlik mesleği meydana çıkmış diyebiliriz. Bir gelir var ise o bir meslektir.

Mesleğin oluşumu nasıl oluyor ana kriteri nedir sorusunu sorma cesareti gösterebilen var mı?
İşin özü ranttır. Bir yerde rant var ise orada o iş üzerine uzmanlaşarak yapan kişiler her zaman olacaktır. Bu işin gerçekten topluma bir fayda sağlayıp sağlamayacağı gibi bir kriter asla yoktur. Kamu kurumları bir işi meslek haline dönüştürmek için belirli kriterler belirlerler.

İsterseniz kısadan turistik beldelerdeki rant olaylarına değinelim. Sermaye sahipleri doğal kaynakların olduğu yerlere yüklü yatırımlar yapar, bu yatırımlar sonucu bu hizmetlerden yararlananlardan gelir temin eder.
Buraya kadar sorun yok gibidir.
Gelirlerini özgürlüklerin tecavüzü üzerine inşaa edenler daha fazla rant elde edeceğini zannederler. İnsan var ise özgürlüklerde var olacaktır. Kaynaklarını kamunun tahsis ederek düzenlediği bir hizmetten özel kişinin gelir temin etmesine kamunun özgürlüklerine tecavüz tanımlaması yanlış olmayacaktır.
İyi kötü herkes bir düzen tutturmuş gidiyor. Götüren götürene düzenidir bunun adı...
Götürene manşallah, götüremeyene inşallah...

Kitapta bu olaylardan zarar gören insanlar ise hayatlarını bu rant kesiminin kendilerini müptezel yapması sonucu hayatlarını devam ettirdiğini anlatmaktadır özetle...
Başkası zarar görmeden bir başkasının fayda sağlayamayacağı bir düzen özetle...

Kitapta bir kaç kişinin başında geçen olaylar anlatılmaktadır.

Kitap fırka kitaplarının günümüze uyarlanmış şekli olarak nitelendirilebilir. Tek farkı gerçekte yaşayan insanların hayatları üzerinden iğnelemelerini yapması üzerine kurulu bir kurgusu var. Bu iğnelemeden nasibini alacaklar var ise hiç duymayacaklardır. Çünkü işlerine gelmemektedir.
Rant bozulmadığı sürece çarkın dönüşü devam edecektir.

Kitapta bölümler anlatılmakta işlenmesi istenen ana konu hikayenin içine yedirilmiştir.
Anladığımız bu ana konuların üzerinde duracağız bu yazımızda...

Genel olarak inanç-inançsızlık, zenginlik-fakirlik vd. gibi zıtlıkları üzerinden güncel eleştirilerini yazmaya çalışmıştır. Kitap sonlara doğru aslında kendisinin iğneleme değil de hikaye kitabı olduğunu anlatmaya çalışarak kendisini aklamaya çalışmıştır. Kitabın bir yerinde bu hallerde bütün zıtlıkları bir arada yaşarsın diyordu. Bir bakıma kitabın yaptığı eleştiriler neticesinde toplum yararı gözetilmiştir. Sanat toplum içindir.

Kitap birbiri ile bağlantılı 5 konuya ayrılmıştır.

Fakir köpek,
Bombacı,
Platin,
Hoca,
Son balonlar,


Başlıklarda anlatılan olaylarda işlenen ana konunun ne olduğu konusuna değineceğiz.

Hikayenin konusu otelcilik ve garsonların hayatları üzerinden anlatılmaktadır. Yazacağım esas konuların otelcilik ve garsonluk üzerinden anlatılmasında kitap yazarının etkisi büyüktür. Yazarın biyografisini incelediğimizde kitabın neden bu konu üzerinden anlatıldığını anlayabiliriz.
Yazar,1981 doğumlu, Turizm otelcilik okulunu yarım bıraktı. Tiyatro bölümünü bitirdi.
Kitap yazarın Turizm otelcilikten edindiği izlenimler ve bu mesleği bırakması üzerine işlenen konuları anlatıyor.
Kitapta derin konular anlatılmasına rağmen kısaca özetlemek mümkündür.
Turizm otelcilikte garsonluk yaparak hayatlarını kazanmaya sağlayanlar bu imkanların kendilerine bedelsiz sunduğu nimetlerden faydalanmak isterler.
Güzel turistler, veronica, bol bol artık rakı, şarap ve sonra müptezel...
Rakı şarap kesmeyince diğer bağımlılıklar kendini devam ettirir.

Aslında bu kitap incelemesini yapmak istememizin nedeni bağımlılık konusunu işlemesi nedeni iledir. Kitap bağımlılık üzerinden geniş konuları anlatmaya girişmiştir.
Konu onun için bu kadar dağıldı diyebiliriz. Bağımlılık konusuna güzel bir anlatım vardı onu buraya ekleyeceğiz.

Bizim tek konumuz bağımlılık olmasa da kitapta anlatılan konulara da tektek değineceğiz.
Bağımlılık üzerine kurulan cümleler geçekten paha biçilmez yerinde cümlelerdir.

Emrah Serbes Behzat Ç. dizisinin senaryo yazarıdır. Bu dizinin senaryosunun nereden olduğunu hiç merak etmedim. Fakat dizi güzel olması nedeni ile hiçbir bölümünü kaçırmadım. Ankara'nın karasal ikliminden bahseder.
Bu kitapta da Ankara'nın ayazını anlatmıştır. İnsanın içine işler ve iz bırakır.

Elbette ki yazara olduğu kadar kitaba da eleştiriler yapmak mümkündür. Ot dergisi ile tanıdığım angutyus rumuzlu gerçek ismi Fatih Akdere olan yazarın hayat hikayesindeki benzerlik dikkatimi çekmiştir. Ot dergisinde yazdığı bir yazısında anlatmıştı kendisinin yazarlık serüvenini...
Bu kitapta anlatılan yazı yazmak ile ilgili anlatılan konuların o yazıdan esinlenerek yazıldığını düşünüyorum. 5 liralık bir dergide anlatılan bir konuya atıfta bulunmuştur yazar.
Dergide yazma konusunu daha abartılı yazmasına karşılık kitapta üzerinden geçmiştir.
Bir garsonun nasıl yazar olduğunu anlatmaktadır her ikisinde de...
Kaderleri benzerlik göstermektedir.

Hiçbir mesleğin yapılan işin aslında cazip bir tarafı bulunmamaktadır. Bir fayda var ise orada bir meslek vardır bilinci ile hareket eden insanları yaptıkları işler manzumesidir.
Bu hamur çok su götürür aslında ilerleyen zamanlarda bu konular üzerine yazılar yazabiliriz.

Aslında işin hikayesinde ana meslekler vardır. Bu mesleklerin etrafında beslenen ara meslekler vardır bir bakıma... Olayların tamamı rant alanı daraltılmış ara meslekler üzerinden anlatılmaktadır. Kaynağı avrupada olan meslekler ve bunlardan kar sağlamaya çalışan insanlar vardır.

Kitabı okurken altını çizdiğim cümleler kelimeler üzerinden analiz yaparak buraya bir şeyler yazmaya çalışacağım. Başlıklar altında anlatılmaya çalışılan konulara değineceğim.

Fakir köpek

İnsanın fakiri yere bakarak gider, yerde bir şey bulabilir miyim ümidi ile...
Köpeğin fakiri de yere bakara gider bir şey bulabilir miyim ümidi ile...

Yazar kitapta bir yandan çalışırken bir yandan devrimci yazarlar okumaya ve yazma konularına değinmektedir. Müptezel olduktan sonra başına gelenleri, kendisine atılan kazıkları deli gibi sarhoş kafa ile yazmaktadır. ne yazdığını hatırlamadan...

Garsonluk yaparak Ankara'da doktorluk okuyan kardeşine para göndermek için çalışan insanın özgürlük arayışını anlatmaktadır. İsmaili anlatır. Kavga yüzünden hapse giren hapisten çıktıktan sonra İstanbulda torbacılık yapan İsmail'i anlatır.

Hikaye anlatırken bir köpekten bahseder, "Ota boka havlayan, her yere zıplayan tip" s.35 işte burada insana giydirme yapmıştır.

Bu zamana kadar uyuşturucu maddeler ile hiçbir zaman işim olmadı, alanla da satanla da karşılaşmadım. Torbacıyla ilgili ilginç bir anım var onu da bu yazımda paylaşacağım.

Emrah serbes, bazı cümlelerini karşılaştırma ve sonucunda yukarıda bahsettiğim kişilere ve edebiyat dünyasına güzel bir giydirme yapmıştır.

karanlığın kalbi
"Şimdi düşünüyorum, kaç yıl sonra, alkol , sigaralık, k..., e..., k..., a..., r..., t..., ç... g..., b..., ya da edebiyat fark etmez, ne kadar yitik, umutsuz ve unutulmuş olduğumuz fak etmez, hepsi geçer, hepsi biter, hepsinin kafası siktirip gider, karanlığın kalbiyse her zaman orada kalır, atmaya devam eder, duyması gerekenler için. İçimden öyle geldi o gece, falezlerin ucunda, ulur gibi, acıyla havladım birkaç sefer, sonra baktım birileri yaklaşıyor hemen sustum." s.26

fakir köpek

Bombacı

Olayın kahramanı bu bölümde bakkal işleten babasını kaybeder, yine garsonluktan arta kalan müptezel hayatını devam ettirir.
Balonla nasıl kafa yapıldığını ilk defa burada öğrendim ki burada yazmayacağım. Merak edenler kitaptan öğrenebilir.

Durmadan söylenen şeydir. Bu laflar kimsenin dilinden düşmeyen laflardır. Ülkemize yabancı yatırımcı gelsin yatırım yapsın bilmem ne!
Bunun adı DYY olarak geçer. Bu yatırımların bize bir şeyler katacağını düşünürüz. Elimize verdikleri dokunmatik zımbırtılar ile gelişeceğimizi zannederiz.
Yabancılar ülkelerin üzerine oyun kuracakları zaman kullandıkları en önemli enstrüman budur. Üzerinde kendi ülkelerinin ismi yazan boş kağıtları kendi mallarını satın almaları için borç verir ve faiz işletirler. Bunun için bütün ekonomik ve siyasi araçları işletirler.
Bu şekilde bir muameleye maruz kalmamak o ülkede bulunan insanların katma değer üretmeleri ile olacaktır. Herkesin birbirini dolandırması ile değil... Şu an görünen budur.

Kitabın bu bölümünde balon ile kafa yapan olay kahramanı, amcaları arar, Ankara Sheraton otele bomba koyduğunu söyler. "Sheraton otel deyince ona kadar gitmiş telefon Ne de olsa Amerika var arkasında Sheraton'ın büyük mevzu yapmışız da benim haberim yok."
Olayda gece telefon kulübesinden amcaları arar. Amcalar ihbarı yapanı almaya vurucu timle gelir. Timde vuran polis ile aralarında diyalog geçer;
-Dün akşam vuracaktım seni.
-Bacağımdan mı?
"hayır" dedi. İşaret parmağını, alnımın ortasına ve göğsümün iki yanına bastırdı sertçe.
"niye sen vuracaktın?"
"çünkü ben Doğu'dan geldim. Ekipte ben vuruyorum."
"E ihbarın asılsız olduğunu bilmiyor muydunuz?"
"Biliyorduk, Hangi Örgüt Camaro ister ki. Ama Sheraton dedin bir kere. Amerika'ya kadar telefon gitmiş. Bize de vur emri geldi, işin şakası yoktu."

İşte DYY böyledir. Kendi ülkesinde insanlar bu yatırımlar sayesinde sığıntı gibi yaşarlar. Bir otele bomba koydum deyip atraksiyon yapmanın bedelini ağır ödetirler.

Olay kahramanı yaptığı suçtan dolayı mahkemeye çıkar. Hakim odaya alır kendisini. "Seni tutuksuz yargılamak için benim bir kanaate ihtiyacım var. O yüzden senden bana bir söz vermeni istiyorum, bir daha böyle bir şey yapmayacağını söylemeni istiyorum. Pişman olduğunu duymak istiyorum. Pişman mısın?"
Nereden aklıma geldi bilmiyorum ama, "edith Piaf'ın çok güzel bir şarkısı vardır hakim bey," dedim. "Yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim."
Şimdi, on beş sene sonra düşünüyorum, o gün, hakime söylediğim o sözden de pişman değilim, bedeli ne olursa olsun, ben hep doğru bildiğimi yaptım.

İnsanın hayatta yaptığı işlerin sorumluluğunu alması kadar güzel bir şey yok. Babasını kaybetmenin acısı ile böyle bir şey yapmış olabilir en azından durumu anlatıp özür dileyebilirdi. Hapis günleri ona hiç iyi gelmeyecektir.

Odadan çıktık. Polis "Keşke seni vursaydım lan." dedi, "amına kodumun salağı."

İki gün sonra Posta gazetesinin üçüncü sayfasında bir haber çıktı, içeride okudum. "Sahte bomba ihbarı elinde patladı".


Pilatin

Bu bölümde yaşlı bir amcanın hikayesini anlatır. Oğlu babasına bakmaz. Ankara'da yaşayanların üzerindeki rehavettir bu babaya bakmamak onu eşya olarak görmek...
Amca Ankara'nın karında dışarı çıkar düşer ve platinli ayağını kırar. Amcayı geçte olsa hastaneye götürürler. İmkansızlıklardan bahseder bu kitapta imkansızlık kadar kötü bir şey olmasa gerek.
Bazende imkanları hırsızlar çalar onun için her şeyini hırsıza göre ayarlarsın.
"Evimin penceresinden dışarıya parmaklıklar ardından bakıyorsam hırsızlar sayesindedir." Dersiniz.
Bu hırsızlıkları yapanlarda bir gün imkansızlıkların pençesine düşecektir ve anlayacaktır işin aslının ne olduğunu ciğer dağlandığında...
Amcayı oğlu zamanında hastaneye götürmemiştir. Amca ameliyatın acısına dayanamaz, vefat eder.
pilatin

Hoca

Çinçin demeden geçmeyelim Ankara derken... Her ne kadar batıya dönük bir yüzü olsa da böyle yerleri vardır Ankara'nın.
Karabüklü Eşya bulmak için çinçin yolunu tutar. Bu işlerde tanıdığın falan olmazsa eşya bulamazsın der. Ararlar tararlar birşey bulamazlar. Karabüklü elinde gaspettiği 100 lira ile gelir Çinçine eşya bulmaya giderler. Sonra çaresizlikten soluğu orada bir kahvede alırlar.
Kahvede hoca diye birinden bahsederler. Sandalyeyi çeker konuşulan masaya.
"Şu hoca kimmiş bir söylesene sen." der. Karabüklü...

Hoca remziye bir eşya sardırır çevirirler.
O ara hoca dedi ki, "Karabüklü Fırtına Bekir vardı Karabük'te..."
Arada görüşürdük, Ankara'ya gelirdi. Ne oldu o ya, uzun zamandır haber alamıyorum?"

Yalan kötü bir alışkanlık... alışkanlık, bağımlılıkta kötü bir şey zaten...
Karabüklü mekanına gittiği hocaya, helede sigara ve uyuşturucu işi yapan hocaya söylediği yalanın bedelini canı ile ödedi.
Bazı şeyler insanda bağımlılık yapar bundan kendini koruyamaz insan çünkü tabiatında vardır zaafları...
Kimisi kadına, kimisi esrara bağlanır kimisi de kumara...
Kazanacağını düşünür her zaman kaybedeceğini düşünmeden...

"Ha fırtına Ağbi mi?" dedi Karabüklü. " O evlendi. Dükkan açtı, beyaz eşya. Sonra taşındılar. Bilemiyorum."
"Ha, sen haber alırsan selamımı söyle. "Hocanın sana selamı var, de."
Hoca Karabüklünün biletini burada keser.
Hoca Karabüklünün ezanını okudu,
"Sen tanıdın ha fırtına'yı?" dedi.
"Tanıdım harbi adamdı" dedi.

Hoca anlatmaya başladı. Evet harbi adamdı dedi. Sonra karı ayağına bozdu. Bunun dalgayı piyasa bir yerde görmüş bizim çocuklar, bende biliyorum,
ateşli karı,
kibritsiz kandil yakar,
yaradana yan bakar,
işi anladım çektim köşeye "bak" dedim." Kardeşim, Fırtına, beni dinle.
Her türlü fitne fesat,
alavere dalavere,
ketenpere ve kolpacılık bu karının işidir.
Başını örter götünü açar, anasını boyar babasına satar." İki yakamdan tuttu. "Hocam" dedi. "İyi ki bu lafları sen söyledin başkası dese ciğerini sökerdim. O yüzden ne sen söyledin, ne ben duydum." Eyvallah çektim gittim. bir daha da açmadık o mevzuyu. Aradan üç ay geçti geçmedi, dalgasının yanında iki sikko tip görmüş tabii, tutmuş sikkoları üçüncü kattan atmış türkü bardan. Biri cenaze biri gazi. Otuz yıl yedi, sekiz yattı, afla çıktı. Doğru benim yanıma, o harbi gitmiş içeride, erimiş, bir tek gözleri kalmış fırtına. Aldık yanımıza, iyi kötü idare ediyorduk."
Hoca başını eğip gözlerini kapattı, baş ve işaret parmaklarıyla burun kökünü ovdu, sonra birden doğrulup titredi ve "Allaaaaaahuekber!" diye bağırdı. Remzi koşar adım bir bardak su getirdi, Hocanın önüne koydu Hoca suyu içti yüzünü sıvazladı. Derin bir iç çekti. "Anlattıkça sinirim bozuluyor ya, neyse," dedi. Başladık bir kere. Sonra bu Fırtına Bekir, dört yıl oluyor di mi Hasan?"
"oluyor Hocam"
"Hocasının sigarasını çaldı."
"Hocasının ondan esirgemediği cigarasını... Cigarayı okutmaya kalkmış. Sonra Hasan gırtlağını kesti. sonra bıçağı Osman'a verdik. Osman içeride yattı. Küçüktü o zaman. Kaç yıl yattın sen Osman?"
"İki yıl hocam"
"Şimdi sen niye yalan söylüyorsun Karabüklü?"

Son balonlar

Kitap hiç iyi bitmedi bu kitap bu hikaye ile çok başka şeyler yapabilirdi.
Hikayenin sonu tımarhanede bitti.
Bir arkadaşı annesinin ve amcasının isteği ile hiç aralıksız uyumadan odasında yazan birini alıp hile ile tımarhaneye götürmek istedi. İşi yalana getirip tımarhaneye götürdü arkadaşını.
Hastanede her türlü bağımlı vardı.
Olay kahramanı yumuşak odada yaşadıklarını anlatıyordu. Televizyonda bir kaç kez görmeme rağmen ne olduğunu hiç araştırmadım.
Deli gömleğini bilsekte yumuşak odaya hiç muhatap olmadık...
Hastane İstanbul'dadır.
Yazı yazmak için doktordan defter ve kalem ister. Serap isminde eroin bağımlısı bir kız vardır. Onunla arkadaşlık kurmak ister reddetmez.
Ne yazıyorsun der. bende yazmak istiyorum banada bir kağıt ve kalem verir misin? der.
Bir kurşun kalem ve bir kağıt verir. Çok güzel yeşil gözler vardı.
Kız gece kalemi gözüne saplar.

berduşlar ve şarapçılar
Kitapta üç benzetme dikkatimi çekti.
Cenk Eren'in Cenk Eren olduğu zamanlar,
Ebru Şallı'nın Ebru Şallı olduğu zamanlar,
Beşiktaş iskelesinin Beşiktaş iskele olduğu zamanlar...
Bazı kitaplarda böyle enteresan deyimler ile mesaj verilmeye çalışılır fakat burada bir şey anlatmak mı istedi yoksa bir tesadüf mü çözemedim.

Bu kitap bu konu ile hikayeler ile daha güzel olabilirdi elbette. Toplumsal olayları daha derinlemesine inceleyebilirdi.
Balondan sonra içeri girdiğinde sürekli namaz kılan bir dolandırıcıdan bahsediyordu.
Hoca ise kitaptaki en önemli karakterlerden biriydi. Hem ezan okuyan, Hem takkeli hemde uyuşturucu, sigara ticareti yapıyordu kaçak...

Bu gibi olayların anlatıldığı daha vahşice yabancı yazarların kitapları da vardır. Bana göre bu kitabı okurken hikayenin içinde yaşıyor gibisiniz. Anlatılan yerleri bildiğiniz oralarda gezdiğiniz yaşadığınız hissini veriyor. Adeta okurken orada nefes alır gibi bir his bırakıyor insanda...

Elbetteki toplumda rehabiliteye muhtaç insanlar vardır. Bilim ise bunun için hastaneleri işaret etmektedir. Toplumun kendi şifa kaynaklarını kullanması kimsenin işine gelmemektedir.


Aklın ve deliliğin sınırları


aklın ve deliliğin sınırları
Yukarıdaki yazımı kitabı bir kere okuyarak yazdım. Arada aklıma takılan konular olduğu zaman bu yazıyı güncellerim.

Torbacı

Bir toplu taşıma aracı ile bir yerden bir yere gidiyorum. Toplu taşıma aracı diyelim adına...
Biraz ilerimde cereyan eder olay. Toplu taşıma aracı üniversite istikametine doğru hareket etmektedir.
Teyze bir gencin tipine bakar beğenmez.
"Ne iş yapıyorsun oğlum sen" der.
"Torbacıyım ben teyze." der.
Teyze "O hangi bölümmüş." der.
Toplu taşıma aracında bir gülüşme alır yolcuları.
İnsanlar durumu bu kadar kanıksamış durumdadır. Herkes sakalını aldıktan sonra bu işler bir şekilde yürümektedir güzel ülkemde...
Sonra bu olayların anlatıldığı kitapları okur dururuz. Kendini geliştiren toplumların gençleri bilimle uğraşırken bizim gençlerimiz torbacı veya torbacının müşterisi olabilmektedir. Fazlası olmamaktadır.
Bizim bunun için mücadele edebilmemiz gerekir. Bir yerlerde bir iyilik yapacaksak bu gibi olumsuz durumları düzeltmek için yapmalıyız.
Bir yerde bir zalimi merhametli bir insan yapmayı düşünmekten ziyade insanların hayat standartlarını arttıracak çözümler üretmemiz gerekir.

Kitapta incelenmesi, eleştirilmesi gereken konular elbette olacaktır. Bazı meseleler vardır ki incelemekle bitmez sonucunun bir yere ulaştıramayacağı bir alanda araştırma yapmak zaman kaybından başka bir şey olmayacaktır.

O an için ne lazımdır insan o bilginin peşinden gitmelidir.

Kitabı yayına hazırlayan iletişim yayınlarına teşekkürlerimizi belirtmeden geçmeyelim.


Bir sonraki yazı için tıklayınız.

Aynı kategorideki yazılarımız için tıklayınız: Blogkitapincelemehikaye01

FİHRİST-Blogdaki Konular

%100 (1) %100 çıkacaktır (1) +1 sayısı (1) 1<x<1000 (1) 100 sayfa yazı (1) 1444-Varna Savaşı-IV. Murat (1) 1996 Yazı (1) 200 karakter etiket sınırı (1) 2000'li yıllar (1) 360º (1) 404 hatası neden olur (2) 47 ronin (1) 80 sayısı (1) A.Smith (1) ABD (1) Adaletsizliğin kaynağı (1) Adnan Güney (1) Aklın dengesi nedir? (1) Alanında lider (1) Ali Cengiz (1) Ali Nesin (1) Ali Poyrazoğlu (1) Allah'ın hakkı 3'tür (1) anılamak (1) Anonim olsun (1) Araçların kullanımı (1) Asal olmayan sayılar (1) Asal olmayan sayıların adı nedir? (1) Asal Sayı (2) Atilla Yayla (1) ax²+bx+c=0 (1) Ayn Rand (1) Aynısından bende yaparım (1) Azrail işi bırakırsa (1) Baba ve evlat (1) Bağımlılık (2) Bağla düğmesi (1) Bakış açısı (2) Bardaktan fal bakmak (1) Barış ekonomisi (1) Başabaş noktası (1) Başlangıç tablosunda yapılan şekil değişikliği (1) Bedava bir para (1) Bedava peynir yalnızca fare kapanında olur (1) Behzat Ç. (1) Beleş ameleliğin lüzumu yok (2) Benzersiz kolon (3) Biçimlendirmeyi kaldır (1) Bilgilerde tutarsızlık var mıdır? (1) Bilgileri pazarlama (1) Bilginin geometrik artışı (1) Bilim ve asma kilit (1) Bilimin handikapı (1) Birim sayı (1) Birlikte çıkan sayılar efsanesi (1) Blog iletişim bilgileri (1) Blog Kullanma-anlama kılavuzu (1) Blog okurluğu (1) Blog temel amacı nedir? (1) Blog vizyonumuz (1) Blog yazarken yapmamanız gerekenler (1) Blog yazmanın 5 kuralı (1) Blog yazmanın 5 kuralı: Blogger nedir nasıl kullanılır? (1) Bloga son halini verme (2) Blogger (2) Blogger olmak (1) Blogger Olmanın Gerekleri Nelerdir? (1) Blogger yayın ayarları (1) Blogger yazı editörü tecrübelerim 1 (2) Blogger yazı editörü tecrübelerim 3 (1) Blogger yazı editörü tecrübelerim 4 (1) Blogger yazı editörü tecrübelerim 5 (1) Bloggerda tablo oluşturmak (1) Blogspot.com (1) Blogumuz 1. yaşında (1) Blogumuzun başarıya ulaşması için ne yapmamız gerekir? (1) Blogumuzun Çalışma Düzeni Nedir? (1) Blogun çalışma amacı (1) Blogunuza yapacağınız eklemeler-değişiklikler (1) Blok seçim nasıl yapılır (1) Bok boku; boklu suyun başında bulur (1) Bombacı (1) Bunun için nasıl bir varsayım yaparsak anlamlanır? (1) BURAYA DİKKAT! (1) Bültenlerin Başlangıcındaki Tablo Neyi Anlatır? (1) Büyük buhran (1) Büyük ikramiyenin aynı şehre çıkması (1) Celal Şengör (2) Cem Keçe (1) Cem Yılmaz (2) Ctrl+shift+yapıştır (1) Ctrl+yapıştır (1) Cümle yapısı bozuklukları (1) Çağın gerekleri (1) Çan eğrisi (1) Çember (1) Çevrimiçi olma özelliği (1) Çıkmayacak sayıları bulma çalışması (1) Çizgili tablo oluşturma (1) Darbe (1) Deli gömleği (2) Delilik (1) Delinin biri kuyuya taş atmış (1) Demokles'in Kılıcı (1) Dengeli bir blog yazmak (1) Depresyon (1) Derece değeri eksilecek sayı (1) Derece Satırı (1) Devletin çıkarları (1) Dışsallık (1) Din ile bilim arasında nasıl bir ilişki vardır? (1) Dinç akıl (1) Dipnot (anekdot) (2) Dizine ekleme işlemini es geçerseniz ne olur? (1) Doğalgaz topraklama çubuğu (1) Doğan güneş (1) Doğru bilginin kaynağı nedir? (1) Doğru zamanda doğru yerde olmak (1) Dövüş sanatı (1) Dünya yerine Evren demek (1) DYY (1) Editör araç çubuğu (1) Editör olma (1) ekonomik çıkar herşeyin üstündedir (1) Ekran görüntüsü alma aracı (1) Ekşi yazarı (1) Ele ayağa düşmek (1) Elektronik daktilo (1) Elon Musk (1) Emrah Serbes (2) En çok çıkan sayılar (1) En çok çıkan sayıların hikayesi (1) En iyi bloglar 2017 (1) endüstri devrimi 4.0 (1) Enflasyon (1) Enformasyona tabii olmak (1) Erkan Oğur (1) Eşek aydı (1) Eşşeğin aklına karpuz kabuğu (1) Etiketleme olayı (1) Etiketlerden menü oluşturma (1) Etiketten menü oluşturma (1) Excel (3) Excel Şablon Linkleri (1) ezbere iş yapmak (1) Facebook için planımız (1) Fakir köpek (1) FE klavyenin nimetleri nelerdir? (1) Felsefi deneme (1) Figür-fon ilişkisi (1) Fikir (1) Fikir geliştirme aşaması sonrası (1) Fikir geliştirme süreçleri (1) Fincancı katırlarını ürkütmemek (2) first lady (1) Fukara hırsızlığa çıkarsa ay ilk akşamdan doğar (1) Gauss (1) Gauss eğrisi (1) Gavur avratlar (1) Genel karakter (1) Geometri (1) Geriye vurdurma (1) Girişimcilik (2) Gizlilik politikası (1) Google (1) Google darbe yaptı! (1) Google drive (1) Google'a rekabet (1) Google'ın karşısına dükkan açmak (1) Google'ın otorite kabul etmesi (1) Görünmez el (1) göt göte yazmanın da bir anlamı olmayacaktır (1) Gram hesabı nasıl yapılır? (1) Grup düzeni kullanımı (1) GRUP DÜZENİ TABLO YORUMLARI (1) Grup düzenleri açısından değerlendirme (1) Güçlü Blog İçin Gerekenler (1) h1 (1) h2 (1) h3 (1) hakkı savunmak (1) Halimize ağlamaktan başka yapacak birşey yoktur (1) Havadan atmacılar ve piyadeler (1) Hayatın muhasebesi (1) Hazerfen Ahmet Çelebi (1) Heading tag (1) Hedef belirlemek (1) Hedef kitle nedir? (1) Herkes kendi bildiğini yapar (1) Herşeyini Hırsıza Göre Ayarlarsın (1) Hesap makinesinde KDV hesaplama (1) Hiç çıkmayan sayılar (1) Hikmet (1) Hiyerarşi (2) Hiyerarşik düzen (1) hizalama (1) Hoca (1) Hoplama-zıplama aralığı ekleme düğmesi (1) Horoz dövüşü (1) Hotmail (1) Işık (1) İçerik kaygısı (1) İçerik oluşturma rehberi (1) İddia Oyunlarında Çarkın dönüşü nasıldır? (1) İktisat tanımı (1) İlahi yardım (1) İlber Ortaylı (1) İlk hava akımını yakalamak (1) İlker Başbuğ (1) İndeksleme olayı (1) İnsan Eşref-i Mahlûkattır (2) İnsan herşeyi bilebilir mi? (1) İnsanın sınanması (1) İnternet kaynakları (1) İrrasyonel (1) İsim hakkı (1) İsmet Özel (2) İstatistikî insan (1) İşbölümü ve uzmanlaşmanın hedefi ne olmalıdır? (1) İşbölümü-uzmanlaşmanın para ile ilişkisi nedir? (1) İşi şansa bırakmak (1) İzleyenlerin artması (1) Jeopolitik konum (1) Jet hızında dizine nasıl eklersiniz (1) Jileti ters vurduğunuzda ne olur? (1) Kader gayrete aşıktır (1) Kadın asker (1) Kadının gönlünü yapamayan toplum (1) Kadının gücünü dengeleyecek şey (1) Kadınlar parayı neden sever (1) Kafa Açan Müzikler (1) Kafa konforumuz (1) Kafamda deli sorular (1) Kanada'da yaşamak (1) Kanunî Sultan Süleyman (1) Karabüklü (1) karşılaştırmalı üstünlükler (1) Kayıt düğmeleri (1) Kaynatasızlar (1) Kazanmanın püf noktası nedir? (1) Kazanmanın tek yolu (1) Kazanmanın yöntemleri (1) Kazanmanızı istiyoruz (1) Kendi çıkarını herşeyin üzerinde tutan insan (1) Kendinden 91 cm ileride olmak (1) Kendine kendinin Ellerinden Bir Gül Ver (1) Keynes (1) Kişisel gizlilik hakları (1) Kitap-dergi (1) Kitaplar neyi anlatır? (1) Klavye eğitimi konusunda terslik var mıdır? (1) KMPZT (1) Kolon üst sınırı (1) Kompozit sayı (3) Konuk yazar (1) Korkma (1) Kullanıcı odaklı (1) Kumar teşvik edilmemektedir (1) Kumar-Ticaret Arasındaki benzerlik (1) Kumarbaz olmak (1) Kültür-siyaset (1) Liderlik prensibi (1) Liyakat sahibi (1) M.Serdark (1) Maddeleme (1) Mağazacılık sektörü (1) Mail yolu ile blog yayınlama (1) Makine sahibi bayiler (1) Maldivler veya bahamalar (1) Marka değeri (1) Matematik (1) Matematik ve oyun (1) Maximum kolon sayısı (1) Melek yatırımcı (1) Microsoft (1) Mim (1) Muhtelif araçlar (1) mutlak üstünlükler (1) Müdahale yok ise ne olabilir? (1) Müptezeller (2) Nasreddin hoca (1) Navigasyonlu etiket (1) Ne için yazmalıyım (1) Neden hiç sayı bilmeden kazanmak gibi bir hedefiniz olsun? (1) Neden üniversite okunur? (1) Normal eğri (1) Office (1) Oğlu babasına bakmaz (1) Okeye dördüncü lazım (1) Okur kitlesinin nabzı (1) Olasılıklar çemberi (1) Olasılıklar Çemberini daraltmak (1) Olasılıklar Çemberinin Daralması (1) On numara sıra düzeni parametresi (1) On numara yazıcı ayarları (1) On numarada nasıl kazanılır? (1) OneDrive (1) Onur Akın-Bana bir gül ver (1) Önemli bloglar (1) Önemli uyarı (1) Örneklem (1) ÖSS (1) özelleştirme (1) Özgün içerik nasıl oluşturulur (1) Özgür ansiklopedi vikipedia (1) Para Gücünü Nereden Almaktadır? (1) Para nedir? (1) Para olmasa ne olurdu? (1) Paranın hikayesi (1) Parayı saklama becerisi (1) Paylaşım mücadelesi (1) Paylaşma platformu özelliği (1) Pilatin (1) Ping atma olayı (2) Ping nasıl atılır (1) Pratik-1 (1) Pratik-2 (1) Pratik-3 (1) Prof. Dr. Erdoğan Alkin (1) Program linkleri (2) PSK (1) Q Klavyenin nimetleri nelerdir? (1) Rassal (1) Rassal seçim (1) Rasyonel (1) Rekabet (1) Rekabet makinesi (1) Resim ekleme düğmesi (1) Risk budur! (1) robot.txt (1) sa'y ü gayret (1) Sabit bir kolonu sürekli yatırmak (1) Sabit derece tablosu kullanımı (1) Salaklık (1) saldım çayıra mevlam kayıra (1) sanat (1) Savaş ekonomisi (1) Sayılar kitabı (1) Sayısal loto yazıcı ayarları (1) Sayısal lotoda kazanma olasılığı nedir? (1) Sayısal oyun çekilişlerinin canlı olarak yayınlaması (1) Sayısal oyun mantığı (1) Sayısal oyunlar alanında uzmanlık (1) Sayısal oyunlar blog (1) Sayısal oyunlar nedir ne değildir? (1) Sayısal Oyunlarda Tutturmak Neden Zordur? (1) Sayısal Oyunları Neden Tutturamayız? (1) Sayısal Oyunların Karakteri Nedir? (1) Sayısal Oyunların Matematiği nedir? (1) Sayısal oyunlarındaki en önemli bilinmezlikler (1) Sayısal oyunlarının düzenlenmesinin amacı nedir? (1) Sayısal ürün (2) Sayısal ürün pazarlaması (1) Search console (1) Seç Satırı (1) Sedat Peker tarzı giriş cümlesi (1) SEO olayları (3) Serbest piyasa koşulları (1) Shantel-Citizen of planet paprika (2) Sheraton otel (1) sıfır km OPEL (1) Sıra düzeni anlatımı (1) Sıra Satırı (1) Sıralama ve filtreleme (1) Sistem tablosu (1) Site haritası oluşturma (1) sitemap.xml (1) Sitenin kalbi (1) Smile işareti (1) Son balonlar (1) Sorular ve cevapları (1) Spor oyunlarında dönen entrikalar (1) Stopaj (2) Strateji (1) Strateji üretmek (1) Stratejik düşünce (1) Suya yazı yazmak (1) Süper lotoda kazanma olasılığı nedir? (1) Şablon hizmeti (1) Şans eseri (1) Şans oyunları (1) Şans topu yazıcı ayarları (1) Şans topunda nasıl kazanılır? (1) Şanslı ile şanssız karşılaşırsa (1) Şarap Fıçısı (1) Şike var ise nasıldır? (1) Tablo sıralama neyi ifade eder? (1) Talat Doğan (1) Tamamla bizi ey aşk (1) Tarihi eserler-kronolojik liste (1) Tartı ile satılan ürünler (1) Taşı parçalayan suyun gücü değil devamlılığıdır (2) Taşlayan olmaz ise (1) Teaser Nedir? (1) TED (1) Tek-Çift Durumu (1) Tekamül (1) Tekamül süreci (1) Tekamül sürecinin başlangıcı nedir? (1) Tekere çomak (1) Telsiz kullanım ücreti (1) Tereyağından kıl çeker gibi (1) Tırnak (1) Ticaret nedir? (1) Toplam Zaman Nasıl Hesaplanır? (1) Toplum mühendisliği (1) Tornet zamanı (1) Total Sütunu (1) Traş keyfi (1) Tüm yönleriyle (1) Türev (1) Türk işi (1) Türk kadını (1) Türk Kadınlarının Gavur Erkek Merakı nedir? (1) Tweetdeck (1) Uçurtma aşkı zamanı (1) Üçkağıt ekonomisi (1) Üniversite süreci-mezun olmak (1) Üst menüden hazzetmeyen izleyenlerimiz (1) Üstad (1) Varsayım (2) Varsayım kullanımı (2) Varsayım nedir? (1) Ve'l-Asr (1) Vedat Ali Dalokay Caddesi (1) Vergi (1) Veronica (1) Video ekleme düğmesi (1) Video Köşesi (1) Weblog (1) Word (1) Yalan üzerine inşaa (1) Yalnızca blog yazarlarının dikkatine! (1) Yarı olmasının yüzde değeri nedir? (1) Yaşa Göre Yaşanılan hayatlarda Neler var? (1) Yayın ilkeleri (1) Yazı editör çeşitleri (1) Yazı editörü hakkında tecrübelerimiz (1) Yazı karakter tuşu (1) yazı kronolojik listesi (1) Yazıcı ile kolon yazdırma (1) Yazmaktaki motivasyonumuz nedir? (1) Yeni eklenen parametre (1) Yeni normal (1) Zıtlıklar (1) Zoti nedir? (1)
Copyright ©2018 Tüm hakları saklıdır. Blog SAYISAL OYUNLAR tarafından dizayn edilmiştir. Tamamı orijinaldir. Kasıtlı olarak bilgileri alan kişi konu ile ilgili sorulara cevap veremez. Benzer bilgiler ile karşılaşırsanız itibar etmeyiniz. Yayınlarımızı bağlantı linki ile paylaşıp kullanabilirsiniz. Y.N.